I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid.
Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England.
Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.
– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship:
– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre.
Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?
– Ja, det vil jeg sgu sige.

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner.
– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau.
Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads?
– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem.
Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre.
– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast.
I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW