Peger på Roony Bardghji til storklub

Tre analyseinstitutter har peget på fem offensivspillere til AC Milan baseret på data. Her peger pilen blandt andre på Roony Bardghji.



Fodbolden bliver efterhånden mere præget af teknologi, analyseredskaber og data.

Den vogn har den italienske avis Gazzetta dello Sport også hoppet med på, da de har bedt tre analyseinstitutter, som arbejder med transfermarkedet, om at pege på offensive forstærkninger til AC Milan.

Hvorfor lige AC Milan? Det er fordi, at de til sommer er på udkig efter en ny højre kant. Her har analyseinstitutterne haft fokus på spillere med færdigheder i en-mod-en-spillet, assistspillet, under 30 år og med en pris på under 300 millioner kroner.

Gennem forksellige algoritmer, data og kunstig intelligens er en af kandidaterne FC Københavns Roony Bardghji. Svenskeren har scoret tre gange i denne sæson, hvor han efter Diogo Goncalves ankomst er røget længere bag i køen om spilletid.

Udover Roony Bardghji bliver Marcus Edwards fra Sporting også nævnt, selvom han rent prismæssigt vil være tæt på den øvre grænse. Angelo Gabriel fra Santos er den tredje, som AC Milan også er blevet kædet sammen med tidligere.

David Neres fra Benfica og Michael Olise fra det franske U21-landshold er de sidste to navne på analyseinstitutternes liste. Der er dog tale om en øvelse fra Gazzetta dello Sport, og så må tiden vise, om AC Milan følger med og går efter eksempelvis Roony Bardghji.

Svenskeren forlængede i januar sin kontrakt med FC København, så man har papirer på stortalentet frem til 2025. Han er er udset til at blive et fremtidigt kæmpesalg om det bliver til AC Milan eller et andet sted.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde