En højtstående ansat i en fodboldklub med patroner og en pistol i hånden foran sin spillertrup.
Det lyder som noget fra en film med Jason Statham i hovedrollen, men det er et forløb, den danske målvogter Frieda Jensen har været igennem i Østrig.
I sommer skiftede hun fra OB Q til FC Dornbirn, men opholdet har taget en noget uventet drejning. Forud for en kamp i den østrigske Bundesliga blev flere af klubbens spillere nemlig truet til at vinde den næste fodboldkamp.
Det skriver lokalmediet Vorarlberger Nachrichten.
Ifølge mediet, og som Tipsbladet også får det forklaret fra kilder i Østrig, har en højtstående ansat i organisationen SPG Lustenau/Dornbirn med en pistol og patroner i hånden truet én spiller, mens andre spillere er blevet vist håndvåbnet og patronerne.
Alt sammen med formålet om at få dem til at præstere og vinde næste kamp. Efterfølgende har den ansatte sat et væddemål på højkant. Det handlede om at vinde næste kamp, eller også skulle alle spillere betale 500 euro – knap 3.700 kroner – hver.
Hændelsen fandt sted i klubhuset.
Som en konsekvens har flere spillere med hjælp fra den østrigske spillerforening (VdF) forhandlet fratrædelsesordninger, da de ikke ønsker at spille i klubben.
Det gælder blandt andre Frieda Jensen, som Tipsbladet har været i kontakt med.
– Jeg har spillet for Dornbirn og har fået ophævet min kontrakt, men kan ikke komme med nogen kommentarer til episoden, men I kan kontakte Spillerforeningen, lyder det i et skriftligt svar fra Frieda Jensen.
Tipsbladet har været i kontakt med Spillerforeningen, som er bekendt med sagen, men ikke kan komme med uddybende bemærkninger. Foruden danskeren har hendes holdkammerater Emely van der Vliet, Catharina von Drigalski, Inka Kaivola og Fanny Söderström ophævet.

Falske anklager, siger klubboss til Tipsbladet
Foruden den østrigske Spillerforening, VdF, er også landets fodboldforbund (ÖFB) bekendt med sagen. Det samme er østrigsk politi, der er kommet med en kort udtalelse.
– Efterforskningen er i gang, har de fortalt nyhedsbureauet APA.
Også formand i SPG Lustenau/Dornbirn, Gerhard Ölz, har kommenteret sagen.
– Fokus er nu på at få klarhed og transparens i sagen. Alle tilbyder et tæt samarbejde med instanserne. Hele fodboldfamilien hos FC Dornbirn og SPG Ladies står sammen og vil arbejde for mere medmenneskelighed, lighed og retfærdighed i sport, lyder det i en pressemeddelelse.
Tipsbladet har siden været i kontakt med klubbens direktør, Werner Brunold, der ikke vil kendes ved episoden.
– Jeg kan ikke udtale mig, da det er åndssvagt, hvad aviserne skriver. Klubben har ikke noget svar, beklager. Jeg kan ikke sige noget, da 99,5 procent af det, der står i aviserne, er forkert, siger han.
SPG Lustenau/Dornbirn har dog valgt at fyre den ansatte, som i øvrigt nægter sig skyldig.
Træner raser
Hvor episoden kan virke vanvittig i sig selv, så er fodboldsæsonen fortsat i gang i den østrigske Bundesliga.
Det har skabt problemer for træner, Klaus Stocker, da klubben ikke har valgt at trække sig fra sine kampe, og fem spillere har fået ophævet deres aftaler.
– Jeg er skuffet over nogle af dem. Jeg forstår det ikke. Heldigvis har vi en spiller (Emily Bischof-Fuchs, red.) på ungdomsholdet, der har været målvogter. Det er op til hende, om hun vil være det igen, siger han ifølge Kronen Zeitung.
Grundet Frieda Jensen og Fanny Söderströms exit i klubben fik ungdomsspilleren Emily Bischof-Fuchs en uventet Bundesliga-debut i målet.
Derudover er FC Dornbirn også i gang med at overdrage sin licens til FC Lustenau.
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’