I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid.
Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England.
Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.
– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship:
– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre.
Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?
– Ja, det vil jeg sgu sige.

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner.
– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau.
Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads?
– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem.
Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre.
– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast.
I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe.
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomt transferønske til FCK
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG