?Det var en fantastisk perfekt start. Dejligt med en sejr, og dejligt at se at Karsten (Jensen, red.) viste at han allerede nu er ved at køre sig i stilling til en titel som forårets topscorer?, siger Sune Smidt-Nielsen til onside.dk
Sydsjællænderne skal følge op på den gode rytme 2. påskedag, hvor holdet spiller sin første hjemmekamp i dette forår. Gæsterne hedder HIK, et hold som træner Sune Smidt-Nielsen kender og respekterer:
?Det bliver en lang og svær kamp. HIK er et hold, som man må have respekt for. De har nogle rigtigt gode spillere, og har fået et par gode forstærkninger i vinterpausen. Bl.a Peter Fensholm, som jeg betragter som en af divisionens hurtigste spillere. Jeg synes vi står godt til HIK, og vi skal så forsøge at følge op på efterårets kamp (Næstved besejrede HIK med 1-0 på udebane i efterårssæsonen, red.)?
Til kampen mod HIK er Brian Rasmussen tilbage i truppen efter overstået karantæne, mens der dog såes tvivl om Jeppe Tengbjerg og Yavuz Akbina. Michael Jøgensen og Ole Mogensen sidder fortsat ude med skader.
HIK tabte den længe ventede forårspremiere, da man skærtorsdag var på besøg i Fredericia. Kampen endte 1-2, og HIK-træner Jakob Friis-Hansen havde følgende refleksioner over nederlaget:
?Det var et rigtigt skidt resultat i en meget chancefattig kamp. Jeg tror, at de (Fredericia, red.) var lidt mere forberedte på den dårlige bane, end vi var, for det var en ren og skær pløjemark. Problemet for os, tror jeg, var at vi indtil denne kamp udelukkende havde spillet på kunstgræs og grusbaner under hele vintertræningen, og vi var simpelthen ikke forberedte til denne bane og dette underlag. Vi vil gerne spille fodbold, og det holder vi fast ved, om end banerne på denne tid af året giver os nogle svære betingelser?.
HIK skal finde tilbage til efterårets gode rytme, og det skal ske 2. påskedag hvor endnu en udebanekamp venter københavnerne. Modstanderholdet hedder Næstved:
?Vi tager til Næstved for at rette op på skærtorsdagens nederlag og for at hente de tre point, som vi tabte i efteråret (HIK tabte 0-1 på hjemmebane til Næstved i efterårssæsonen, red.). I øvrigt er det meget sjældent at vi taber to kampe i træk, og det skete sidst for halvandet år siden, så vi er ved godt mod, og vi glæder os til kampen?.
Træner Jakob Friis-Hansen må undvære Michael Madsen, som sidder over med karantæne, mens Ronni Hartvig og Kenneth Tange betegnes som tvivlsomme.
s
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Giver to spillere livstidskarantæne
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Sænker prisen mod Midtjylland
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIVE: Arsenal jagter gratis Bundesliga-profil
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
David Nielsen har sagt op