Optakt: Chelsea – Liverpool

Der venter noget af et brag søndag eftermiddag, når Chelsea og Liverpool krydser klinger i EFL Cup-finalen på legendariske Wembley.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Wembley, London
Dommer: Chris Kavanagh
På TV: TV3+

Holdnyt:
Chelsea:
Der er i den grad revanche til gode for Chelsea søndag eftermiddag. I 2022 trak ‘’The Blues’’ nemlig det korte strå i to finaler mod Liverpool på Wembley, da det med to måneders mellemrum blev til nederlag i både EFL Cup-finalen og FA Cup-finalen. I begge tilfælde i øvrigt efter straffesparkskonkurrence.

Pochettinos tropper er klare underdogs til søndagens opgør, og hvis man tager et kig på Premier League-tabellen forstår man hvorfor. Allerede nu er der nemlig hele 25 point fra Chelsea på 10.pladsen til Liverpool, som topper rækken.

Det har i det store hele været en sæson på det jævne for Chelsea, der i glimt har vist prøver på et fint topniveau, men som også bare har været alt for svingende. De seneste tre kampe har dog budt på positive præstationer og resultater med to 3-1 sejre over Crystal Palace og Aston Villa samt et flot X ude mod Man City senest.

En del af forklaringen på Chelseas svingende præstationer, er selvfølgelig de mange skader, som de har kæmpet med i hele sæsonen. På den front er det dog lysnet en smule, selvom Pochettino fortsat må se bort fra en del spillere i defensiven i form af Thiago Silva, James, Fofana, Lavia, Cucurella, Badiashile og målmand Sanchez.

Liverpool:
Klopp tager afsked med Liverpool efter indeværende sæson, men noget tyder på, at tyskeren har tænkt sig at slutte af med manér. Aktuel førsteplads i Premier League, videre i FA Cuppen, videre i Europa League, og søndag finale i EFL Cuppen. Det kan ende med at blive en rigtig stor sæson for ‘’The Reds’’.

Selvtilliden må være helt i top inden søndagens finale. For under en måned siden mødte Liverpool nemlig selvsamme Chelsea i Premier League, hvor den stod på dominans fra start til slut med en overbevisende 4-1 sejr til følge.

Siden har Klopps tropper vist sig medgørlige med et skuffende nederlag til Arsenal, men i de seneste tre kampe er det til gengæld blevet til overbevisende sejre over Burnley, Brentford og Luton. De to seneste med cifrene 4-1.

I forhold til skader har det været en tung uge for Premier Leagues tophold. Til onsdagens opgør mod Luton måtte Klopp se bort fra Alisson, Alexander-Arnold, Bajtetic, Thiago, Jota, Matip, Jones, Salah, Nunez og Szoboszlai.

De tre sidstnævnte forventes at have størst chance for at blive klar til søndag.

Karantæner:
Chelsea: Ingen
Liverpool: Ingen

Bud på startopstillinger:
Chelsea (4-2-3-1): Petrovic – Gusto, Disasi, Colwill, Chilwell – Caicedo, Fernandez – Palmer, Gallagher, Sterling – Jackson

Liverpool (4-3-3): Kelleher – Bradley, Konaté, Dijk, Robertson – Mac Allister, Endo, Gravenberch – Elliott, Gakpo, Diaz

Dom:
Inden 4-1 sejren til Liverpool over Chelsea i januar, var de syv foregående indbyrdes opgør alle endt uafgjort. Heriblandt hele fire 0-0 kampe. To af dem i cupfinalerne fra 2022.

Sådan som de to mandskaber tager sig ud i denne sæson, kan vi dog godt regne med lidt mere underholdning søndag. Liverpool laver nemlig mål efter behag, selv uden Salah, mens Chelsea sjældent holder nullet, men til gengæld har offensive profiler, som kan gøre ondt på Klopp og co.

Havde Liverpool haft alle profiler klar ville jeg ikke være i tvivl om udfaldet, men både startellever og bænk ser noget tynd ud i denne omgang, og derfor skal Chelsea også have udmærkede muligheder for at give kamp til stregen.

Dommen lyder på mål i begge ender, men det ender uden vinder i ordinær spilletid. 1-1. 





Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Viborg FF – AGF

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

FC København – Silkeborg IF

Langer ud efter Superliga-stjerne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Han fik et lortetilbud fra OB



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Roser Superliga-træners søn

Blandt dette årtusindes bedste

Spotpris – så billig er Højbjerg

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Højlund stjæler overskrifter

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Hvad f….. sker der Tullberg?

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

OB – FC Fredericia

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf