FC Nordsjælland – AGF

Der er lagt i kakkelovnen til en rigtig gyser, når FC Nordsjælland fredag tager imod AGF i den første af to semifinaler i DBU Pokalen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 16:30
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jens Maae
På TV: DR2

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Efter sølvmedaljer i fjor, og sommerens oprustning med tilgange af blandt andre Ingvartsen og Tverskov, var det af mange forventet, at FC Nordsjælland igen i denne sæson ville kunne gøre sig gældende i Superligaens mesterskabskamp.

Det startede da også lovende ud for Hoff Thorups tropper med fire sejre i sæsonens første fire kampe, men nordsjællænderne er dalet en del i niveau siden, og især den dårlige resultatmæssige periode fra september til november med kun én sejr i syv kampe, virker til at have sat dem helt ud af kapløbet om medaljer.

De lidt skuffende præstationer i Superligaen gør til gengæld, at pokalturneringen pludselig er blevet voldsomt interessant for FC Nordsjælland. Hjemmeholdet har allerede spillet sig forbi Kolding, Viborg og AB, men hvis der for alvor skal lidt kolorit på den halvlunkne sæson, kræver det endnu en sejr mod AGF i semifinalen.

’Tigrene’ gik på landskampspause ovenpå to dårlige præstationer mod Hvidovre og Randers, som dog kastede fire point af sig, men der skal formentlig andre boller på suppen, hvis det skal blive til videre avancement mod ’De Hvii’e’.

FC Nordsjælland må fortsat undvære Benjamin Nygren, som sidder ude med en skade.

AGF:
Historien er lidt den samme for AGF som den er for FC Nordsjælland. Måske var der ikke ligefrem forventninger til, at aarhusianerne skulle blande sig i guldkampen, men efter bronzemedaljer i fjor, var der inden indeværende sæson begrundet håb om mere sølvtøj i Smilets By.

Uwe Röslers tropper har dog ligesom FC Nordsjælland ikke ramt det ønskede niveau i Superligaen. Det er godt nok kun blevet til fire nederlag i 22 kampe, men med hele ni X’er undervejs, er der efterhånden langt op til den flotte tredjeplads fra sidste sæson.

Pokalturneringen må have absolut førsteprioritet for AGF i den resterende del af sæsonen, for om det bliver til en fjerde- eller femteplads i Superligaen har nærmest kun kosmetisk betydning. Til gengæld vil en finale i Parken, og et eventuelt pokaltrofæ sende Aarhus på den anden ende.

’De Hvii’e’ gik på landskampspause med to 1-0 sejre over henholdsvis Silkeborg og Hvidovre, og det er for sin vis meget godt gået, men især det offensive output lader en del tilbage at ønske, og ganske sigende for AGF’s sæson faldt scoringerne i begge opgør igen efter dødbolde.

Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Janni Serra og Michael Akoto sad alle ude for AGF senest.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson – Antman, Ingvartsen, Schjelderup – Harder

AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Beijmo, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson

Dom:
AGF kæmper med at blive farlige i åbent spil, men til gengæld har de rigtig godt styr på defensiven. Udmærket illustreret ved tre clean sheets i forårets fem første kampe.

Til dette opgør bør aarhusianerne da også først og fremmest have fokus på defensiven, da der venter et returopgør om to uger hjemme på Ceres Park til at afgøre tingene i, og det kan meget vel lægge en dæmper på underholdningen.

FC Nordsjælland er stærke hjemme på eget kunstgræs, men selvom der har været en lille opblomstring fra Schjelderup i foråret, sidder man stadig med et indtryk af, at nordsjællænderne ikke for alvor indfrier det offensive potentiale.

Seneste indbyrdes opgør på Right To Dream Park endte 0-0 tilbage i november, og et lignende målfattigt opgør virker sandsynligt taget kampens betydning in mente. Dommen lyder på 0-0.

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.76 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

FCM uden syv mand mod Brann

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Angriber meldes tæt på

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål