En højtstående ansat i en fodboldklub med patroner og en pistol i hånden foran sin spillertrup.
Det lyder som noget fra en film med Jason Statham i hovedrollen, men det er et forløb, den danske målvogter Frieda Jensen har været igennem i Østrig.
I sommer skiftede hun fra OB Q til FC Dornbirn, men opholdet har taget en noget uventet drejning. Forud for en kamp i den østrigske Bundesliga blev flere af klubbens spillere nemlig truet til at vinde den næste fodboldkamp.
Det skriver lokalmediet Vorarlberger Nachrichten.
Ifølge mediet, og som Tipsbladet også får det forklaret fra kilder i Østrig, har en højtstående ansat i organisationen SPG Lustenau/Dornbirn med en pistol og patroner i hånden truet én spiller, mens andre spillere er blevet vist håndvåbnet og patronerne.
Alt sammen med formålet om at få dem til at præstere og vinde næste kamp. Efterfølgende har den ansatte sat et væddemål på højkant. Det handlede om at vinde næste kamp, eller også skulle alle spillere betale 500 euro – knap 3.700 kroner – hver.
Hændelsen fandt sted i klubhuset.
Som en konsekvens har flere spillere med hjælp fra den østrigske spillerforening (VdF) forhandlet fratrædelsesordninger, da de ikke ønsker at spille i klubben.
Det gælder blandt andre Frieda Jensen, som Tipsbladet har været i kontakt med.
– Jeg har spillet for Dornbirn og har fået ophævet min kontrakt, men kan ikke komme med nogen kommentarer til episoden, men I kan kontakte Spillerforeningen, lyder det i et skriftligt svar fra Frieda Jensen.
Tipsbladet har været i kontakt med Spillerforeningen, som er bekendt med sagen, men ikke kan komme med uddybende bemærkninger. Foruden danskeren har hendes holdkammerater Emely van der Vliet, Catharina von Drigalski, Inka Kaivola og Fanny Söderström ophævet.

Falske anklager, siger klubboss til Tipsbladet
Foruden den østrigske Spillerforening, VdF, er også landets fodboldforbund (ÖFB) bekendt med sagen. Det samme er østrigsk politi, der er kommet med en kort udtalelse.
– Efterforskningen er i gang, har de fortalt nyhedsbureauet APA.
Også formand i SPG Lustenau/Dornbirn, Gerhard Ölz, har kommenteret sagen.
– Fokus er nu på at få klarhed og transparens i sagen. Alle tilbyder et tæt samarbejde med instanserne. Hele fodboldfamilien hos FC Dornbirn og SPG Ladies står sammen og vil arbejde for mere medmenneskelighed, lighed og retfærdighed i sport, lyder det i en pressemeddelelse.
Tipsbladet har siden været i kontakt med klubbens direktør, Werner Brunold, der ikke vil kendes ved episoden.
– Jeg kan ikke udtale mig, da det er åndssvagt, hvad aviserne skriver. Klubben har ikke noget svar, beklager. Jeg kan ikke sige noget, da 99,5 procent af det, der står i aviserne, er forkert, siger han.
SPG Lustenau/Dornbirn har dog valgt at fyre den ansatte, som i øvrigt nægter sig skyldig.
Træner raser
Hvor episoden kan virke vanvittig i sig selv, så er fodboldsæsonen fortsat i gang i den østrigske Bundesliga.
Det har skabt problemer for træner, Klaus Stocker, da klubben ikke har valgt at trække sig fra sine kampe, og fem spillere har fået ophævet deres aftaler.
– Jeg er skuffet over nogle af dem. Jeg forstår det ikke. Heldigvis har vi en spiller (Emily Bischof-Fuchs, red.) på ungdomsholdet, der har været målvogter. Det er op til hende, om hun vil være det igen, siger han ifølge Kronen Zeitung.
Grundet Frieda Jensen og Fanny Söderströms exit i klubben fik ungdomsspilleren Emily Bischof-Fuchs en uventet Bundesliga-debut i målet.
Derudover er FC Dornbirn også i gang med at overdrage sin licens til FC Lustenau.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Højlund står til at slå personlige rekorder
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?