Året er 1991…
Og Palle ”Plankeværk” Petersen er ved at pille bolden ud af nettet på et udsolgt Gentofte Stadion.
Den brasilianske landsholdsangriber Mazinho har få sekunder forinden bragt sit klubhold Bayern München foran med 1-0, og Søren Lerbys tyske stjernehold ser ud til at være på vej mod den forventede sejr. Palle Petersen blive ganske rigtigt passeret endnu en gang sent i 2. halvleg af sydtyskernes stortalent Markus Münch, men i mellemtiden har B1903 scoret seks mål, hvilket er mere end rigeligt til sensationelt at sende 3’erne videre i UEFA Cuppen efter et 0-1 nederlag i München.
Rutinerede Palle Petersen følger med over i FC København, da KB og B1903 bliver fusioneret året efter. Det ægteskab bliver en øjeblikkelig succes, da FC København med Ivan Nielsen, Pierre Larsen, Michael Manniche og en sikker Palle Petersen imellem stængerne sikrer sig mesterskabet efter en 3-2 sejr på Brøndby Stadion.
Det næste år bliver FCK toer, og det markerer samtidig slutningen for Palle P’s karriere på Peter Bangs Vej, da han i foråret ryger ud på bænken til fordel for Brian Flies og vælger at afvise en kontraktforlængelse på seks måneder. Palle Petersen rykker videre til Lyngby og senere til Fremad Amager, hvor han slutter sin karriere på topplan.
Palle Petersens ene søn Kenneth Emil kom i slutningen af august på kontrakt i AC Horsens, efter han havde spillet i Herfølge i nogle år. I Herfølge spillede midtstopperen Kenneth Emil sammen med sin bror Christian Petersen, der ligesom sin far er målmand.
Efter karrierestoppet har Palle Petersen arbejdet som målmandstræner, og for tiden er træner han målmændene på Brøndbys succesrige kvindehold i 3F Ligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Brøndby fyrer Steve Cooper
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit