Den brasilianske regering har erklæret tre dages landesorg, efter at den brasilianske fodboldlegende Pelé torsdag døde i en alder af 82 år.
I en udtalelse siger landets afgående præsident, Jair Bolsonaro, at Pelé var "en god borger og patriot, der fremhævede Brasiliens navn, hvor end han var".
Bolsonaros efterfølger, Luiz Inacio da Silva, der overtager præsidentposten søndag, har skrevet på Twitter, at "få brasilianere bragte Brasiliens navn så langt, som han gjorde".
Pelé anses af mange for at være den bedste fodboldspiller nogensinde. Han er den eneste, der har været med til at vinde verdensmesterskaberne i fodbold for sit land tre gange.
Legenden døde klokken 15.27 lokal på et hospital i São Paulo. Han fik konstateret kræft i tyktarmen i 2021, og ifølge hospitalet var det flere organsvigt, der var årsag til hans død.
Mandag vil der blive holdt en 24 timer lang mindeceremoni på midten af banen på stadion i byen Santos. Santos er Pelés hjemby. Det er også her, han som teenager i 1956 begyndte sin fodboldkarriere og hurtigt blev et kendt fodboldnavn.
Dagen efter vil hans kiste blive båret gennem Santos' gader. Optoget vil gå forbi det nabolag, hvor hans 100-årige mor bor.
Optoget slutter på kirkegåden Cemitério Memorial Necrópole Ecumênica i Santos, hvor Pelé vil blive begravet ved en privat ceremoni.
I hans 21 år lange fodboldkarriere scorede Pelé mellem 1281 of 1283 mål – afhængig af, hvordan kampene tælles.
Mange mener dog, at Pelé var langt større end fodbold. Han blev et af de første og største globale ikoner i det 20. århundrede.
/ritzau/Reuters
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT