Optakt: FC Midtjylland – Esbjerg fB

Medaljekandidaterne fra FC Midtjylland er ved at tabe terræn til Brøndby og FC København og har derfor brug for tre point, når Colin Todds mandskab fra Esbjerg fB kommer på besøg i Herning.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20.15
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På tv: TV3 Sport 2
Twitter: #sldk #fcmefb

Holdnyt:

FC Midtjylland:
Jess Thorup og FC Midtjylland er aktuelt fem point efter de to tophold Brøndby IF og FC København, men kubben har mod Esbjerg fB en god mulighed for at få tre point og tanke lidt selvtillid.

I forhold til sidst, klubben var i aktion, er Vaclav Kadlec skiftet til Sparta Prag, mens Martin Pusic’ skifte til Standard gik i vasken. Ind er kommet Gustav Wikheim og Bruninho – begge på lejeaftaler – og det er ikke utænkeligt, at Bruninho i hvert fald kommer i aktion mod Esbjerg. I aktion kommer Rafael van der Vaart også, for FC Midtjylland har allerede meldt ud, at hollænderen spiller fra start. Pusic er også med i FC Midtjylland-truppen, efter skiftet til Belgien glippede.

Ude sidder Tim Sparv fortsat med en skade.

Esbjerg fB:
Det har taget lidt tid, men det virker til, at der nu er bedring at spore hos Esbjerg fB, der i Colin Todd har en træner med en klokkeklar filosofi. Opgaven for Todd har i første omgang bestået i at skabe en struktur og ballast på holdet, så det hele ikke falder sammen, som man så mod Brøndby og FC København i starten af sæsonen, hvor det blev til 0-4.

Todd har haft et par uger til at arbejde med holdet uden at skulle tænke på kampe, så det må forventes, at man ser et Esbjerg-hold, der har flyttet sig yderligere.

Klubben hentede ikke noget på sidstedagen i transfervinduet, omend der heller ikke var noget, der smuttede fra truppen, og det skal man selvfølgelig også glæde sig over, hvis man er EfB-mand.

Venstre back Jesper Lauridsen kommer ikke til at møde sin tidligere arbejdsgiver, fordi han fortsat sidder ude med en skade, mens tidligere anfører Jesper Jørgensen kan være tilbage i truppen efter at have døjet med sygdom og skade.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Esbjerg fB: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland (4-1-4-1): Dahlin – Nissen, Hansen, Banggaard, Novak – Poulsen – Hassan, Olsson, van der Vaart, Borring – Onuachu

Esbjerg fB (4-4-2): Højbjerg – Laursen, Nordvik, Lund, Hagelskjær – Nielsen, Palsson, Andersen, Paulsen – Mensah, Hvilsom

Profilen:
Ansættelsen af Colin Todd har været god for offensivspilleren Kevin Mensah, der har spillet samtlige syv Superliga-kampe fra start. Den tidligere Viborg-spiller har ellers tidligere haft svært ved at komme på holdet i Esbjerg, men med ansættelsen af Todd har Mensah fundet en plads som en af de to angribere i englænderens system. Og han har spillet godt. Hold øje med Mensah, der har godt fart og gode ideer.

Vidste du, at…:
Jakob Poulsen er den spiller i FC Midtjylland, der har lavet flest mål med fire scoringer. Det er imponerende, og det er faktisk flest af alle, hvis man trækker Brøndby-spillere fra listen. Poulsen har sammen med Kamil Wilczek lavet fire kasser i indeværende sæson, mens Andrew Hjulsager og Teemu Pukki ligger foran med henholdsvis seks og otte mål.

Dom:
Esbjergs formkurve er opadgående, mens FC Midtjyllands formkurve er nedadgående. Esbjerg har fået fire point i de sidste to kampe, mens FC Midtjylland er uden sejr i Superligaen i fire kampe i træk. Normalt er Jess Thorups mandskab skarpt på hjemmebane, men det må alligevel bekymre, at klubben blot har fået tre point i de sidste fire kampe. Vi tror på endnu en pointdeling, for Esbjerg har hævet bundniveauet, og det kan give et overraskende point i Herning. 1-1 ender det. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom over Franks fremtid

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

– Hold nu kæft med Arsenal!

Zorniger i chok: Er det en joke?

Godt nyt – nu er han landet i København

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Ekspert: Det mest positive for FCK

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Stjerne er født – på landsholdet med ham



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

– Det var en skuffelse

Forventer kæmpe jobtilbud

Nægtet Brøndby-skifte

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’