Overraskende: Fra Superliga til fjerdebedste række

Den tidligere Superliga-profil Mads Albæk var færdig i Randers FC ved sæsonens udgang, og han skal i stedet for spille i den fjerdebedste række i Tyskland for Weiche Flensburg. Tipsbladet har talt med Albæk om det overraskende klubskifte.



Mads Albæk har efterhånden prøvet en del af i løbet af karrieren. 

Den erfarne midtbanespiller kan nemlig skrive ophold i FC Midtjylland, Sønderjyske, Kaiserslautern og Reims på CV'et. 

Nu venter der et nyt eventyr for 34-årige Albæk.

Midtbanespilleren fik ikke forlænget sin kontrakt med Superliga-klubben Randers FC, men Albæk har fået fremtiden på plads. 

Jeg havde da heller ikke regnet med, at det kunne blive til noget. Jeg tænkte, at det rent kontraktmæssigt ikke kunne løse sig i Regionalligaen.

Mads Albæk
Tidligere Superliga-profil

Han skal nemlig noget overraskende spille for Weiche Flensburg i den fjerdebedste tyske række Regionalligaen. 

I et stort interview med Tipsbladet sætter Mads Albæk ord på klubskiftet, og den tidligere Superliga-profil erkender, at han ikke havde regnet med, at det kunne lade gøre.

– Det er lige på den anden side af grænsen, så man kan ikke helt sige, at det er et udlandsskifte, som man har prøvet før, hvor man flytter alt med og sadler om på den måde.

– Det handler først og fremmest om kærligheden til fodboldspillet, som jeg stadig synes rigtig meget om. I og med, at min krop og sjæl har det fint, så ville det være lidt tidligt nok at stoppe nu. Jeg ved, når jeg stopper, så er det et overstået kapitel. Så holder man ikke et års pause og vender tilbage til fodboldverdenen. Så går man i transfervinduet og venter og håber, at der kunne dukke noget spændende op.

– Det har stået lidt stille i transfervinduet, og der var ikke de helt store ting. Der har været lidt på trænerdelen, hvor nogle klubber har spurgt. Det var også interessant, men jeg synes, at det var for tidligt at stoppe, da jeg stadig har det godt og kan lide at spille fodbold. Så kom den her mulighed, som jeg nok ikke selv havde regnet med. Det havde jeg nok ikke tænkt over, at det kunne blive til noget. Så tog jeg en snak med klubben og mødtes med den, og så blev det pludselig til noget, siger den tidligere Randers-spiller til Tipsbladet.

Hvordan bliver det for dig at skulle i den fjerdebedste række i Tyskland?

– Det er jo klart, at det er jo ikke Superligaen. Det vidste jeg også godt. Man kan sige, at jeg godt vidste, at chancen for at spille i Superligaen var ikke mega-stor. Jeg ville selvfølgelig gerne have fortsat i Randers, men det kunne ikke lade sig gøre. Den seneste sommer stod jeg lidt i samme situation, og det tog syv uger, før Randers kom på banen.

– Man kunne have taget chancen og gået og ventet på, at der var kommet sådan en ting igen, at en Superliga-klub fik en spiller skadet eller et eller andet. Jeg tror også, at det var en lille chance, som man skulle gå og vente på. Der er jo også det geografi-mæssige, hvor man skal finde noget, som passer med det hele. Niveauet var ikke det største problem for mig. Det handler om at få et gå et niveau ned, og det har jeg ikke noget imod .

– Jeg synes, at det er mega-sjovt og udviklende at spille fodbold og se andre blive bedre. Vi spillede mod et hold, der tidligere har været i 2. Bundesligaen, og der var der 6.000. Det er en af favoritterne i rækken, og jeg synes, at tempoet var deropad. For mig kunne det lige så godt have været en kamp på Lyngby Stadion eller i Vejle.

– Der var tempo på, og 6.000 tyske tilskuere, der gjorde, at det var en god oplevelse. Jeg ved godt, at min egen hjemmebane i Flensborg ikke er noget at råbe hurra for. Jeg har også fået at vide, at der kun er 500 tilskuere til nogle kampe, og det mere ligner 2. division i Danmark i forhold til faciliteter, så det er nok et spænd mellem 2. division og bunden af Superligaen samt toppen af 1. division. Det er et super fint niveau, og det er ikke noget der.

Artiklen fortsætter under billedet.

ce79405cb459ad7381a4ec44b6f7a740

Mads Albæk bliver her præsenteret i den tyske klub. Foto: Weiche Flensburg 08

Nej til danske klubber
Albæk fortæller, at han havde flere danske tilbud, men de var ikke så attraktive som det tyske.

– Der var noget 1. og 2. division i Danmark, som rørte på sig. Det var måske ikke så sexet, og jeg havde også nogle forslag til, at man kunne lave en kombination af noget spillende træner eller noget. De danske klubber opruster også og ansætter trænere på fuldtid. Det var en lidt svær en kabale at få til at gå op.

Som den 34-årige midtbanespiller selv nævner, vil han gerne blive inden for fodboldens verden, når karrieren er forbi. Hvor længe danskeren skal spille, må tiden vise. En ting er sikkert. Kærligheden til fodbolden er der stadig.

– Nu har jeg fået en toårig kontrakt, og så må man se, hvordan det kommer til at gå. Vi må tage det til den tid. Jeg synes, at jeg har en fin profil sportsligt og menneskeligt til at passe ind i forskellige opgaver mod fodbolden, siger Mads Albæk til Tipsbladet og tilføjer.

– Deltidskontrakter i Danmark er jo ikke de store, og det har jeg fuld forståelse for. Jeg havde da heller ikke regnet med, at det kunne blive til noget. Jeg tænkte, at det rent kontraktmæssigt ikke kunne løse sig i Regionalligaen, men som med alt muligt andet kan man nogle gange få enderne til at finde sammen.

Albæk står noteret for hele 216 Superliga-kampe for klubber som FC Midtjylland, Sønderjyske og Randers FC. 

I den seneste sæson fik midtbanespilleren 15 kampe for Randers FC i Superligaen. 

Weiche Flensburg indtager fjerdepladsen i Regionalliga Nord med fire point efter to kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte