Perez skal forklare sig

Kampagnen “Giv racismen det røde kort” vil have en forklaring fra Kenneth Perez på, hvorfor han har kaldt en linievogter for kræftneger



Den danske Ajax-angriber Kenneth Perez er i vælten i Holland, fordi han i ligakampen mod Twente den 19. november i første halvleg råbte “kankerneger” efter kampens farvede linjevogter Nicky Siebert.

Kankerneger betyder kræftneger og opfattes i Holland som et nedladende og racistisk udtryk. Derfor er det hollandske fodboldforbund nu gået ind i sagen, og danskeren risikerer karantæne, men også herhjemme er man hos anti-racismekampagnen “Giv racismen det røde kort” interesseret i at høre, hvorfor Perez reagerede, som han gjorde. Den ene en af kampagnens projektledere, journalisten Dan Hirsch Sørensen, vil derfor snart tage kontakt til Kenneth Perez for at få en forklaring.

“Jeg er overbevist om, at han egentlig ikke har ment det, men man må tage ansvar for sine handlinger,” siger Dan Hirsch Sørensen, der betegner det verbale overfald på linievogteren som uheldigt.

“Jeg har selv været fodboldspiller, og man kommer nogle gange op i det røde felt. Det her kan så tjene som en slags eksempel på, hvad man ikke skal sige. Han kunne jo have nøjedes med at kalde ham idiot.”

“Men, det er underligt, at det er det ord (kankerneger, red.), der ligger forrest på tungen, og jeg kunne godt tænke mig at få en debat om, hvordan vi får fjernet de her ord. Det er ligesom dem, der går og siger: “Jeg er ikke racist, men…”, og det er det, som vi gerne vil have lavet om på,” siger Dan Hirsch Sørensen.

Den 32-årige Kenneth Perez’ første reaktion på Algemeen Dagblads historie var, at han ikke kunne huske hændelsen, men han beklagede den alligevel øjeblikkeligt: “Dette er en frygtelig ting at sige, og jeg fortryder det,” sagde Perez, hvorefter han bad journalisten om linjevogterens telefonnummer, så han kunne ringe og undskylde. Lørdag kom så den tidligere landsholdsspillers officielle bodsgang på Ajaxs hjemmeside:

“Jeg skammer mig dybt over den grimme udtalelse, og giver udover dommeren også alle andre min oprigtige undskyldning. Bemærkningen står i stærk kontrast til, hvordan jeg lever mit liv, og hvilke normer og værdier jeg opdrager mine egne børn efter,” hed det blandt andet.

Ajax har valgt ikke at straffe danskeren, som derfor var med i søndagens overraskende 0-3 nederlag på udebane mod Sparta Rotterdam. Perez straffer sig selv ved at love et pengebeløb til et godt formål.





Kæmpe forløsning for FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

I dialog med Brøndby

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

– Det vil være fuldstændigt magisk

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

En kæmpe sejr

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur