– Det har været et hårdt år.
Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva er færdig i færøske Klaksvik, og kursen går hjem mod Danmark.
Et stort savn til Danmark og manglende motivation er de store drivkræfter bag beslutningen.
Nu fortæller Patrick Da Silva, at flere danske klubber har lagt følere ud på ham.
– Det har været lidt snakke med danske klubber, men det har ikke været så konkret endnu. Der er også to måneder til januar, så der er god tid. Håbet er at spille en eller anden form for divisionsfodbold, når jeg kommer hjem. Jeg har niveauet til det, og jeg har også spillet Europa-kampe. Jeg håber, at det bliver muligt, siger Patrick Da Silva i et interview med Tipsbladet og tilføjer.
– Det kan sagtens være i NordicBet Ligaen eller 2. division. Det handler om den samlede pakke. Jeg vil sagtens kunne læse ved siden af og færdiggøre min uddannelse. Jeg er åben for det meste.
I oktober 2020 fik Patrick Da Silva ophævet sin kontrakt i Lyngby, hvor klubben skrev, at det var grundet en 'ikke-sportslig vurdering'.
Siden kom det frem, at han var involveret i en sag om blufærdighedskrænkelse, som han endte med at tabe i retten.
Efterfølgende var Da Silva ude at beklage sin opførsel i et interview med Ekstra Bladet.
Han endte efterfølgende med at rejse fra Danmarksserie-klubben Tårnby FF til Klaksvik i december 2021.
Tipsbladet har spurgt, om han selv mener, at hans omdømme som fodboldspiller i Danmark har taget skade af sagen.
– Jeg har et håb og en tro på, at der nok skal være noget hjemme i Danmark, som kunne være interessant nok. Skulle der ikke være det, må jeg se, hvad jeg så gør.
Hvordan tror du, at dit navn er i Danmark?
– Det er svært at sige. Det er nok nogle, der tænker, at det er okay. Andre har stadig lidt 'bob-bob' med det. Det vil selvfølgelig udelukke nogle ting, men jeg håber, at der er nogle, der ser kvaliteter i mig som fodboldspiller, og så tager man den derfra. Det må tiden vise.
Den 29-årige dansker mener, at det har gjort til en mere komplet fodboldspiller at være på Færøerne.
– Jeg tror, at det var godt for mig at komme til Færøerne. Jeg havde en kaotisk tid i Danmark, og det var sundt at komme et sted hen, hvor der bare var fodbold, og det var det. Der sker ikke så meget heroppe. Man har bare sig selv og sin sport.
Artiklen fortsætter under billedet.
Har et højt niveau
Patrick Da Silva har tidligere været en profil i Superligaen, og han står noteret for 90 Superliga-kampe samlet for klubber som Brøndby IF, Randers FC, FC Nordsjælland og Lyngby fra 2013 til 2020.
Om han er på samme niveau i dag, er det store spørgsmål.
– Jeg er lidt en anden type fodboldspiller end dengang. Jeg har måske ikke den samme eksplositivtet, som man havde i den alder. Det skyldes også mine korsbåndskader, men jeg er blevet klogere siden.
– Jeg synes bestemt, at jeg har et højt niveau, og jeg føler også, at jeg har vist det i de Europa-kampe, som jeg har spillet. Erfaringsmæssigt er der ikke en finger at sætte på det, siger Patrick Da Silva til Tipsbladet.
I løbet af sin tid på Færøerne kan han skrive to mesterskaber og en pokaltitel på cv'et, men nu fortsætter karrieren muligvis i dansk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
OPTATK
PSG – Arsenal
MEDIE