Parma i storform trods internt kaos: Vi viser æren

Parmas cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere præstere i en svær situation, hvor klubben er under pres på økonomien.



Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.

Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.

– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.

Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.

Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.

 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn