Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.
Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.
– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.
Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.
Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT
