Pessimistisk Hillerød-boss: 2. division kræver en helt anden model

Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, har svært ved at se, hvordan det skal lykkes at afslutte sæsonens 2. division.



Det vil kræve en helt anden model end den, der bliver brugt i Superligaen og NordicBet Ligaen, hvis 2. division skal spilles færdig, vurderer Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, over for sn.dk.

Torsdag blev der givet tilladelse, at professionel idræt atter kunne begynde uden tilskuere, hvorfor der kom styr på den bedste og næstbedste række. Men afviklingen af den resterende del af sæsonen i 2. division er der ikke kommet en løsning på, og pessimismen begynder at sprede sig i rækken.

Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier

Eksempelvis hos Jackie Rasmussen, der mandag skal deltage i et virtuelt møde med resten af 2. divisionsklubberne.

På grund af de mange forskellige setups i rækken vil det kræve, at man går anderledes til værks end i Superligaen og NordicBet Ligaen, og Rasmussen kan ikke umiddelbart se, hvordan det skal kunne lade sig gøre.

– Det vil være en udfordring, som jeg ser det. Jeg tror godt på, at vi kan afskærme spillerne på et godt niveau, men det vil selvfølgelig være med en helt anden model end den, der skal bruges i Superligaen og i 1. division. Men vi hiver ikke bare en kvart million kroner op af lommen for at teste vores spillere. Det har jeg svært ved at se ske. Jeg skal nok lige ringe til formand John Franzen først, siger han grinende til sn.dk.

I Hillerød er spillerne amatører. Omvendt har eksempelvis FC Helsingør fuldtidsprofessionelle spillere.







LIVE

VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen

Chokskifte på vej?

Rekord-Messi sparker Argentina videre

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Panama – Kroatien

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Her kan du se Norge mod Senegal

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Her kan du se Argentina mod Østrig

Historisk Messi rykker forbi Klose

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Et skridt tættere Englands største stadion

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Norge – Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart