I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid.
Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England.
Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.
– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship:
– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre.
Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?
– Ja, det vil jeg sgu sige.

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner.
– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau.
Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads?
– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem.
Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre.
– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast.
I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe.
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT