Pessimistisk Hillerød-boss: 2. division kræver en helt anden model

Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, har svært ved at se, hvordan det skal lykkes at afslutte sæsonens 2. division.



Det vil kræve en helt anden model end den, der bliver brugt i Superligaen og NordicBet Ligaen, hvis 2. division skal spilles færdig, vurderer Jackie Rasmussen, sportsdirektør i Hillerød, over for sn.dk.

Torsdag blev der givet tilladelse, at professionel idræt atter kunne begynde uden tilskuere, hvorfor der kom styr på den bedste og næstbedste række. Men afviklingen af den resterende del af sæsonen i 2. division er der ikke kommet en løsning på, og pessimismen begynder at sprede sig i rækken.

Læs også:FCN vil blive i Farum: Man kan altid lave konspirationsteorier

Eksempelvis hos Jackie Rasmussen, der mandag skal deltage i et virtuelt møde med resten af 2. divisionsklubberne.

På grund af de mange forskellige setups i rækken vil det kræve, at man går anderledes til værks end i Superligaen og NordicBet Ligaen, og Rasmussen kan ikke umiddelbart se, hvordan det skal kunne lade sig gøre.

– Det vil være en udfordring, som jeg ser det. Jeg tror godt på, at vi kan afskærme spillerne på et godt niveau, men det vil selvfølgelig være med en helt anden model end den, der skal bruges i Superligaen og i 1. division. Men vi hiver ikke bare en kvart million kroner op af lommen for at teste vores spillere. Det har jeg svært ved at se ske. Jeg skal nok lige ringe til formand John Franzen først, siger han grinende til sn.dk.

I Hillerød er spillerne amatører. Omvendt har eksempelvis FC Helsingør fuldtidsprofessionelle spillere.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Argentinsk træner kræver forbedringer

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

PSG meldes enig med Barca-profil

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

‘Et kæmpestort skifte’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Diant Ramaj forhandler om et skifte