Ser man på den nuværende Viborg-træners c.v., så tegner der sig et billede af en mand med bred erfaring – ikke bare fra toppen af dansk fodbold. Vejen dertil har gået over flere stationer, og modsat mange af sine kollegaer har Ove Christensen ikke en fortid som aktiv i branchen. I hvert fald ikke én, der er værd at prale af.
Træner-vejen startede faktisk i bordtennis, hvor han har været landstræner. Fodboldtræningen startede nordjyden på relativt beskedent niveau i Brønderslev og Vrå i starten af 80’erne inden han overtog Fortuna Hjørrings kvinder i to omgange, fra 1985 til ’88 og igen i 1994/95, hvor han førte klubben til DM-guld og pokalsejr. I den mellemliggende periode stod han i spidsen for Nørresundby.
Det var således først i 1995, da han overtog Viborg første gang, at han blev introduceret på “den store scene” ved at føre klubben til oprykning til den bedste række i 1996 og igen i ’98.
Et kortvarigt ophold i AGF i efteråret 2000 og en smagsprøve i DBU som u-landstræner, der ikke bekom en “græs-træner” vel – han savnede den daglige kontakt med spillerne – var slingrekurs i karrieren, der blev mere stabil igen med opholdene i AB og nu Viborg.
“Jeg nyder stadig hver eneste dag at være træner. Også selv om presset er stort – og er blevet større med årene. Hos os i Viborg er der jo også kommet stort pres på, fordi vi har skabt forudsætningerne for et godt resultat. Vi kan ikke snige os igennem ved bare at gøre det nogenlunde, selv om Viborg er det mindste by-samfund af dem, vi konkurrerer med i øjeblikket. Den går ikke. Det vil være en triumf, hvis vi bliver nummer tre eller fire – vi vil blive skuffede hvis det ikke lykkes at kvalificere os til Royal League – og skulle vi gå hen og ryge helt ud af top seks, vil det med rette blive betegnet som en fiasko,” siger Ove Christensen.
“Så presset er der hele vejen rundt, uanset hvordan man vender og drejer det. Vi skal ud og performe hver eneste gang. Man kan sige, at vi med vores præstation i efteråret har vundet en bjergetape. Nu vil vi også på podiet,” beskriver Ove Christensen sin og Viborgs situation inden søndagens rekord-kamp.

Wauw: Nøj, hvor har vi savnet det landshold!

Dansk stjerne tvivlsom: ‘Han har det ikke så godt’

Bendtner: Han var fænomenal!

David Nielsen peger på ‘vigtig’ ændring af Riemer

Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!

Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Går verden rundt: Højlund stjæler overskrifter

Voldsom dansk præstation: Ikke sket i 86 kampe

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Kæmpe succes: Dansk træner slår Pochettino og co.

Revser Ronaldo-beslutning: Skandaløst!

Hylder dansker: Skulle ikke være startet inde

Brian Riemer utilfreds med lækage på landsholdet

Dansk fodbolds fremtid på spil i København

Fanboy-Højlund: Jeg så Ronaldo i undertøj og så…

Faraoner tæmmer etiopiske stenbukke

Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

‘Mine frustrationer var tæt på ulovlige’

Kæk Lindstrøm: Dårlig omtale er bedre end ingen

‘Priske ødelagde det hele’

– Jeg tænkte, at han lige havde givet mig en gave

Magisk aften – ikke set bedre i årevis!

AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Vild dansk sejr: Sådan slog Danmark Portugal

– Det er ikke normalt, når man kommer fra AGF

Sådan starter Danmark: Stjerne ude med sygdom

Norsk topklub jagter FC Midtjylland-spiller

Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Julian Nagelsmann vil sætte Italien på plads

Rørt AGF-profil: – Det var meget emotionelt

Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Neglebider: De rykker ud af Superligaen

Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død

Sier to store navne fra til Danmark-kamp

Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Lindstrøm: Ikke det rigtige skifte i bakspejlet

Danmark – Portugal

Vilde planer – vil hente Lionel Messi

Helt vildt: Scorer 105 mio. – men spiller knap nok

Portugal-træner fremhæver tre danskere

Kæmpehandel: Chelsea betaler 558 millioner

Rød slår Orange i Rotterdam

I svime over Riemer: ‘Fascinerende’

Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Gravesen til Riemer: Det er et gigantisk problem!

Her er Frederik Sørensens nye klub

Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs

Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’