Oscar Schwartau blæst bagover

Oscar Schwartau er meget positivt overrasket over Championship, selvom kroppen får nogle tæsk.



I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid. 

Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England. 

Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.   

– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship: 

– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre. 

Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?

– Ja, det vil jeg sgu sige. 

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner. 

– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau. 

Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads? 

– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem. 

Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre. 

– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast. 

I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe. 





Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Helt på røven over Victor Froholdt

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Det er Neestrups tre største fejl

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Nu flytter anfører til Danmark

Riemer melder stjerne klar

Klar besked til danske debutanter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Sigter 32 personer for matchfixing

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Divisionsforeningen med markant udmelding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

I chok over Steve Cooper-historie

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby