Palle ‘Plankeværk’ er sporløs

B1903, FCK og Lyngby.



Året er 1991…

Og Palle ”Plankeværk” Petersen er ved at pille bolden ud af nettet på et udsolgt Gentofte Stadion.

Den brasilianske landsholdsangriber Mazinho har få sekunder forinden bragt sit klubhold Bayern München foran med 1-0, og Søren Lerbys tyske stjernehold ser ud til at være på vej mod den forventede sejr. Palle Petersen blive ganske rigtigt passeret endnu en gang sent i 2. halvleg af sydtyskernes stortalent Markus Münch, men i mellemtiden har B1903 scoret seks mål, hvilket er mere end rigeligt til sensationelt at sende 3’erne videre i UEFA Cuppen efter et 0-1 nederlag i München.

Rutinerede Palle Petersen følger med over i FC København, da KB og B1903 bliver fusioneret året efter. Det ægteskab bliver en øjeblikkelig succes, da FC København med Ivan Nielsen, Pierre Larsen, Michael Manniche og en sikker Palle Petersen imellem stængerne sikrer sig mesterskabet efter en 3-2 sejr på Brøndby Stadion.

Det næste år bliver FCK toer, og det markerer samtidig slutningen for Palle P’s karriere på Peter Bangs Vej, da han i foråret ryger ud på bænken til fordel for Brian Flies og vælger at afvise en kontraktforlængelse på seks måneder. Palle Petersen rykker videre til Lyngby og senere til Fremad Amager, hvor han slutter sin karriere på topplan.

Palle Petersens ene søn Kenneth Emil kom i slutningen af august på kontrakt i AC Horsens, efter han havde spillet i Herfølge i nogle år. I Herfølge spillede midtstopperen Kenneth Emil sammen med sin bror Christian Petersen, der ligesom sin far er målmand.
Efter karrierestoppet har Palle Petersen arbejdet som målmandstræner, og for tiden er træner han målmændene på Brøndbys succesrige kvindehold i 3F Ligaen.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Teaser for ny AGF-aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr