Ser man på den nuværende Viborg-træners c.v., så tegner der sig et billede af en mand med bred erfaring – ikke bare fra toppen af dansk fodbold. Vejen dertil har gået over flere stationer, og modsat mange af sine kollegaer har Ove Christensen ikke en fortid som aktiv i branchen. I hvert fald ikke én, der er værd at prale af.
Træner-vejen startede faktisk i bordtennis, hvor han har været landstræner. Fodboldtræningen startede nordjyden på relativt beskedent niveau i Brønderslev og Vrå i starten af 80’erne inden han overtog Fortuna Hjørrings kvinder i to omgange, fra 1985 til ’88 og igen i 1994/95, hvor han førte klubben til DM-guld og pokalsejr. I den mellemliggende periode stod han i spidsen for Nørresundby.
Det var således først i 1995, da han overtog Viborg første gang, at han blev introduceret på “den store scene” ved at føre klubben til oprykning til den bedste række i 1996 og igen i ’98.
Et kortvarigt ophold i AGF i efteråret 2000 og en smagsprøve i DBU som u-landstræner, der ikke bekom en “græs-træner” vel – han savnede den daglige kontakt med spillerne – var slingrekurs i karrieren, der blev mere stabil igen med opholdene i AB og nu Viborg.
“Jeg nyder stadig hver eneste dag at være træner. Også selv om presset er stort – og er blevet større med årene. Hos os i Viborg er der jo også kommet stort pres på, fordi vi har skabt forudsætningerne for et godt resultat. Vi kan ikke snige os igennem ved bare at gøre det nogenlunde, selv om Viborg er det mindste by-samfund af dem, vi konkurrerer med i øjeblikket. Den går ikke. Det vil være en triumf, hvis vi bliver nummer tre eller fire – vi vil blive skuffede hvis det ikke lykkes at kvalificere os til Royal League – og skulle vi gå hen og ryge helt ud af top seks, vil det med rette blive betegnet som en fiasko,” siger Ove Christensen.
“Så presset er der hele vejen rundt, uanset hvordan man vender og drejer det. Vi skal ud og performe hver eneste gang. Man kan sige, at vi med vores præstation i efteråret har vundet en bjergetape. Nu vil vi også på podiet,” beskriver Ove Christensen sin og Viborgs situation inden søndagens rekord-kamp.
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
FCK-boss kan snart præsentere noget
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE