Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 16:30
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jens Maae
På TV: DR2
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Efter sølvmedaljer i fjor, og sommerens oprustning med tilgange af blandt andre Ingvartsen og Tverskov, var det af mange forventet, at FC Nordsjælland igen i denne sæson ville kunne gøre sig gældende i Superligaens mesterskabskamp.
Det startede da også lovende ud for Hoff Thorups tropper med fire sejre i sæsonens første fire kampe, men nordsjællænderne er dalet en del i niveau siden, og især den dårlige resultatmæssige periode fra september til november med kun én sejr i syv kampe, virker til at have sat dem helt ud af kapløbet om medaljer.
De lidt skuffende præstationer i Superligaen gør til gengæld, at pokalturneringen pludselig er blevet voldsomt interessant for FC Nordsjælland. Hjemmeholdet har allerede spillet sig forbi Kolding, Viborg og AB, men hvis der for alvor skal lidt kolorit på den halvlunkne sæson, kræver det endnu en sejr mod AGF i semifinalen.
’Tigrene’ gik på landskampspause ovenpå to dårlige præstationer mod Hvidovre og Randers, som dog kastede fire point af sig, men der skal formentlig andre boller på suppen, hvis det skal blive til videre avancement mod ’De Hvii’e’.
FC Nordsjælland må fortsat undvære Benjamin Nygren, som sidder ude med en skade.
AGF:
Historien er lidt den samme for AGF som den er for FC Nordsjælland. Måske var der ikke ligefrem forventninger til, at aarhusianerne skulle blande sig i guldkampen, men efter bronzemedaljer i fjor, var der inden indeværende sæson begrundet håb om mere sølvtøj i Smilets By.
Uwe Röslers tropper har dog ligesom FC Nordsjælland ikke ramt det ønskede niveau i Superligaen. Det er godt nok kun blevet til fire nederlag i 22 kampe, men med hele ni X’er undervejs, er der efterhånden langt op til den flotte tredjeplads fra sidste sæson.
Pokalturneringen må have absolut førsteprioritet for AGF i den resterende del af sæsonen, for om det bliver til en fjerde- eller femteplads i Superligaen har nærmest kun kosmetisk betydning. Til gengæld vil en finale i Parken, og et eventuelt pokaltrofæ sende Aarhus på den anden ende.
’De Hvii’e’ gik på landskampspause med to 1-0 sejre over henholdsvis Silkeborg og Hvidovre, og det er for sin vis meget godt gået, men især det offensive output lader en del tilbage at ønske, og ganske sigende for AGF’s sæson faldt scoringerne i begge opgør igen efter dødbolde.
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Janni Serra og Michael Akoto sad alle ude for AGF senest.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson – Antman, Ingvartsen, Schjelderup – Harder
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Beijmo, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
Dom:
AGF kæmper med at blive farlige i åbent spil, men til gengæld har de rigtig godt styr på defensiven. Udmærket illustreret ved tre clean sheets i forårets fem første kampe.
Til dette opgør bør aarhusianerne da også først og fremmest have fokus på defensiven, da der venter et returopgør om to uger hjemme på Ceres Park til at afgøre tingene i, og det kan meget vel lægge en dæmper på underholdningen.
FC Nordsjælland er stærke hjemme på eget kunstgræs, men selvom der har været en lille opblomstring fra Schjelderup i foråret, sidder man stadig med et indtryk af, at nordsjællænderne ikke for alvor indfrier det offensive potentiale.
Seneste indbyrdes opgør på Right To Dream Park endte 0-0 tilbage i november, og et lignende målfattigt opgør virker sandsynligt taget kampens betydning in mente. Dommen lyder på 0-0.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.76 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE