?Det var en fantastisk perfekt start. Dejligt med en sejr, og dejligt at se at Karsten (Jensen, red.) viste at han allerede nu er ved at køre sig i stilling til en titel som forårets topscorer?, siger Sune Smidt-Nielsen til onside.dk
Sydsjællænderne skal følge op på den gode rytme 2. påskedag, hvor holdet spiller sin første hjemmekamp i dette forår. Gæsterne hedder HIK, et hold som træner Sune Smidt-Nielsen kender og respekterer:
?Det bliver en lang og svær kamp. HIK er et hold, som man må have respekt for. De har nogle rigtigt gode spillere, og har fået et par gode forstærkninger i vinterpausen. Bl.a Peter Fensholm, som jeg betragter som en af divisionens hurtigste spillere. Jeg synes vi står godt til HIK, og vi skal så forsøge at følge op på efterårets kamp (Næstved besejrede HIK med 1-0 på udebane i efterårssæsonen, red.)?
Til kampen mod HIK er Brian Rasmussen tilbage i truppen efter overstået karantæne, mens der dog såes tvivl om Jeppe Tengbjerg og Yavuz Akbina. Michael Jøgensen og Ole Mogensen sidder fortsat ude med skader.
HIK tabte den længe ventede forårspremiere, da man skærtorsdag var på besøg i Fredericia. Kampen endte 1-2, og HIK-træner Jakob Friis-Hansen havde følgende refleksioner over nederlaget:
?Det var et rigtigt skidt resultat i en meget chancefattig kamp. Jeg tror, at de (Fredericia, red.) var lidt mere forberedte på den dårlige bane, end vi var, for det var en ren og skær pløjemark. Problemet for os, tror jeg, var at vi indtil denne kamp udelukkende havde spillet på kunstgræs og grusbaner under hele vintertræningen, og vi var simpelthen ikke forberedte til denne bane og dette underlag. Vi vil gerne spille fodbold, og det holder vi fast ved, om end banerne på denne tid af året giver os nogle svære betingelser?.
HIK skal finde tilbage til efterårets gode rytme, og det skal ske 2. påskedag hvor endnu en udebanekamp venter københavnerne. Modstanderholdet hedder Næstved:
?Vi tager til Næstved for at rette op på skærtorsdagens nederlag og for at hente de tre point, som vi tabte i efteråret (HIK tabte 0-1 på hjemmebane til Næstved i efterårssæsonen, red.). I øvrigt er det meget sjældent at vi taber to kampe i træk, og det skete sidst for halvandet år siden, så vi er ved godt mod, og vi glæder os til kampen?.
Træner Jakob Friis-Hansen må undvære Michael Madsen, som sidder over med karantæne, mens Ronni Hartvig og Kenneth Tange betegnes som tvivlsomme.
s
LIVE
Superliga-LIVE: Skaber FCM ravage? Klubboss svarer
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
MEDIE
FC København meldes tæt på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-stopper jagtes af Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-emne har afvist at komme tilbage på holdet
LIVE
TransferLIVE: Voldsomt cv – på vej til Danmark?
NYHEDER
1. divisionsstjerne flirter med Superliga-klub
MEDIE
Marcus Rashford i stor kovending
KOMMENTATOR
Anser Højbjerg som en mulighed i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’
EKSKLUSIVT
Det kan spolere Dolberg-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Ny transfer i Brøndby? Thomas Nørgaard teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Skifter til Superligaen
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
AVIS
FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne
Vanvittig kamp af Kasper Høgh
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Frygter skrækskade – forlod træningen grædende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Vindahl på plads i Sampdoria
NYHEDER
Lindstrøm til Brøndby? Det svarer Julius Ohnesorge
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
Liverpool lejer stjerne i et år
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
INTERVIEW
Anbefaling til Gaaei: ‘Skift væk fra Ajax’
EKSKLUSIVT
Uret tikker i BIF: Kæmpe oprydning og Jobbe-rygte
Randers tager vigtig sejr over Lyngby
NYHEDER
Kasper Høgh jubler over drømmedebut
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser polsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-kant tæt på maltesisk klub
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’