Han har scoret mål på samlebånd, siden han skiftede til Bayern München for halvandet år siden, men Harry Kane har angiveligt sikret sig en mulighed for at forlade den tyske storklub relativt nemt.
Ifølge Bild har Harry Kane nemlig en klausul, der giver den engelske landsholdskaptajn muligheden for at forlade Bayern München for blot 485 millioner kroner i 2026. Også The Telegraph beretter om en frikøbsklausul i Kanes kontrakt.
Ifølge Arsenal-legenden Paul Merson, der nu er ekspert på Sky Sports, bør Arsenal forsøge at få fingre i Harry Kane, selvom det vil være en yderst kontroversiel transfer for den tidligere Tottenham-stjerne.
– Det kunne være hvor som helst (at Kane kan skifte til, red.). Han kan tage til Arsenal så. Arsenal køber ham. 64 millioner pund (54 millioner, red.). Hvorfor ikke? Sol Campbell gjorde det, lyder det fra Paul Merson i Sky Sports-studiet.
Der er tale om en meget billig pris, vurderer Paul Merson.
– I mine øjne er det (billigt, red.). Folk vil tale om hans alder, men for Arsenal handler om det lige nu. Jeg har sagt, at jeg ikke ville give Salah en tre-årig kontrakt, men ét eller to år. Men det er anderledes, for Liverpool vinder nok mesterskabet i år. Men hvis Arsenal ikke har vundet mesterskabet, så bliver de nødt til at tage en chance og hente en, der har bevist sig. Det ville ikke overraske mig, siger Paul Merson og fortsætter:
– Hvis du er Harry Kane, og du kan skifte for 64 millioner pund, så er der kun få klubber, der kan købe ham. Arsenal. Manchester City kommer ikke til at købe ham. Det, man hører om Manchester United med Mathys Tel-situationen… jeg ved ikke, om det er sandt, men det var bekymrende, at de ikke kunne eller ville betale for en lejeaftale. Så er der Tottenham, som måske vil købe ham tilbage. Men han er nødt til at have vundet noget i Bayern München, før han tager tilbage til Tottenham. Hvis du ikke har vundet noget i Bayern München, så tager du ikke tilbage til Tottenham for at vinde nul og niks.
Ifølge både Bild og The Telegraph er situationen lige nu den, at Harry Kane er føler sig godt tilpas i Bayern München, og det må også siges at være yderst tvivlsomt, om Harry Kane vil være klar til at ødelægge sit eftermæle i Tottenham ved at skifte til ærkerivalerne fra Arsenal.
Med 213 scoringer ligger Harry Kane på andenpladsen over spillere med flest mål i Premier Leagues historie, hvor Alan Shearer indtager førstepladsen med 260 mål, så Bayern München-stjernen kan potentielt være interesseret i en retur til engelsk fodbold i fremtiden for at jagte den rekord.
Harry Kane, der fylder 32 år til juli, har kontrakt med Bayern München frem til 2027.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
Her trækkes der lod til VM
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen