Optakt: Næstved – HIK

Næstved kom aldeles godt ud af forårsstarthullerne med en 3-1-sejr på udebane over et altid svært Brønshøj-mandskab i Tingbjerg Idrætspark. Udover det gode resultat kunne Næstved-træner Sune Smidt-Nielsen tilmed glæde sig over, at en af vinterpausens forstærkninger, angriberen Karsten Jensen, i den grad trådte i karakter med tre scoringer:



?Det var en fantastisk perfekt start. Dejligt med en sejr, og dejligt at se at Karsten (Jensen, red.) viste at han allerede nu er ved at køre sig i stilling til en titel som forårets topscorer?, siger Sune Smidt-Nielsen til onside.dk



Sydsjællænderne skal følge op på den gode rytme 2. påskedag, hvor holdet spiller sin første hjemmekamp i dette forår. Gæsterne hedder HIK, et hold som træner Sune Smidt-Nielsen kender og respekterer:

?Det bliver en lang og svær kamp. HIK er et hold, som man må have respekt for. De har nogle rigtigt gode spillere, og har fået et par gode forstærkninger i vinterpausen. Bl.a Peter Fensholm, som jeg betragter som en af divisionens hurtigste spillere. Jeg synes vi står godt til HIK, og vi skal så forsøge at følge op på efterårets kamp (Næstved besejrede HIK med 1-0 på udebane i efterårssæsonen, red.)?

Til kampen mod HIK er Brian Rasmussen tilbage i truppen efter overstået karantæne, mens der dog såes tvivl om Jeppe Tengbjerg og Yavuz Akbina. Michael Jøgensen og Ole Mogensen sidder fortsat ude med skader.

HIK tabte den længe ventede forårspremiere, da man skærtorsdag var på besøg i Fredericia. Kampen endte 1-2, og HIK-træner Jakob Friis-Hansen havde følgende refleksioner over nederlaget:

?Det var et rigtigt skidt resultat i en meget chancefattig kamp. Jeg tror, at de (Fredericia, red.) var lidt mere forberedte på den dårlige bane, end vi var, for det var en ren og skær pløjemark. Problemet for os, tror jeg, var at vi indtil denne kamp udelukkende havde spillet på kunstgræs og grusbaner under hele vintertræningen, og vi var simpelthen ikke forberedte til denne bane og dette underlag. Vi vil gerne spille fodbold, og det holder vi fast ved, om end banerne på denne tid af året giver os nogle svære betingelser?.

HIK skal finde tilbage til efterårets gode rytme, og det skal ske 2. påskedag hvor endnu en udebanekamp venter københavnerne. Modstanderholdet hedder Næstved:

?Vi tager til Næstved for at rette op på skærtorsdagens nederlag og for at hente de tre point, som vi tabte i efteråret (HIK tabte 0-1 på hjemmebane til Næstved i efterårssæsonen, red.). I øvrigt er det meget sjældent at vi taber to kampe i træk, og det skete sidst for halvandet år siden, så vi er ved godt mod, og vi glæder os til kampen?.

Træner Jakob Friis-Hansen må undvære Michael Madsen, som sidder over med karantæne, mens Ronni Hartvig og Kenneth Tange betegnes som tvivlsomme.

s







Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Conte stopper i Napoli

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Topboss sviner Barça til

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Bekymring om Lionel Messi før VM

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Fem bud på Brøndbys nye træner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-oprykker varsler flere transfers