– Det har været et hårdt år.
Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva er færdig i færøske Klaksvik, og kursen går hjem mod Danmark.
Et stort savn til Danmark og manglende motivation er de store drivkræfter bag beslutningen.
Nu fortæller Patrick Da Silva, at flere danske klubber har lagt følere ud på ham.
– Det har været lidt snakke med danske klubber, men det har ikke været så konkret endnu. Der er også to måneder til januar, så der er god tid. Håbet er at spille en eller anden form for divisionsfodbold, når jeg kommer hjem. Jeg har niveauet til det, og jeg har også spillet Europa-kampe. Jeg håber, at det bliver muligt, siger Patrick Da Silva i et interview med Tipsbladet og tilføjer.
– Det kan sagtens være i NordicBet Ligaen eller 2. division. Det handler om den samlede pakke. Jeg vil sagtens kunne læse ved siden af og færdiggøre min uddannelse. Jeg er åben for det meste.
I oktober 2020 fik Patrick Da Silva ophævet sin kontrakt i Lyngby, hvor klubben skrev, at det var grundet en 'ikke-sportslig vurdering'.
Siden kom det frem, at han var involveret i en sag om blufærdighedskrænkelse, som han endte med at tabe i retten.
Efterfølgende var Da Silva ude at beklage sin opførsel i et interview med Ekstra Bladet.
Han endte efterfølgende med at rejse fra Danmarksserie-klubben Tårnby FF til Klaksvik i december 2021.
Tipsbladet har spurgt, om han selv mener, at hans omdømme som fodboldspiller i Danmark har taget skade af sagen.
– Jeg har et håb og en tro på, at der nok skal være noget hjemme i Danmark, som kunne være interessant nok. Skulle der ikke være det, må jeg se, hvad jeg så gør.
Hvordan tror du, at dit navn er i Danmark?
– Det er svært at sige. Det er nok nogle, der tænker, at det er okay. Andre har stadig lidt 'bob-bob' med det. Det vil selvfølgelig udelukke nogle ting, men jeg håber, at der er nogle, der ser kvaliteter i mig som fodboldspiller, og så tager man den derfra. Det må tiden vise.
Den 29-årige dansker mener, at det har gjort til en mere komplet fodboldspiller at være på Færøerne.
– Jeg tror, at det var godt for mig at komme til Færøerne. Jeg havde en kaotisk tid i Danmark, og det var sundt at komme et sted hen, hvor der bare var fodbold, og det var det. Der sker ikke så meget heroppe. Man har bare sig selv og sin sport.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har et højt niveau
Patrick Da Silva har tidligere været en profil i Superligaen, og han står noteret for 90 Superliga-kampe samlet for klubber som Brøndby IF, Randers FC, FC Nordsjælland og Lyngby fra 2013 til 2020.
Om han er på samme niveau i dag, er det store spørgsmål.
– Jeg er lidt en anden type fodboldspiller end dengang. Jeg har måske ikke den samme eksplositivtet, som man havde i den alder. Det skyldes også mine korsbåndskader, men jeg er blevet klogere siden.
– Jeg synes bestemt, at jeg har et højt niveau, og jeg føler også, at jeg har vist det i de Europa-kampe, som jeg har spillet. Erfaringsmæssigt er der ikke en finger at sætte på det, siger Patrick Da Silva til Tipsbladet.
I løbet af sin tid på Færøerne kan han skrive to mesterskaber og en pokaltitel på cv'et, men nu fortsætter karrieren muligvis i dansk fodbold.
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER