Parken under ombygning

Om to år står Danmarks nationalstadion i en ny og forbedret udgave. PARKEN Sport & Entertainment bygger ny tribune i stedet for den 50 år gamle Coca-Cola langside, lukker det sidste hjørne med blandt andet et hotel og opfører en multiarena med plads til 4000 tilskuere. Samlet pris: Minimum 400 millioner kroner



Champions Leagues indtog i København kostede Coca-Cola tribunen logoet på undersiden af taget, men om et par år er den sidste rest af den gamle Idrætspark helt væk, afløst af en ny og moderne tribune i stil med de tre andre, så Danmarks nationalstadion bliver en helhed.

Det er bare et af flere projekter, som formand i PARKEN Sport & Entertainment Flemming Østergaard i disse dage, sidder og overvejer på hjørnekontoret i Parken. For der skal bygges nyt og bedre for at opfylde nogle drømme, servicere sponsorer og give bedre rammer til det ekspanderende FCK Håndbold.

Det sidste sker i form af opførelsen af en ny hal i stedet for skøjtehallen bagved A-tribunen, en hal der får plads til omkring 4.000 tilskuere mod de 1.400, der i dag kan være i Frederiksberg Hallen, hvor FCK spiller deres hjemmekampe lige ved siden af fodboldholdets træningsbaner.

Den nye hal bliver forbundet til den ene af Parkens langsider med nogle gangbroer og håb om en synenergieffekt, så man kan trække tilskuere fra det ene til det andet. Men hallen bliver også lavet, så den på sigt kan bruges til ishockey, hvis det bliver en del af FCK’s fremtidige strategi, mens der vil være plads til 8.000, når hallen byder på koncert med mindre navne end dem, der kan fylde Parken inde ved siden af.

“Jeg kan ikke sige noget om, hvornår byggeriet går igang, men jeg håber, at det hele står færdigt om to år fra nu,” siger Flemming Østergaard, der i sidste måned fik en rammeaftale på plads med de københavnske politikere omkring hele anlægget.

Det trak ellers så meget ud, at man i september måtte melde ud, at man ikke kunne garantere en færdig ombygning til den UEFA Cup-finale, som DBU ellers havde søgt på til 2009 og som i stedet gik til Istanbul. Men syv uger senere blev parterne enige om rammerne for byggeriet, der dog stadig skal til offentlig høring og behandles i Borgerrepræsentationen, før man kan gå igang med projektet.

Men Flemming Østergaard tror i hvert fald på, at tingene nu falder på plads.

“Den UEFA Cup-finale gider jeg ikke snakke mere om. Det er spild af tid at grave grøfter. Jeg kigger fremad, og den politiske velvilje har sådan set været der hele tiden. Det er jo i fælles interesse for København, at der bliver bygget noget nyt,” siger formanden for det PARKEN Sport & Entertainment, der selv betaler for projektet, som man i regnskabet anslår til at koste mindst 400 millioner kroner.

Hotel og natklub

Det er mange penge, men for en koncern, der i efterårskvartalet lavede 64 millioner kroner i overskud før skat, er det en investering, der sagtens kan løftes, også fordi man samtidig udbyder to af de nuværende tre kontortårne til salg, som der allerede er mange, der har forhørt sig på ifølge formanden.

Så nu afventer man den politiske sagsgang, mens man undersøger foreløbig tre forskellige projekter og også planlægger en studietur til USA for at kigge nærmere på mulighederne.

“Vi skal have en ny tribune, fordi den anden simpelt hen er for gammel. Vi må opdatere stadion, for den del svarer ikke til den standard, vi gerne vil levere. Og en ny tribune giver os også mulighed for at servicere vores sponsorer på en anden måde, udbygge logetilbuddene og så videre,” siger Østergaard om den i år 50 år gamle tribune, der er bygget efter sydamerikansk forbillede og har plads til mellem 8.000 og 9.000 tilskuere.

Så Parken kommer i en periode til at have nedsat kapacitet, omend man håber at kunne bevare de mobile tribuner, mens man bygger nyt samtidig med at skydetaget over arenaen kan blive hængende.

“Samtidig lukker vi det åbne hjørne af med en bygning, der kommer til at indeholde et hotel og andre faciliteter, der kan gøre det økonomisk forsvarligt,” siger Østergaard uden at lægge skjul på, at han også godt kunne tænke sig en natklub på øverste etage.

“Men vores prioritet er arenaen. Der er vi et år bagud i forhold til vores planer, og den er vigtig i forhold til vores videre udvikling. Der bliver plads til omkring 4.000 tilskuere og det er passende i forhold til håndbolden, men de helt præcise tal i forhold til kapacitet på tribune og i hal, kan jeg ikke give endnu. Det afhænger af, hvilket forslag vi vælger,” siger Flemming Østergaard, der derfor heller ikke har nogen mere præcis pris end de over 400 millioner kroner, der står i det seneste regnskab.

“Men vi har styr på budgetterne og omkostningerne. Det er jo ikke DR der her,” siger formanden i PARKEN Sport & Entertainment.

SÅDAN KOMMER DET TIL AT FOREGÅ:

PARKEN sælger to af de tre kontortårne, som man købte i 2002. Salgsprisen ligger ifølge sagkyndige folk på mellem 300 og 400 millioner kroner.

Den gamle Coca-Cola tribune rives ned og erstattes af en ny med en nogenlunde tilsvarende kapacitet.

Det sidste hjørne lukkes af en ny bygning, der blandt andet kommer til at indeholde hotel og måske en natklub.

Den gamle skøjtehal bliver lavet om til en multiarena med plads til 4.000 tilskuere, når FCK Håndbold spiller hjemme, og 8.000 tilskuere, når der er koncert. Samlet pris for om- og nybygninger er minimum 400 millioner kroner.

Østerbro Stadion er udenfor Parken-komplekset men fortsat til diskussion. Kommunen vil gerne lave atletikstadion med otte løbebaner, hvilket bare giver problemer i forhold til B93 og Skjold, der begge spiller hjemmekampe på det gamle stadion på dispensation i 2. division, fordi banen er tre meter for kort og tre meter for smal i forhold til de internationale standarder. Men en udvidelse, der er nødvendig, hvis B93 rykker op i 1. division, bliver meget vanskelig, hvis der også skal være plads til otte løbebaner og renoveringen af atletikstadion.





Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup erkender FCM-misundelse

Video: AGF sænket af panenka-straffe

FCM-helt fremhæver Duncan

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Indkalder Salah til afgørende samtale

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Et utroligt smukt mareridt!

Køber sig ind i dansk klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Klar besked til FCK-fans

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte