Oscar Schwartau blæst bagover

Oscar Schwartau er meget positivt overrasket over Championship, selvom kroppen får nogle tæsk.



I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid. 

Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England. 

Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.   

– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship: 

– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre. 

Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?

– Ja, det vil jeg sgu sige. 

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner. 

– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau. 

Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads? 

– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem. 

Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre. 

– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast. 

I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe. 






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Spanien har et ekstra øje på Messi

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck