?Det var en fantastisk perfekt start. Dejligt med en sejr, og dejligt at se at Karsten (Jensen, red.) viste at han allerede nu er ved at køre sig i stilling til en titel som forårets topscorer?, siger Sune Smidt-Nielsen til onside.dk
Sydsjællænderne skal følge op på den gode rytme 2. påskedag, hvor holdet spiller sin første hjemmekamp i dette forår. Gæsterne hedder HIK, et hold som træner Sune Smidt-Nielsen kender og respekterer:
?Det bliver en lang og svær kamp. HIK er et hold, som man må have respekt for. De har nogle rigtigt gode spillere, og har fået et par gode forstærkninger i vinterpausen. Bl.a Peter Fensholm, som jeg betragter som en af divisionens hurtigste spillere. Jeg synes vi står godt til HIK, og vi skal så forsøge at følge op på efterårets kamp (Næstved besejrede HIK med 1-0 på udebane i efterårssæsonen, red.)?
Til kampen mod HIK er Brian Rasmussen tilbage i truppen efter overstået karantæne, mens der dog såes tvivl om Jeppe Tengbjerg og Yavuz Akbina. Michael Jøgensen og Ole Mogensen sidder fortsat ude med skader.
HIK tabte den længe ventede forårspremiere, da man skærtorsdag var på besøg i Fredericia. Kampen endte 1-2, og HIK-træner Jakob Friis-Hansen havde følgende refleksioner over nederlaget:
?Det var et rigtigt skidt resultat i en meget chancefattig kamp. Jeg tror, at de (Fredericia, red.) var lidt mere forberedte på den dårlige bane, end vi var, for det var en ren og skær pløjemark. Problemet for os, tror jeg, var at vi indtil denne kamp udelukkende havde spillet på kunstgræs og grusbaner under hele vintertræningen, og vi var simpelthen ikke forberedte til denne bane og dette underlag. Vi vil gerne spille fodbold, og det holder vi fast ved, om end banerne på denne tid af året giver os nogle svære betingelser?.
HIK skal finde tilbage til efterårets gode rytme, og det skal ske 2. påskedag hvor endnu en udebanekamp venter københavnerne. Modstanderholdet hedder Næstved:
?Vi tager til Næstved for at rette op på skærtorsdagens nederlag og for at hente de tre point, som vi tabte i efteråret (HIK tabte 0-1 på hjemmebane til Næstved i efterårssæsonen, red.). I øvrigt er det meget sjældent at vi taber to kampe i træk, og det skete sidst for halvandet år siden, så vi er ved godt mod, og vi glæder os til kampen?.
Træner Jakob Friis-Hansen må undvære Michael Madsen, som sidder over med karantæne, mens Ronni Hartvig og Kenneth Tange betegnes som tvivlsomme.
s
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Her kan du se VM-lodtrækningen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
– Det har man nok aldrig set før
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
MEDIE
Jonas Wind er i København
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
På rov i FC København
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder