Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 16:30
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Jens Maae
På TV: DR2
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Efter sølvmedaljer i fjor, og sommerens oprustning med tilgange af blandt andre Ingvartsen og Tverskov, var det af mange forventet, at FC Nordsjælland igen i denne sæson ville kunne gøre sig gældende i Superligaens mesterskabskamp.
Det startede da også lovende ud for Hoff Thorups tropper med fire sejre i sæsonens første fire kampe, men nordsjællænderne er dalet en del i niveau siden, og især den dårlige resultatmæssige periode fra september til november med kun én sejr i syv kampe, virker til at have sat dem helt ud af kapløbet om medaljer.
De lidt skuffende præstationer i Superligaen gør til gengæld, at pokalturneringen pludselig er blevet voldsomt interessant for FC Nordsjælland. Hjemmeholdet har allerede spillet sig forbi Kolding, Viborg og AB, men hvis der for alvor skal lidt kolorit på den halvlunkne sæson, kræver det endnu en sejr mod AGF i semifinalen.
’Tigrene’ gik på landskampspause ovenpå to dårlige præstationer mod Hvidovre og Randers, som dog kastede fire point af sig, men der skal formentlig andre boller på suppen, hvis det skal blive til videre avancement mod ’De Hvii’e’.
FC Nordsjælland må fortsat undvære Benjamin Nygren, som sidder ude med en skade.
AGF:
Historien er lidt den samme for AGF som den er for FC Nordsjælland. Måske var der ikke ligefrem forventninger til, at aarhusianerne skulle blande sig i guldkampen, men efter bronzemedaljer i fjor, var der inden indeværende sæson begrundet håb om mere sølvtøj i Smilets By.
Uwe Röslers tropper har dog ligesom FC Nordsjælland ikke ramt det ønskede niveau i Superligaen. Det er godt nok kun blevet til fire nederlag i 22 kampe, men med hele ni X’er undervejs, er der efterhånden langt op til den flotte tredjeplads fra sidste sæson.
Pokalturneringen må have absolut førsteprioritet for AGF i den resterende del af sæsonen, for om det bliver til en fjerde- eller femteplads i Superligaen har nærmest kun kosmetisk betydning. Til gengæld vil en finale i Parken, og et eventuelt pokaltrofæ sende Aarhus på den anden ende.
’De Hvii’e’ gik på landskampspause med to 1-0 sejre over henholdsvis Silkeborg og Hvidovre, og det er for sin vis meget godt gået, men især det offensive output lader en del tilbage at ønske, og ganske sigende for AGF’s sæson faldt scoringerne i begge opgør igen efter dødbolde.
Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Benjamin Hvidt, Janni Serra og Michael Akoto sad alle ude for AGF senest.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-2-3-1): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Tverskov, Svensson – Antman, Ingvartsen, Schjelderup – Harder
AGF (3-4-3): Peacock-Farrell – Beijmo, Tingager, Jensen-Abbew – Links, Madsen, Brandhof, Kahl – Bech, Mortensen, Anderson
Dom:
AGF kæmper med at blive farlige i åbent spil, men til gengæld har de rigtig godt styr på defensiven. Udmærket illustreret ved tre clean sheets i forårets fem første kampe.
Til dette opgør bør aarhusianerne da også først og fremmest have fokus på defensiven, da der venter et returopgør om to uger hjemme på Ceres Park til at afgøre tingene i, og det kan meget vel lægge en dæmper på underholdningen.
FC Nordsjælland er stærke hjemme på eget kunstgræs, men selvom der har været en lille opblomstring fra Schjelderup i foråret, sidder man stadig med et indtryk af, at nordsjællænderne ikke for alvor indfrier det offensive potentiale.
Seneste indbyrdes opgør på Right To Dream Park endte 0-0 tilbage i november, og et lignende målfattigt opgør virker sandsynligt taget kampens betydning in mente. Dommen lyder på 0-0.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 1.76 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby