Overrasket over Oscar Schwartau-kup

Johannes Hoff Thorup glæder sig over signingen af Oscar Schwartau, men havde ikke regnet med, at det kunne lade sig gøre for et par uger siden.



Johanne Hoff Thorup og Glen Riddersholm kom til Norwich City tidligere på sommeren, og i sidste uge kom endnu en dansker til, nemlig Oscar Schwartau fra Brøndby IF.

Som Tipsbladet kunne afsløre, har Norwich hentet det 18-årige stortalent fra Brøndby IF for op mod 19 millioner kroner.

Og at den handel skulle lykkes for Norwich, ja, den havde cheftræner Johannes Hoff Thorup ikke lige set komme, da sportsdirektør Ben Knapper bragte muligheden på banen. Det fortæller danskeren på et pressemøde ifølge Eastern Daily Press.

– Han er blevet scoutet meget af denne klub tidligere. Ben kom hen til mig og spurgte: 'Tror du, vi rent faktisk har en mulighed her?'

– Han forlængede ikke med sin tidligere klub (Brøndby, red.), og der var rygter om, at han ville skifte, så vi gjorde, hvad vi kunne, og vi prøvede alt. Vi gik til gutterne, der støtter ham og spurgte, om det var en mulighed.

– I sidste ende fik vi ham her. Jeg tror, ​​hvis du havde spurgt mig for fem-seks uger siden, ville jeg have sagt, det ikke ville ske. Jeg havde forventet, at han ville skifte til en endnu større klub, med al respekt for denne klub. Så jeg er glad og tilfreds, for han er et stort talent, siger Johannes Hoff Thorup.

Han tilføjer desuden, at han glæder sig over transferen, og at Oscar Schwartau kan præstere nu, men at man skal have for øje, at der er tale om en ung spiller.

Oscar Schwartau, 18 år, har i første omgang fået en kontrakt til sommeren 2028 i den engelske klub. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FC København jagter Romane Amane

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen