Patrick Da Silva bekræfter dialog med danske hold

Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva fortæller til Tipsbladet, at han har snakket med flere danske klubber om et skifte. Der er dog intet konkret endnu.



– Det har været et hårdt år.

Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva er færdig i færøske Klaksvik, og kursen går hjem mod Danmark. 

Et stort savn til Danmark og manglende motivation er de store drivkræfter bag beslutningen. 

Nu fortæller Patrick Da Silva, at flere danske klubber har lagt følere ud på ham.

– Det har været lidt snakke med danske klubber, men det har ikke været så konkret endnu. Der er også to måneder til januar, så der er god tid. Håbet er at spille en eller anden form for divisionsfodbold, når jeg kommer hjem. Jeg har niveauet til det, og jeg har også spillet Europa-kampe. Jeg håber, at det bliver muligt, siger Patrick Da Silva i et interview med Tipsbladet og tilføjer.

– Det kan sagtens være i NordicBet Ligaen eller 2. division. Det handler om den samlede pakke. Jeg vil sagtens kunne læse ved siden af og færdiggøre min uddannelse. Jeg er åben for det meste.

I oktober 2020 fik Patrick Da Silva ophævet sin kontrakt i Lyngby, hvor klubben skrev, at det var grundet en 'ikke-sportslig vurdering'.

Siden kom det frem, at han var involveret i en sag om blufærdighedskrænkelse, som han endte med at tabe i retten. 

Efterfølgende var Da Silva ude at beklage sin opførsel i et interview med Ekstra Bladet.

Han endte efterfølgende med at rejse fra Danmarksserie-klubben Tårnby FF til Klaksvik i december 2021.

Tipsbladet har spurgt, om han selv mener, at hans omdømme som fodboldspiller i Danmark har taget skade af sagen.

– Jeg har et håb og en tro på, at der nok skal være noget hjemme i Danmark, som kunne være interessant nok. Skulle der ikke være det, må jeg se, hvad jeg så gør.

Hvordan tror du, at dit navn er i Danmark?

– Det er svært at sige. Det er nok nogle, der tænker, at det er okay. Andre har stadig lidt 'bob-bob' med det. Det vil selvfølgelig udelukke nogle ting, men jeg håber, at der er nogle, der ser kvaliteter i mig som fodboldspiller, og så tager man den derfra. Det må tiden vise.

Den 29-årige dansker mener, at det har gjort til en mere komplet fodboldspiller at være på Færøerne.

– Jeg tror, at det var godt for mig at komme til Færøerne. Jeg havde en kaotisk tid i Danmark, og det var sundt at komme et sted hen, hvor der bare var fodbold, og det var det. Der sker ikke så meget heroppe. Man har bare sig selv og sin sport.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har et højt niveau
Patrick Da Silva har tidligere været en profil i Superligaen, og han står noteret for 90 Superliga-kampe samlet for klubber som Brøndby IF, Randers FC, FC Nordsjælland og Lyngby fra 2013 til 2020. 

Om han er på samme niveau i dag, er det store spørgsmål.

– Jeg er lidt en anden type fodboldspiller end dengang. Jeg har måske ikke den samme eksplositivtet, som man havde i den alder. Det skyldes også mine korsbåndskader, men jeg er blevet klogere siden.

– Jeg synes bestemt, at jeg har et højt niveau, og jeg føler også, at jeg har vist det i de Europa-kampe, som jeg har spillet. Erfaringsmæssigt er der ikke en finger at sætte på det, siger Patrick Da Silva til Tipsbladet. 

I løbet af sin tid på Færøerne kan han skrive to mesterskaber og en pokaltitel på cv'et, men nu fortsætter karrieren muligvis i dansk fodbold.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Steve Cooper med stor beslutning

Portugal – Kroatien

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Schweiz – Algeriet

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Jagter stor Liverpool-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg