Foreslår chokskifte for Harry Kane

Ifølge Arsenal-legenden Paul Merson kan det ikke udelukkes, at Harry Kane kan skifte til Arsenal næste år.



Han har scoret mål på samlebånd, siden han skiftede til Bayern München for halvandet år siden, men Harry Kane har angiveligt sikret sig en mulighed for at forlade den tyske storklub relativt nemt.

Ifølge Bild har Harry Kane nemlig en klausul, der giver den engelske landsholdskaptajn muligheden for at forlade Bayern München for blot 485 millioner kroner i 2026. Også The Telegraph beretter om en frikøbsklausul i Kanes kontrakt.

Ifølge Arsenal-legenden Paul Merson, der nu er ekspert på Sky Sports, bør Arsenal forsøge at få fingre i Harry Kane, selvom det vil være en yderst kontroversiel transfer for den tidligere Tottenham-stjerne.

– Det kunne være hvor som helst (at Kane kan skifte til, red.). Han kan tage til Arsenal så. Arsenal køber ham. 64 millioner pund (54 millioner, red.). Hvorfor ikke? Sol Campbell gjorde det, lyder det fra Paul Merson i Sky Sports-studiet.

Der er tale om en meget billig pris, vurderer Paul Merson.

– I mine øjne er det (billigt, red.). Folk vil tale om hans alder, men for Arsenal handler om det lige nu. Jeg har sagt, at jeg ikke ville give Salah en tre-årig kontrakt, men ét eller to år. Men det er anderledes, for Liverpool vinder nok mesterskabet i år. Men hvis Arsenal ikke har vundet mesterskabet, så bliver de nødt til at tage en chance og hente en, der har bevist sig. Det ville ikke overraske mig, siger Paul Merson og fortsætter:

– Hvis du er Harry Kane, og du kan skifte for 64 millioner pund, så er der kun få klubber, der kan købe ham. Arsenal. Manchester City kommer ikke til at købe ham. Det, man hører om Manchester United med Mathys Tel-situationen… jeg ved ikke, om det er sandt, men det var bekymrende, at de ikke kunne eller ville betale for en lejeaftale. Så er der Tottenham, som måske vil købe ham tilbage. Men han er nødt til at have vundet noget i Bayern München, før han tager tilbage til Tottenham. Hvis du ikke har vundet noget i Bayern München, så tager du ikke tilbage til Tottenham for at vinde nul og niks.

Ifølge både Bild og The Telegraph er situationen lige nu den, at Harry Kane er føler sig godt tilpas i Bayern München, og det må også siges at være yderst tvivlsomt, om Harry Kane vil være klar til at ødelægge sit eftermæle i Tottenham ved at skifte til ærkerivalerne fra Arsenal.

Med 213 scoringer ligger Harry Kane på andenpladsen over spillere med flest mål i Premier Leagues historie, hvor Alan Shearer indtager førstepladsen med 260 mål, så Bayern München-stjernen kan potentielt være interesseret i en retur til engelsk fodbold i fremtiden for at jagte den rekord.

Harry Kane, der fylder 32 år til juli, har kontrakt med Bayern München frem til 2027.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Thomas Delaney teaser



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: De er færdige i Randers

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Snart sker det

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Lyon forhandler med dansk profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!