Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20.15
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På tv: TV3 Sport 2
Twitter: #sldk #fcmefb
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Jess Thorup og FC Midtjylland er aktuelt fem point efter de to tophold Brøndby IF og FC København, men kubben har mod Esbjerg fB en god mulighed for at få tre point og tanke lidt selvtillid.
I forhold til sidst, klubben var i aktion, er Vaclav Kadlec skiftet til Sparta Prag, mens Martin Pusic’ skifte til Standard gik i vasken. Ind er kommet Gustav Wikheim og Bruninho – begge på lejeaftaler – og det er ikke utænkeligt, at Bruninho i hvert fald kommer i aktion mod Esbjerg. I aktion kommer Rafael van der Vaart også, for FC Midtjylland har allerede meldt ud, at hollænderen spiller fra start. Pusic er også med i FC Midtjylland-truppen, efter skiftet til Belgien glippede.
Ude sidder Tim Sparv fortsat med en skade.
Esbjerg fB:
Det har taget lidt tid, men det virker til, at der nu er bedring at spore hos Esbjerg fB, der i Colin Todd har en træner med en klokkeklar filosofi. Opgaven for Todd har i første omgang bestået i at skabe en struktur og ballast på holdet, så det hele ikke falder sammen, som man så mod Brøndby og FC København i starten af sæsonen, hvor det blev til 0-4.
Todd har haft et par uger til at arbejde med holdet uden at skulle tænke på kampe, så det må forventes, at man ser et Esbjerg-hold, der har flyttet sig yderligere.
Klubben hentede ikke noget på sidstedagen i transfervinduet, omend der heller ikke var noget, der smuttede fra truppen, og det skal man selvfølgelig også glæde sig over, hvis man er EfB-mand.
Venstre back Jesper Lauridsen kommer ikke til at møde sin tidligere arbejdsgiver, fordi han fortsat sidder ude med en skade, mens tidligere anfører Jesper Jørgensen kan være tilbage i truppen efter at have døjet med sygdom og skade.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Esbjerg fB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-1-4-1): Dahlin – Nissen, Hansen, Banggaard, Novak – Poulsen – Hassan, Olsson, van der Vaart, Borring – Onuachu
Esbjerg fB (4-4-2): Højbjerg – Laursen, Nordvik, Lund, Hagelskjær – Nielsen, Palsson, Andersen, Paulsen – Mensah, Hvilsom
Profilen:
Ansættelsen af Colin Todd har været god for offensivspilleren Kevin Mensah, der har spillet samtlige syv Superliga-kampe fra start. Den tidligere Viborg-spiller har ellers tidligere haft svært ved at komme på holdet i Esbjerg, men med ansættelsen af Todd har Mensah fundet en plads som en af de to angribere i englænderens system. Og han har spillet godt. Hold øje med Mensah, der har godt fart og gode ideer.
Vidste du, at…:
Jakob Poulsen er den spiller i FC Midtjylland, der har lavet flest mål med fire scoringer. Det er imponerende, og det er faktisk flest af alle, hvis man trækker Brøndby-spillere fra listen. Poulsen har sammen med Kamil Wilczek lavet fire kasser i indeværende sæson, mens Andrew Hjulsager og Teemu Pukki ligger foran med henholdsvis seks og otte mål.
Dom:
Esbjergs formkurve er opadgående, mens FC Midtjyllands formkurve er nedadgående. Esbjerg har fået fire point i de sidste to kampe, mens FC Midtjylland er uden sejr i Superligaen i fire kampe i træk. Normalt er Jess Thorups mandskab skarpt på hjemmebane, men det må alligevel bekymre, at klubben blot har fået tre point i de sidste fire kampe. Vi tror på endnu en pointdeling, for Esbjerg har hævet bundniveauet, og det kan give et overraskende point i Herning. 1-1 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Populære Chelsea – køb billetter her!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
AGF mangler flere profiler mod OB
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
