Pelés død udløser tre dages landesorg i Brasilien

Fodboldlegenden Pelé, der af mange anses som den bedste fodboldspiller nogensinde, er død i en alder af 82 år.



Den brasilianske regering har erklæret tre dages landesorg, efter at den brasilianske fodboldlegende Pelé torsdag døde i en alder af 82 år.

I en udtalelse siger landets afgående præsident, Jair Bolsonaro, at Pelé var "en god borger og patriot, der fremhævede Brasiliens navn, hvor end han var".

Bolsonaros efterfølger, Luiz Inacio da Silva, der overtager præsidentposten søndag, har skrevet på Twitter, at "få brasilianere bragte Brasiliens navn så langt, som han gjorde".

Pelé anses af mange for at være den bedste fodboldspiller nogensinde. Han er den eneste, der har været med til at vinde verdensmesterskaberne i fodbold for sit land tre gange.

Legenden døde klokken 15.27 lokal på et hospital i São Paulo. Han fik konstateret kræft i tyktarmen i 2021, og ifølge hospitalet var det flere organsvigt, der var årsag til hans død.

Mandag vil der blive holdt en 24 timer lang mindeceremoni på midten af banen på stadion i byen Santos. Santos er Pelés hjemby. Det er også her, han som teenager i 1956 begyndte sin fodboldkarriere og hurtigt blev et kendt fodboldnavn.

Dagen efter vil hans kiste blive båret gennem Santos' gader. Optoget vil gå forbi det nabolag, hvor hans 100-årige mor bor.

Optoget slutter på kirkegåden Cemitério Memorial Necrópole Ecumênica i Santos, hvor Pelé vil blive begravet ved en privat ceremoni.

I hans 21 år lange fodboldkarriere scorede Pelé mellem 1281 of 1283 mål – afhængig af, hvordan kampene tælles.

Mange mener dog, at Pelé var langt større end fodbold. Han blev et af de første og største globale ikoner i det 20. århundrede.

/ritzau/Reuters





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Sønderjyske køber ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tunesien – Japan

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK