?Det var en fantastisk perfekt start. Dejligt med en sejr, og dejligt at se at Karsten (Jensen, red.) viste at han allerede nu er ved at køre sig i stilling til en titel som forårets topscorer?, siger Sune Smidt-Nielsen til onside.dk
Sydsjællænderne skal følge op på den gode rytme 2. påskedag, hvor holdet spiller sin første hjemmekamp i dette forår. Gæsterne hedder HIK, et hold som træner Sune Smidt-Nielsen kender og respekterer:
?Det bliver en lang og svær kamp. HIK er et hold, som man må have respekt for. De har nogle rigtigt gode spillere, og har fået et par gode forstærkninger i vinterpausen. Bl.a Peter Fensholm, som jeg betragter som en af divisionens hurtigste spillere. Jeg synes vi står godt til HIK, og vi skal så forsøge at følge op på efterårets kamp (Næstved besejrede HIK med 1-0 på udebane i efterårssæsonen, red.)?
Til kampen mod HIK er Brian Rasmussen tilbage i truppen efter overstået karantæne, mens der dog såes tvivl om Jeppe Tengbjerg og Yavuz Akbina. Michael Jøgensen og Ole Mogensen sidder fortsat ude med skader.
HIK tabte den længe ventede forårspremiere, da man skærtorsdag var på besøg i Fredericia. Kampen endte 1-2, og HIK-træner Jakob Friis-Hansen havde følgende refleksioner over nederlaget:
?Det var et rigtigt skidt resultat i en meget chancefattig kamp. Jeg tror, at de (Fredericia, red.) var lidt mere forberedte på den dårlige bane, end vi var, for det var en ren og skær pløjemark. Problemet for os, tror jeg, var at vi indtil denne kamp udelukkende havde spillet på kunstgræs og grusbaner under hele vintertræningen, og vi var simpelthen ikke forberedte til denne bane og dette underlag. Vi vil gerne spille fodbold, og det holder vi fast ved, om end banerne på denne tid af året giver os nogle svære betingelser?.
HIK skal finde tilbage til efterårets gode rytme, og det skal ske 2. påskedag hvor endnu en udebanekamp venter københavnerne. Modstanderholdet hedder Næstved:
?Vi tager til Næstved for at rette op på skærtorsdagens nederlag og for at hente de tre point, som vi tabte i efteråret (HIK tabte 0-1 på hjemmebane til Næstved i efterårssæsonen, red.). I øvrigt er det meget sjældent at vi taber to kampe i træk, og det skete sidst for halvandet år siden, så vi er ved godt mod, og vi glæder os til kampen?.
Træner Jakob Friis-Hansen må undvære Michael Madsen, som sidder over med karantæne, mens Ronni Hartvig og Kenneth Tange betegnes som tvivlsomme.
s
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Jakob Poulsen med dyster melding
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Tottenham præsenterer ny træner
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
MEDIE