Parma i storform trods internt kaos: Vi viser æren

Parmas cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere præstere i en svær situation, hvor klubben er under pres på økonomien.



Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.

Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.

– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.

Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.

Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.

 





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne