Pessimistisk Hillerød-boss: 2. division kræver en helt anden model

Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, har svært ved at se, hvordan det skal lykkes at afslutte sæsonens 2. division.



Det vil kræve en helt anden model end den, der bliver brugt i Superligaen og NordicBet Ligaen, hvis 2. division skal spilles færdig, vurderer Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, over for sn.dk.

Torsdag blev der givet tilladelse, at professionel idræt atter kunne begynde uden tilskuere, hvorfor der kom styr på den bedste og næstbedste række. Men afviklingen af den resterende del af sæsonen i 2. division er der ikke kommet en løsning på, og pessimismen begynder at sprede sig i rækken.

Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier

Eksempelvis hos Jackie Rasmussen, der mandag skal deltage i et virtuelt møde med resten af 2. divisionsklubberne.

På grund af de mange forskellige setups i rækken vil det kræve, at man går anderledes til værks end i Superligaen og NordicBet Ligaen, og Rasmussen kan ikke umiddelbart se, hvordan det skal kunne lade sig gøre.

– Det vil være en udfordring, som jeg ser det. Jeg tror godt på, at vi kan afskærme spillerne på et godt niveau, men det vil selvfølgelig være med en helt anden model end den, der skal bruges i Superligaen og i 1. division. Men vi hiver ikke bare en kvart million kroner op af lommen for at teste vores spillere. Det har jeg svært ved at se ske. Jeg skal nok lige ringe til formand John Franzen først, siger han grinende til sn.dk.

I Hillerød er spillerne amatører. Omvendt har eksempelvis FC Helsingør fuldtidsprofessionelle spillere.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Frankrig – Irak

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

I dialog med Steve Cooper

Tordner mod VM-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Tæt på at købe FC København-spiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Marcondes afviser tilbud, men…

Heroisk målmand sikrer point til Curacao



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

VM-powerranking: En guddommelig præstation