Pelés død udløser tre dages landesorg i Brasilien

Fodboldlegenden Pelé, der af mange anses som den bedste fodboldspiller nogensinde, er død i en alder af 82 år.



Den brasilianske regering har erklæret tre dages landesorg, efter at den brasilianske fodboldlegende Pelé torsdag døde i en alder af 82 år.

I en udtalelse siger landets afgående præsident, Jair Bolsonaro, at Pelé var "en god borger og patriot, der fremhævede Brasiliens navn, hvor end han var".

Bolsonaros efterfølger, Luiz Inacio da Silva, der overtager præsidentposten søndag, har skrevet på Twitter, at "få brasilianere bragte Brasiliens navn så langt, som han gjorde".

Pelé anses af mange for at være den bedste fodboldspiller nogensinde. Han er den eneste, der har været med til at vinde verdensmesterskaberne i fodbold for sit land tre gange.

Legenden døde klokken 15.27 lokal på et hospital i São Paulo. Han fik konstateret kræft i tyktarmen i 2021, og ifølge hospitalet var det flere organsvigt, der var årsag til hans død.

Mandag vil der blive holdt en 24 timer lang mindeceremoni på midten af banen på stadion i byen Santos. Santos er Pelés hjemby. Det er også her, han som teenager i 1956 begyndte sin fodboldkarriere og hurtigt blev et kendt fodboldnavn.

Dagen efter vil hans kiste blive båret gennem Santos' gader. Optoget vil gå forbi det nabolag, hvor hans 100-årige mor bor.

Optoget slutter på kirkegåden Cemitério Memorial Necrópole Ecumênica i Santos, hvor Pelé vil blive begravet ved en privat ceremoni.

I hans 21 år lange fodboldkarriere scorede Pelé mellem 1281 of 1283 mål – afhængig af, hvordan kampene tælles.

Mange mener dog, at Pelé var langt større end fodbold. Han blev et af de første og største globale ikoner i det 20. århundrede.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Sønderjyske – FC Midtjylland

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig