Parma i storform trods internt kaos: Vi viser æren

Parmas cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere præstere i en svær situation, hvor klubben er under pres på økonomien.



Parma er i gang med en dødsdans i Serie A, men i øjeblikket er det en smuk en af slagsen. I weekenden spillede bundholdet, der er under administatration for dårlig økonomi, og som bliver tvangsnedrykket til enten Serie B eller D til sommer, 1-1 mod Inter, og onsdag aften blev det til en meriterende 1-0-sejr over Udinese.

Det opgør skulle oprindeligt være spillet i februar, men dengang blev kampen udsat, da Parma ikke havde penge til at betale for kampafviklingen i form af vagter og stewards på Stadio Tardini. Onsdag aften blev Silvestre Varela så matchvinder med sit mål mod Udinese, og Parma-cheftræner Roberto Donadoni er glad for at se sine spillere give alt i en svær situation.

– Resultatet får alle til at se større ud, men drengenes arbejdsindsats har været konstant. Mine spillere har altid vist, at de har ære i spillet. I øjeblikket har vi en bedre tro på tingene takket være administratorerne, og det hjælper os med at have fokus på fodbolden. Det er nu vores pligt over for os selv og fansene at fortsætte denne form til slutningen af sæsonen, siger Donadoni til Sky Sport Italia.

Parma har skiftet ejer flere gange i denne sæson, og til sommer skal klubben se, om en ny køber vil betale klubbens gæld. Hvis ikke bliver Parma tvangsnedrykket til Serie D, der er den fjerdebedste række i Italien, mens klubben ellers vil starte på en frisk i Serie B.

Tidligere har flere af klubbens profiler givet udtryk for, at de agter at blive i klubben efter nedrykningen.

 





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Maxsø træner med i Brøndby

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

AC Milan vil hente Man Utd-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FC København og Brøndby

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Frankrig – Spanien