Ousman Jallow har fundet ny klub

Den tidlgiere Brøndby-spiller Ousman Jallow tørner de næste to år ud for Caykur Rizespor i den næstbedste tyrkiske række.



Ousman Jallow har været klubløs, efter han forlod Brøndby efter sidste sæson. Nu har Jallow imidlertid skrevet kontrakt med Caykur Rizespor fra den næstbedste tyrkiske række. Det bekræfter hans agent Ibrahim Jallow.

– Ousman har i dag skrevet under på en kontrakt for de næste to år med Rizespor. De ville gerne lave en treårig aftale, men vi ville hellere lave en kortere aftale, og så kan vi forlænge senere, hvis det er det, vi vil, siger Ibrahim Jallow til tipsbladet.dk.

Agenten beretter, at der var flere klubber inde i billedet, men at Caykur Rizespor præsenterede Jallow-lejren for den bedste plan. Og så betød det også noget, at træneren Hüseyin Kaplar har fulgt Jallow i lang tid.

– Han rykkede op med Samsunspor i sidste sæson og har så overtaget Rizespor. Han ville have Ousman til sin tidligere klub, så han kender ham og har set ham spille i Brøndby. Ousman vil have spilletid, og det får han i Rizespor, der har store ambitioner og satser på at rykke op. Ousman er meget glad og glæder sig rigtig meget til at spille for dem, forklarer agenten.

Caykur Rizespor spillede med om oprykning til den bedste række i sidste sæson, men røg ud i playoff-spillets semifinale.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag