Mohamed Daramy er en stjerne i FC København, men i Ajax er fortællingen en anden.
For to somre siden købte den hollandske storklub kantspilleren for omkring 90 millioner kroner efter gennembruddet i FC København. To år senere er Mohamed Daramy fortid i Ajax efter blot 12 ligakampe.
Den seneste sæson tilbragte han på leje i FC København, hvor han gjorde sig selv så attraktiv, at franske Stade Reims betalte omtrent det samme, som Ajax købte ham for, altså 90 millioner kroner, som kan stige til 130 millioner, for ham.
Men hvorfor allerede kaste håndklædet i ringen i Ajax, hvor Mohamed Daramy ønskede at tage kampen om denne sommer.
– Der var en anden plan, da jeg skiftede dertil. Det gik ikke som planlagt, og jeg fik ikke de chancer, som jeg skulle have. Det er der ikke så meget at gøre ved. Trænerne kan også ændre sine beslutninger undervejs.
– Jeg synes, at det handlede om, at der ikke blev roteret så meget. Det var meget, de samme spillere som startede, hvilket gjorde det svært for mig at vise mig frem. Det er jeg ærgerlig over, men man lærer også af det. Jeg er stadig ung, så der er masser af tid. Men det var ikke fedt, og jeg er heller ikke vant til det. Jeg vil bare gerne spille, men nogle gange må man acceptere, at situationen er en anden.

Da Mohamed Daramy skiftede til Ajax hed cheftræneren Erik ten Hag. Efter hans skifte til Manchester United kom Alfred Schreuder til, og da danskeren drog retur denne sommer, havde man ansat Maurice Steijn.
– Da jeg kom derned [denne sommer, red.], var jeg glad og så frem til at møde den nye trænerstab og sportsdirektør. Men for mig var det vigtigt at have en klar plan, så jeg ikke bare havnede i det samme som i det første år.
– Det synes jeg også, at jeg havde gjort meget klart for dem [at jeg ville have en plan, red.]. Det tog de også helt fint, men jeg tror bare, at jeg ikke kunne se mig selv i den plan, som de havde gang i. Jeg følte ikke, at jeg ville få en reel chance for at vise mig frem. Jeg havde det godt dernede med mine holdkammerater, men for mig handlede det mere om trænerne, og at jeg ikke følte, at jeg var en del af deres plan. Sådan er det, men derfor ville jeg gerne kigge efter noget andet, hvor jeg følte, at jeg var vigtig, og hvor de gerne ville mig.

Her slog Stade Reims til. Mohamed Daramy havde flere bejlere, men det bedste projekt lå for ham i Ligue 1.
– Der var en del interesse, men det handlede også for mig om at være tålmodig og vælge det rigtige projekt, hvor jeg kunne se mig selv. Der var nogle muligheder i Reims og selvfølgelig også Burnley. Det var primært de klubber, som var mest konkrete.
Var der noget fra FCK?
– Selvfølgelig har jeg snakket med 'PC' og Neestrup, inden jeg smuttede. De har altid sagt, at hvis der skete noget og var det mindste, så kunne jeg altid ringe og finde på noget der. Men de ved også godt, at jeg gerne vil prøve mig af i udlandet. Det havde de det fint med, og det forstår de også godt. Det er ikke fordi, at der var noget konkret, men de er der altid for mig, hvis det skulle blive en mulighed.
Mohamed Daramy, 21 år, har fået en rigtig god start på opholdet i Frankrig, hvor han har leveret et mål og en assist i tre kampe. I øjeblikket er han samlet med U21-landsholdet i Vejle, hvor der venter to testkampe mod Frankrig og Slovakiet.
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool