Oscar Schwartau blæst bagover

Oscar Schwartau er meget positivt overrasket over Championship, selvom kroppen får nogle tæsk.



I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid. 

Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England. 

Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.   

– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship: 

– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre. 

Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?

– Ja, det vil jeg sgu sige. 

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner. 

– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau. 

Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads? 

– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem. 

Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre. 

– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast. 

I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe. 





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Viborg FF – AGF

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Transferpres på Albert Grønbæk

Blandt dette årtusindes bedste

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser Superliga-træners søn

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘Der er ingen undskyldninger’

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Spotpris – så billig er Højbjerg