– ‘PC’ og Neestrup sagde, at jeg var velkommen

Mohamed Daramy er færdig i Ajax efter en hæsblæsende sommer, hvor særligt to klubber var ude efter ham.



Mohamed Daramy er en stjerne i FC København, men i Ajax er fortællingen en anden.

For to somre siden købte den hollandske storklub kantspilleren for omkring 90 millioner kroner efter gennembruddet i FC København. To år senere er Mohamed Daramy fortid i Ajax efter blot 12 ligakampe.

Den seneste sæson tilbragte han på leje i FC København, hvor han gjorde sig selv så attraktiv, at franske Stade Reims betalte omtrent det samme, som Ajax købte ham for, altså 90 millioner kroner, som kan stige til 130 millioner, for ham.

Men hvorfor allerede kaste håndklædet i ringen i Ajax, hvor Mohamed Daramy ønskede at tage kampen om denne sommer.

– Der var en anden plan, da jeg skiftede dertil. Det gik ikke som planlagt, og jeg fik ikke de chancer, som jeg skulle have. Det er der ikke så meget at gøre ved. Trænerne kan også ændre sine beslutninger undervejs.

– Jeg synes, at det handlede om, at der ikke blev roteret så meget. Det var meget, de samme spillere som startede, hvilket gjorde det svært for mig at vise mig frem. Det er jeg ærgerlig over, men man lærer også af det. Jeg er stadig ung, så der er masser af tid. Men det var ikke fedt, og jeg er heller ikke vant til det. Jeg vil bare gerne spille, men nogle gange må man acceptere, at situationen er en anden.

GettyImages-1348270866

Da Mohamed Daramy skiftede til Ajax hed cheftræneren Erik ten Hag. Efter hans skifte til Manchester United kom Alfred Schreuder til, og da danskeren drog retur denne sommer, havde man ansat Maurice Steijn.

– Da jeg kom derned [denne sommer, red.], var jeg glad og så frem til at møde den nye trænerstab og sportsdirektør. Men for mig var det vigtigt at have en klar plan, så jeg ikke bare havnede i det samme som i det første år.

– Det synes jeg også, at jeg havde gjort meget klart for dem [at jeg ville have en plan, red.]. Det tog de også helt fint, men jeg tror bare, at jeg ikke kunne se mig selv i den plan, som de havde gang i. Jeg følte ikke, at jeg ville få en reel chance for at vise mig frem. Jeg havde det godt dernede med mine holdkammerater, men for mig handlede det mere om trænerne, og at jeg ikke følte, at jeg var en del af deres plan. Sådan er det, men derfor ville jeg gerne kigge efter noget andet, hvor jeg følte, at jeg var vigtig, og hvor de gerne ville mig.

GettyImages-1348270866

Her slog Stade Reims til. Mohamed Daramy havde flere bejlere, men det bedste projekt lå for ham i Ligue 1.

– Der var en del interesse, men det handlede også for mig om at være tålmodig og vælge det rigtige projekt, hvor jeg kunne se mig selv. Der var nogle muligheder i Reims og selvfølgelig også Burnley. Det var primært de klubber, som var mest konkrete.

Var der noget fra FCK?

– Selvfølgelig har jeg snakket med 'PC' og Neestrup, inden jeg smuttede. De har altid sagt, at hvis der skete noget og var det mindste, så kunne jeg altid ringe og finde på noget der. Men de ved også godt, at jeg gerne vil prøve mig af i udlandet. Det havde de det fint med, og det forstår de også godt. Det er ikke fordi, at der var noget konkret, men de er der altid for mig, hvis det skulle blive en mulighed.

Mohamed Daramy, 21 år, har fået en rigtig god start på opholdet i Frankrig, hvor han har leveret et mål og en assist i tre kampe. I øjeblikket er han samlet med U21-landsholdet i Vejle, hvor der venter to testkampe mod Frankrig og Slovakiet.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Nicolaisen scorede mod PSG

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

‘Hvem fanden ringer man til?’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Det er han ekstremt god til



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kæmpe stjerne besøger København

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Trænerlegende stopper

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller