Pessimistisk Hillerød-boss: 2. division kræver en helt anden model

Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, har svært ved at se, hvordan det skal lykkes at afslutte sæsonens 2. division.



Det vil kræve en helt anden model end den, der bliver brugt i Superligaen og NordicBet Ligaen, hvis 2. division skal spilles færdig, vurderer Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, over for sn.dk.

Torsdag blev der givet tilladelse, at professionel idræt atter kunne begynde uden tilskuere, hvorfor der kom styr på den bedste og næstbedste række. Men afviklingen af den resterende del af sæsonen i 2. division er der ikke kommet en løsning på, og pessimismen begynder at sprede sig i rækken.

Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier

Eksempelvis hos Jackie Rasmussen, der mandag skal deltage i et virtuelt møde med resten af 2. divisionsklubberne.

På grund af de mange forskellige setups i rækken vil det kræve, at man går anderledes til værks end i Superligaen og NordicBet Ligaen, og Rasmussen kan ikke umiddelbart se, hvordan det skal kunne lade sig gøre.

– Det vil være en udfordring, som jeg ser det. Jeg tror godt på, at vi kan afskærme spillerne på et godt niveau, men det vil selvfølgelig være med en helt anden model end den, der skal bruges i Superligaen og i 1. division. Men vi hiver ikke bare en kvart million kroner op af lommen for at teste vores spillere. Det har jeg svært ved at se ske. Jeg skal nok lige ringe til formand John Franzen først, siger han grinende til sn.dk.

I Hillerød er spillerne amatører. Omvendt har eksempelvis FC Helsingør fuldtidsprofessionelle spillere.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

– Jeg får så ondt i maven over det

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

England – Kroatien

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers