Ousman Jallow har fundet ny klub

Den tidlgiere Brøndby-spiller Ousman Jallow tørner de næste to år ud for Caykur Rizespor i den næstbedste tyrkiske række.



Ousman Jallow har været klubløs, efter han forlod Brøndby efter sidste sæson. Nu har Jallow imidlertid skrevet kontrakt med Caykur Rizespor fra den næstbedste tyrkiske række. Det bekræfter hans agent Ibrahim Jallow.

– Ousman har i dag skrevet under på en kontrakt for de næste to år med Rizespor. De ville gerne lave en treårig aftale, men vi ville hellere lave en kortere aftale, og så kan vi forlænge senere, hvis det er det, vi vil, siger Ibrahim Jallow til tipsbladet.dk.

Agenten beretter, at der var flere klubber inde i billedet, men at Caykur Rizespor præsenterede Jallow-lejren for den bedste plan. Og så betød det også noget, at træneren Hüseyin Kaplar har fulgt Jallow i lang tid.

– Han rykkede op med Samsunspor i sidste sæson og har så overtaget Rizespor. Han ville have Ousman til sin tidligere klub, så han kender ham og har set ham spille i Brøndby. Ousman vil have spilletid, og det får han i Rizespor, der har store ambitioner og satser på at rykke op. Ousman er meget glad og glæder sig rigtig meget til at spille for dem, forklarer agenten.

Caykur Rizespor spillede med om oprykning til den bedste række i sidste sæson, men røg ud i playoff-spillets semifinale.





LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FC Fredericia – FC København

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

FCK lurer på landsholdsspiller