Ove C.: "Jeg føler mig ikke gammel"

“Spændende. Det er da meget sjovt.” Ove Christensen vidste godt, at der var et eller andet under opsejling. Men at han på søndag sætter træner-rekord i Superligaens historie, var han ikke helt bevidst om. Derfor lød hans umiddelbare reaktion som ovenfor citeret. Men rekord, det sætter han altså. Forårspremieren på Viborg Stadion mod Silkeborg er…



Ser man på den nuværende Viborg-træners c.v., så tegner der sig et billede af en mand med bred erfaring – ikke bare fra toppen af dansk fodbold. Vejen dertil har gået over flere stationer, og modsat mange af sine kollegaer har Ove Christensen ikke en fortid som aktiv i branchen. I hvert fald ikke én, der er værd at prale af.

Træner-vejen startede faktisk i bordtennis, hvor han har været landstræner. Fodboldtræningen startede nordjyden på relativt beskedent niveau i Brønderslev og Vrå i starten af 80’erne inden han overtog Fortuna Hjørrings kvinder i to omgange, fra 1985 til ’88 og igen i 1994/95, hvor han førte klubben til DM-guld og pokalsejr. I den mellemliggende periode stod han i spidsen for Nørresundby.

Det var således først i 1995, da han overtog Viborg første gang, at han blev introduceret på “den store scene” ved at føre klubben til oprykning til den bedste række i 1996 og igen i ’98.



Et kortvarigt ophold i AGF i efteråret 2000 og en smagsprøve i DBU som u-landstræner, der ikke bekom en “græs-træner” vel – han savnede den daglige kontakt med spillerne – var slingrekurs i karrieren, der blev mere stabil igen med opholdene i AB og nu Viborg.

“Jeg nyder stadig hver eneste dag at være træner. Også selv om presset er stort – og er blevet større med årene. Hos os i Viborg er der jo også kommet stort pres på, fordi vi har skabt forudsætningerne for et godt resultat. Vi kan ikke snige os igennem ved bare at gøre det nogenlunde, selv om Viborg er det mindste by-samfund af dem, vi konkurrerer med i øjeblikket. Den går ikke. Det vil være en triumf, hvis vi bliver nummer tre eller fire – vi vil blive skuffede hvis det ikke lykkes at kvalificere os til Royal League – og skulle vi gå hen og ryge helt ud af top seks, vil det med rette blive betegnet som en fiasko,” siger Ove Christensen.

“Så presset er der hele vejen rundt, uanset hvordan man vender og drejer det. Vi skal ud og performe hver eneste gang. Man kan sige, at vi med vores præstation i efteråret har vundet en bjergetape. Nu vil vi også på podiet,” beskriver Ove Christensen sin og Viborgs situation inden søndagens rekord-kamp.









LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

De overvejer Christian Eriksen

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Chelsea – Manchester City