Patrick Da Silva bekræfter dialog med danske hold

Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva fortæller til Tipsbladet, at han har snakket med flere danske klubber om et skifte. Der er dog intet konkret endnu.



– Det har været et hårdt år.

Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva er færdig i færøske Klaksvik, og kursen går hjem mod Danmark. 

Et stort savn til Danmark og manglende motivation er de store drivkræfter bag beslutningen. 

Nu fortæller Patrick Da Silva, at flere danske klubber har lagt følere ud på ham.

– Det har været lidt snakke med danske klubber, men det har ikke været så konkret endnu. Der er også to måneder til januar, så der er god tid. Håbet er at spille en eller anden form for divisionsfodbold, når jeg kommer hjem. Jeg har niveauet til det, og jeg har også spillet Europa-kampe. Jeg håber, at det bliver muligt, siger Patrick Da Silva i et interview med Tipsbladet og tilføjer.

– Det kan sagtens være i NordicBet Ligaen eller 2. division. Det handler om den samlede pakke. Jeg vil sagtens kunne læse ved siden af og færdiggøre min uddannelse. Jeg er åben for det meste.

I oktober 2020 fik Patrick Da Silva ophævet sin kontrakt i Lyngby, hvor klubben skrev, at det var grundet en 'ikke-sportslig vurdering'.

Siden kom det frem, at han var involveret i en sag om blufærdighedskrænkelse, som han endte med at tabe i retten. 

Efterfølgende var Da Silva ude at beklage sin opførsel i et interview med Ekstra Bladet.

Han endte efterfølgende med at rejse fra Danmarksserie-klubben Tårnby FF til Klaksvik i december 2021.

Tipsbladet har spurgt, om han selv mener, at hans omdømme som fodboldspiller i Danmark har taget skade af sagen.

– Jeg har et håb og en tro på, at der nok skal være noget hjemme i Danmark, som kunne være interessant nok. Skulle der ikke være det, må jeg se, hvad jeg så gør.

Hvordan tror du, at dit navn er i Danmark?

– Det er svært at sige. Det er nok nogle, der tænker, at det er okay. Andre har stadig lidt 'bob-bob' med det. Det vil selvfølgelig udelukke nogle ting, men jeg håber, at der er nogle, der ser kvaliteter i mig som fodboldspiller, og så tager man den derfra. Det må tiden vise.

Den 29-årige dansker mener, at det har gjort til en mere komplet fodboldspiller at være på Færøerne.

– Jeg tror, at det var godt for mig at komme til Færøerne. Jeg havde en kaotisk tid i Danmark, og det var sundt at komme et sted hen, hvor der bare var fodbold, og det var det. Der sker ikke så meget heroppe. Man har bare sig selv og sin sport.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har et højt niveau
Patrick Da Silva har tidligere været en profil i Superligaen, og han står noteret for 90 Superliga-kampe samlet for klubber som Brøndby IF, Randers FC, FC Nordsjælland og Lyngby fra 2013 til 2020. 

Om han er på samme niveau i dag, er det store spørgsmål.

– Jeg er lidt en anden type fodboldspiller end dengang. Jeg har måske ikke den samme eksplositivtet, som man havde i den alder. Det skyldes også mine korsbåndskader, men jeg er blevet klogere siden.

– Jeg synes bestemt, at jeg har et højt niveau, og jeg føler også, at jeg har vist det i de Europa-kampe, som jeg har spillet. Erfaringsmæssigt er der ikke en finger at sætte på det, siger Patrick Da Silva til Tipsbladet. 

I løbet af sin tid på Færøerne kan han skrive to mesterskaber og en pokaltitel på cv'et, men nu fortsætter karrieren muligvis i dansk fodbold.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Hemmelig samtale med storklub

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rekordtransfer?

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Chokskifte?

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Mere aktivitet på vej i FC København

Kontramelding om transfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark