I 2022 kom Christian Eriksen. I 2023 kom Rasmus Højlund. I 2024 kom Chido Obi. Og i 2025 kan Patrick Dorgu meget vel blive den næste dansker til at skifte til Manchester United.
De Røde Djævle har allerede budt på det danske stjernefrø, men Lecce og Manchester United er angiveligt et stykke fra hinanden i forhandlingerne. Ifølge flere medier kommer den engelske storklub dog snart med et nyt bud på Patrick Dorgu.
“
Den første reaktion var, “Gudskelov, Manchester United prøver endelig at købe en spiller!”.
Carl Anka, The Athletic-journalist
I England, og selvfølgelig særligt Manchester, dækkes den transfersaga af åbenlyse årsager intenst.
Og blandt Manchester Uniteds fans blev nyheden om klubbens jagt på Patrick Dorgu i første omgang modtaget med kyshånd. Sådan lyder det fra Carl Anka, der dækker klubben for The Athletic.
– Den første reaktion var “Gudskelov, Manchester United prøver endelig at købe en spiller!”, fordi de har ikke været sat i forbindelse med nogle i januar, og der var tvivl, om de ville bruge penge på nye spillere, siger Carl Anka til Tipsbladet og tilføjer:
– Så glædede fansene sig over, at Dorgu er venstre back, hvilket er en uriaspost for Manchester United. Men han spiller heller ikke for en stor klub i Italien. Så snakken blev hurtigt også, “Er ham her god? Jeg har aldrig hørt om ham før.” Så folk glæder sig over, at Manchester United vil hente en spiller, men de kender ham ikke så godt.
‘Ja, men I er Manchester United’
Netop det faktum, at fansene ikke kender ham så godt, er et tegn på en stor ændring i Manchester United, når det kommer til transfers. Normalt har den engelske klub nemlig hentet nogle store navne og verdensstjerner.
– Hvis man kigger på Manchester United, virker det til, at de prøver at rykke væk fra at købe de største navne for mange penge. Min kollega har i denne uge skrevet en artikel på The Athletic, der forklarer klubbens økonomiske situation, og klubben skylder 319 millioner pund.
– Jeg tror, at Manchester United, ligesom mange andre i Europa, nu kigger på at købe yngre spillere – spillere, der er under 26 år, som kommer for mindre transfersummer og på lavere lønninger. Så er håbet, at de kan komme op og blive blandt verdens bedste.
– Da Jim Ratcliffe købte sig ind i Manchester United, sagde han, at det ikke er målet at købe Mbappé, men om at købe den næste Mbappé, før han når det niveau, siger Carl Anka.
Artiklen fortsætter efter billedet…

En transfer er dog stadig svær. Manchester United og Lecce menes at være 10 millioner pund – svarende til 90 millioner kroner – fra hinanden i forhandlingerne.
Og det gøres ikke nemmere af, at det netop er De Røde Djævle, der vil have Patrick Dorgu.
– Der er noget, der kaldes Manchester United-skatten. Manchester United har nogle gange fået at vide, at en spiller koster 60 millioner, men de har måske hørt, at en anden Premier League-klub kun skulle betale 40 millioner for samme spiller. Og når det så er blevet påpeget, har svaret været, “Ja, men I er Manchester United”, siger Carl Anka med et grin og tilføjer:
– Manchester United prøver ikke længere at være bløde her, og de prøver ikke at blive brændt i forhandlinger. De vil undgå at betale for meget. Men det er svært at ændre ry, når man har været kendt for at lave dårlige handler.
Advarer Patrick Dorgu: Det er svært
Overpris eller ej, så har Manchester United brug for en venstre back, påpeger Carl Anka. Klubben har brugt Diogo Dalot og Noussair Mazraoui, men begge er oprindeligt højre backer og giver ikke det offensive output, som cheftræner Ruben Amorim håber på.
Derfor vil der også være udsigt til en hel del spilletid for Patrick Dorgu på venstre wingback, selvom han også kan gøre sig som højre kant, hvis en handel kommer på plads.
Men fra det og til at have succes er ikke nemt i Manchester United lige nu.
– Det er svært at være ung spiller i United. Hvis man kigger på tiden efter Sir Alex Ferguson, hvor klubben har brugt over en milliard pund på spillere, vil meget få af dem klassificeres som ubetinget succeser. Man kan kigge på nogle meget talentfulde spillere, såsom Paul Pogba og Angel Di Maria, som ikke ramte topniveau. Og spillere som Luke Shaw, der kom til som ung og måske aldrig er blevet så god, som man troede.
– Stabiliteten og det fundament, der støttede spillerne i Sir Alex Fergusons tid, er der ikke i dag. Derfor kræver det, at en spiller er lidt mere selvstartende. Det kan være lidt som at være i en startup, hvor man skal være kreativ og finde løsninger nogle gange. Det er ikke nemt, siger journalisten, der dog er imponeret af danskeren:
– Af hvad jeg har set, virker han meget hårdtarbejdende, har en god fysisk pakke og har et stort potentiale. Jeg aner ikke, om han kommer, men jeg ser en god fodboldspiller med en masse potentiale.
Om Patrick Dorgu ender i Manchester United, må tiden vise. Transfervinduet lukker den 3. februar.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
Froholdt på tavlen i storkamp
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
I chok: Har aldrig set lignende
Alpha retter hård kritik
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Var direkte fra træningsbanen
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER