Patrick Da Silva bekræfter dialog med danske hold

Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva fortæller til Tipsbladet, at han har snakket med flere danske klubber om et skifte. Der er dog intet konkret endnu.



– Det har været et hårdt år.

Den tidligere Superliga-spiller Patrick Da Silva er færdig i færøske Klaksvik, og kursen går hjem mod Danmark. 

Et stort savn til Danmark og manglende motivation er de store drivkræfter bag beslutningen. 

Nu fortæller Patrick Da Silva, at flere danske klubber har lagt følere ud på ham.

– Det har været lidt snakke med danske klubber, men det har ikke været så konkret endnu. Der er også to måneder til januar, så der er god tid. Håbet er at spille en eller anden form for divisionsfodbold, når jeg kommer hjem. Jeg har niveauet til det, og jeg har også spillet Europa-kampe. Jeg håber, at det bliver muligt, siger Patrick Da Silva i et interview med Tipsbladet og tilføjer.

– Det kan sagtens være i NordicBet Ligaen eller 2. division. Det handler om den samlede pakke. Jeg vil sagtens kunne læse ved siden af og færdiggøre min uddannelse. Jeg er åben for det meste.

I oktober 2020 fik Patrick Da Silva ophævet sin kontrakt i Lyngby, hvor klubben skrev, at det var grundet en 'ikke-sportslig vurdering'.

Siden kom det frem, at han var involveret i en sag om blufærdighedskrænkelse, som han endte med at tabe i retten. 

Efterfølgende var Da Silva ude at beklage sin opførsel i et interview med Ekstra Bladet.

Han endte efterfølgende med at rejse fra Danmarksserie-klubben Tårnby FF til Klaksvik i december 2021.

Tipsbladet har spurgt, om han selv mener, at hans omdømme som fodboldspiller i Danmark har taget skade af sagen.

– Jeg har et håb og en tro på, at der nok skal være noget hjemme i Danmark, som kunne være interessant nok. Skulle der ikke være det, må jeg se, hvad jeg så gør.

Hvordan tror du, at dit navn er i Danmark?

– Det er svært at sige. Det er nok nogle, der tænker, at det er okay. Andre har stadig lidt 'bob-bob' med det. Det vil selvfølgelig udelukke nogle ting, men jeg håber, at der er nogle, der ser kvaliteter i mig som fodboldspiller, og så tager man den derfra. Det må tiden vise.

Den 29-årige dansker mener, at det har gjort til en mere komplet fodboldspiller at være på Færøerne.

– Jeg tror, at det var godt for mig at komme til Færøerne. Jeg havde en kaotisk tid i Danmark, og det var sundt at komme et sted hen, hvor der bare var fodbold, og det var det. Der sker ikke så meget heroppe. Man har bare sig selv og sin sport.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har et højt niveau
Patrick Da Silva har tidligere været en profil i Superligaen, og han står noteret for 90 Superliga-kampe samlet for klubber som Brøndby IF, Randers FC, FC Nordsjælland og Lyngby fra 2013 til 2020. 

Om han er på samme niveau i dag, er det store spørgsmål.

– Jeg er lidt en anden type fodboldspiller end dengang. Jeg har måske ikke den samme eksplositivtet, som man havde i den alder. Det skyldes også mine korsbåndskader, men jeg er blevet klogere siden.

– Jeg synes bestemt, at jeg har et højt niveau, og jeg føler også, at jeg har vist det i de Europa-kampe, som jeg har spillet. Erfaringsmæssigt er der ikke en finger at sætte på det, siger Patrick Da Silva til Tipsbladet. 

I løbet af sin tid på Færøerne kan han skrive to mesterskaber og en pokaltitel på cv'et, men nu fortsætter karrieren muligvis i dansk fodbold.





Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’


Svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

– Fuldstændig svigtet

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Landstræner hylder OB-komet

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Rune deler nyt efter mareridt

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dansk dommer får ros stor ros

– Jeg tror, det bliver et nej

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

AGF henter Ibrahim Traoré

Dansk bomber forventer sommertransfer

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

En kold spand vand direkte i hovedet!

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’