Han har scoret mål på samlebånd, siden han skiftede til Bayern München for halvandet år siden, men Harry Kane har angiveligt sikret sig en mulighed for at forlade den tyske storklub relativt nemt.
Ifølge Bild har Harry Kane nemlig en klausul, der giver den engelske landsholdskaptajn muligheden for at forlade Bayern München for blot 485 millioner kroner i 2026. Også The Telegraph beretter om en frikøbsklausul i Kanes kontrakt.
Ifølge Arsenal-legenden Paul Merson, der nu er ekspert på Sky Sports, bør Arsenal forsøge at få fingre i Harry Kane, selvom det vil være en yderst kontroversiel transfer for den tidligere Tottenham-stjerne.
– Det kunne være hvor som helst (at Kane kan skifte til, red.). Han kan tage til Arsenal så. Arsenal køber ham. 64 millioner pund (54 millioner, red.). Hvorfor ikke? Sol Campbell gjorde det, lyder det fra Paul Merson i Sky Sports-studiet.
Der er tale om en meget billig pris, vurderer Paul Merson.
– I mine øjne er det (billigt, red.). Folk vil tale om hans alder, men for Arsenal handler om det lige nu. Jeg har sagt, at jeg ikke ville give Salah en tre-årig kontrakt, men ét eller to år. Men det er anderledes, for Liverpool vinder nok mesterskabet i år. Men hvis Arsenal ikke har vundet mesterskabet, så bliver de nødt til at tage en chance og hente en, der har bevist sig. Det ville ikke overraske mig, siger Paul Merson og fortsætter:
– Hvis du er Harry Kane, og du kan skifte for 64 millioner pund, så er der kun få klubber, der kan købe ham. Arsenal. Manchester City kommer ikke til at købe ham. Det, man hører om Manchester United med Mathys Tel-situationen… jeg ved ikke, om det er sandt, men det var bekymrende, at de ikke kunne eller ville betale for en lejeaftale. Så er der Tottenham, som måske vil købe ham tilbage. Men han er nødt til at have vundet noget i Bayern München, før han tager tilbage til Tottenham. Hvis du ikke har vundet noget i Bayern München, så tager du ikke tilbage til Tottenham for at vinde nul og niks.
Ifølge både Bild og The Telegraph er situationen lige nu den, at Harry Kane er føler sig godt tilpas i Bayern München, og det må også siges at være yderst tvivlsomt, om Harry Kane vil være klar til at ødelægge sit eftermæle i Tottenham ved at skifte til ærkerivalerne fra Arsenal.
Med 213 scoringer ligger Harry Kane på andenpladsen over spillere med flest mål i Premier Leagues historie, hvor Alan Shearer indtager førstepladsen med 260 mål, så Bayern München-stjernen kan potentielt være interesseret i en retur til engelsk fodbold i fremtiden for at jagte den rekord.
Harry Kane, der fylder 32 år til juli, har kontrakt med Bayern München frem til 2027.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Snart sker det
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt