Palle ‘Plankeværk’ er sporløs

B1903, FCK og Lyngby.



Året er 1991…

Og Palle ”Plankeværk” Petersen er ved at pille bolden ud af nettet på et udsolgt Gentofte Stadion.

Den brasilianske landsholdsangriber Mazinho har få sekunder forinden bragt sit klubhold Bayern München foran med 1-0, og Søren Lerbys tyske stjernehold ser ud til at være på vej mod den forventede sejr. Palle Petersen blive ganske rigtigt passeret endnu en gang sent i 2. halvleg af sydtyskernes stortalent Markus Münch, men i mellemtiden har B1903 scoret seks mål, hvilket er mere end rigeligt til sensationelt at sende 3’erne videre i UEFA Cuppen efter et 0-1 nederlag i München.

Rutinerede Palle Petersen følger med over i FC København, da KB og B1903 bliver fusioneret året efter. Det ægteskab bliver en øjeblikkelig succes, da FC København med Ivan Nielsen, Pierre Larsen, Michael Manniche og en sikker Palle Petersen imellem stængerne sikrer sig mesterskabet efter en 3-2 sejr på Brøndby Stadion.

Det næste år bliver FCK toer, og det markerer samtidig slutningen for Palle P’s karriere på Peter Bangs Vej, da han i foråret ryger ud på bænken til fordel for Brian Flies og vælger at afvise en kontraktforlængelse på seks måneder. Palle Petersen rykker videre til Lyngby og senere til Fremad Amager, hvor han slutter sin karriere på topplan.

Palle Petersens ene søn Kenneth Emil kom i slutningen af august på kontrakt i AC Horsens, efter han havde spillet i Herfølge i nogle år. I Herfølge spillede midtstopperen Kenneth Emil sammen med sin bror Christian Petersen, der ligesom sin far er målmand.
Efter karrierestoppet har Palle Petersen arbejdet som målmandstræner, og for tiden er træner han målmændene på Brøndbys succesrige kvindehold i 3F Ligaen.





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Giver transferopdatering



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Brighton – Manchester United

Cristiano Ronaldo i optur

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub