Pessimistisk Hillerød-boss: 2. division kræver en helt anden model

Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, har svært ved at se, hvordan det skal lykkes at afslutte sæsonens 2. division.



Det vil kræve en helt anden model end den, der bliver brugt i Superligaen og NordicBet Ligaen, hvis 2. division skal spilles færdig, vurderer Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, over for sn.dk.

Torsdag blev der givet tilladelse, at professionel idræt atter kunne begynde uden tilskuere, hvorfor der kom styr på den bedste og næstbedste række. Men afviklingen af den resterende del af sæsonen i 2. division er der ikke kommet en løsning på, og pessimismen begynder at sprede sig i rækken.

Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier

Eksempelvis hos Jackie Rasmussen, der mandag skal deltage i et virtuelt møde med resten af 2. divisionsklubberne.

På grund af de mange forskellige setups i rækken vil det kræve, at man går anderledes til værks end i Superligaen og NordicBet Ligaen, og Rasmussen kan ikke umiddelbart se, hvordan det skal kunne lade sig gøre.

– Det vil være en udfordring, som jeg ser det. Jeg tror godt på, at vi kan afskærme spillerne på et godt niveau, men det vil selvfølgelig være med en helt anden model end den, der skal bruges i Superligaen og i 1. division. Men vi hiver ikke bare en kvart million kroner op af lommen for at teste vores spillere. Det har jeg svært ved at se ske. Jeg skal nok lige ringe til formand John Franzen først, siger han grinende til sn.dk.

I Hillerød er spillerne amatører. Omvendt har eksempelvis FC Helsingør fuldtidsprofessionelle spillere.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Norge – England

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

PSG meldes enig med Barca-profil

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

‘Et kæmpestort skifte’

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Schweiz

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen