I sommer tog Oscar Schwartau en stor og svær beslutning. Han rykkede teltpælene op og forlod Brøndby IF til fordel for Norwich City i den næstbedste engelske række, Championship, i jagten på spilletid.
Og spilletid, ja, det har han i den grad fået i England.
Den 18-årige dansker har fået spilletid i 32 ud af 36 mulige kampe, og han er endda startet inde 14 gange. Dermed har Oscar Schwartau fået præcis det, han jagtede, fortæller hovedpersonen selv i et interview med Tipsbladet.
– Det har været rart. Det var det, jeg søgte, da jeg valgte at skifte væk fra Brøndby, så det har været super dejligt at få spilletid igen, siger Oscar Schwartau og erklærer sig ellevild med Championship:
– Jeg synes, det har været fedt at prøve at opleve Championship. Der er vildt mange kampe og overhovedet ingen ferie, så det kræver noget tilvænning i den første sæson. Men jeg er super positivt overrasket over, hvor fedt det er herovre.
Får kroppen lidt ekstra tæsk i Championship?
– Ja, det vil jeg sgu sige.

Glæder sig over danskerkoloni
Oscar Schwartau er som bekendt langt fra den eneste dansker i Norwich. Klubben har Anis Ben Slimane, Emiliano Marcondes og Jacob Lungi Sørensen i truppen, mens Johannes Hoff Thorup er cheftræner, og Glen Riddersholm er assistenttræner.
– Jeg synes, det er dejligt. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at tage hertil. Der er noget tryghed i, at der er mange danskere i klubben nu, og man får en lidt hyggeligere dagligdag ud af det, siger Schwartau.
Hvordan er det også at have et par danske holdkammerater i Anis Slimane og Emiliano Marcondes, der spiller mere eller mindre samme plads?
– Det har været fedt. Jeg spillede også med Anis i Brøndby, så ham kender jeg hjemmefra. Jeg tror bare, at det er rart for mig at kunne lære af de ting, de har været igennem. Emiliano er lidt mere rutineret, og Anis har også prøvet en del. Jeg har været glad for at spille med dem.
Selvom det går godt, hviler Oscar Schwartau dog ikke på laurbærrene. Han har allerede et par ting, han ved, at han vil gøre bedre.
– Det er klart, at jeg har fået god spilletid i denne sæson, men jeg har lavet lidt mindre mål og assister end forventet, og det er nok det næste skridt, jeg skal tage: At blive lidt farligere i boksen og kunne afgøre kampene lidt mere, slår han fast.
I øjeblikket er Oscar Schwartau, 18 år, med det danske U19-landshold til Elite Round i Ungarn, og på det hold har han været god til at afgøre kampene. Her er det nemlig blevet seks kasser i 17 kampe.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt