I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid.
Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England.
Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.
– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship:
– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre.
Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?
– Ja, det vil jeg sgu sige.

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner.
– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau.
Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads?
– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem.
Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre.
– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast.
I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sønderjyske køber ny cheftræner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
OPTAKT
Tunesien – Japan
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
STORT INTERVIEW