?Det var en fantastisk perfekt start. Dejligt med en sejr, og dejligt at se at Karsten (Jensen, red.) viste at han allerede nu er ved at køre sig i stilling til en titel som forårets topscorer?, siger Sune Smidt-Nielsen til onside.dk
Sydsjællænderne skal følge op på den gode rytme 2. påskedag, hvor holdet spiller sin første hjemmekamp i dette forår. Gæsterne hedder HIK, et hold som træner Sune Smidt-Nielsen kender og respekterer:
?Det bliver en lang og svær kamp. HIK er et hold, som man må have respekt for. De har nogle rigtigt gode spillere, og har fået et par gode forstærkninger i vinterpausen. Bl.a Peter Fensholm, som jeg betragter som en af divisionens hurtigste spillere. Jeg synes vi står godt til HIK, og vi skal så forsøge at følge op på efterårets kamp (Næstved besejrede HIK med 1-0 på udebane i efterårssæsonen, red.)?
Til kampen mod HIK er Brian Rasmussen tilbage i truppen efter overstået karantæne, mens der dog såes tvivl om Jeppe Tengbjerg og Yavuz Akbina. Michael Jøgensen og Ole Mogensen sidder fortsat ude med skader.
HIK tabte den længe ventede forårspremiere, da man skærtorsdag var på besøg i Fredericia. Kampen endte 1-2, og HIK-træner Jakob Friis-Hansen havde følgende refleksioner over nederlaget:
?Det var et rigtigt skidt resultat i en meget chancefattig kamp. Jeg tror, at de (Fredericia, red.) var lidt mere forberedte på den dårlige bane, end vi var, for det var en ren og skær pløjemark. Problemet for os, tror jeg, var at vi indtil denne kamp udelukkende havde spillet på kunstgræs og grusbaner under hele vintertræningen, og vi var simpelthen ikke forberedte til denne bane og dette underlag. Vi vil gerne spille fodbold, og det holder vi fast ved, om end banerne på denne tid af året giver os nogle svære betingelser?.
HIK skal finde tilbage til efterårets gode rytme, og det skal ske 2. påskedag hvor endnu en udebanekamp venter københavnerne. Modstanderholdet hedder Næstved:
?Vi tager til Næstved for at rette op på skærtorsdagens nederlag og for at hente de tre point, som vi tabte i efteråret (HIK tabte 0-1 på hjemmebane til Næstved i efterårssæsonen, red.). I øvrigt er det meget sjældent at vi taber to kampe i træk, og det skete sidst for halvandet år siden, så vi er ved godt mod, og vi glæder os til kampen?.
Træner Jakob Friis-Hansen må undvære Michael Madsen, som sidder over med karantæne, mens Ronni Hartvig og Kenneth Tange betegnes som tvivlsomme.
s
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Snart sker det
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
FANKLUBBEN