En højtstående ansat i en fodboldklub med patroner og en pistol i hånden foran sin spillertrup.
Det lyder som noget fra en film med Jason Statham i hovedrollen, men det er et forløb, den danske målvogter Frieda Jensen har været igennem i Østrig.
I sommer skiftede hun fra OB Q til FC Dornbirn, men opholdet har taget en noget uventet drejning. Forud for en kamp i den østrigske Bundesliga blev flere af klubbens spillere nemlig truet til at vinde den næste fodboldkamp.
Det skriver lokalmediet Vorarlberger Nachrichten.
Ifølge mediet, og som Tipsbladet også får det forklaret fra kilder i Østrig, har en højtstående ansat i organisationen SPG Lustenau/Dornbirn med en pistol og patroner i hånden truet én spiller, mens andre spillere er blevet vist håndvåbnet og patronerne.
Alt sammen med formålet om at få dem til at præstere og vinde næste kamp. Efterfølgende har den ansatte sat et væddemål på højkant. Det handlede om at vinde næste kamp, eller også skulle alle spillere betale 500 euro – knap 3.700 kroner – hver.
Hændelsen fandt sted i klubhuset.
Som en konsekvens har flere spillere med hjælp fra den østrigske spillerforening (VdF) forhandlet fratrædelsesordninger, da de ikke ønsker at spille i klubben.
Det gælder blandt andre Frieda Jensen, som Tipsbladet har været i kontakt med.
– Jeg har spillet for Dornbirn og har fået ophævet min kontrakt, men kan ikke komme med nogen kommentarer til episoden, men I kan kontakte Spillerforeningen, lyder det i et skriftligt svar fra Frieda Jensen.
Tipsbladet har været i kontakt med Spillerforeningen, som er bekendt med sagen, men ikke kan komme med uddybende bemærkninger. Foruden danskeren har hendes holdkammerater Emely van der Vliet, Catharina von Drigalski, Inka Kaivola og Fanny Söderström ophævet.

Falske anklager, siger klubboss til Tipsbladet
Foruden den østrigske Spillerforening, VdF, er også landets fodboldforbund (ÖFB) bekendt med sagen. Det samme er østrigsk politi, der er kommet med en kort udtalelse.
– Efterforskningen er i gang, har de fortalt nyhedsbureauet APA.
Også formand i SPG Lustenau/Dornbirn, Gerhard Ölz, har kommenteret sagen.
– Fokus er nu på at få klarhed og transparens i sagen. Alle tilbyder et tæt samarbejde med instanserne. Hele fodboldfamilien hos FC Dornbirn og SPG Ladies står sammen og vil arbejde for mere medmenneskelighed, lighed og retfærdighed i sport, lyder det i en pressemeddelelse.
Tipsbladet har siden været i kontakt med klubbens direktør, Werner Brunold, der ikke vil kendes ved episoden.
– Jeg kan ikke udtale mig, da det er åndssvagt, hvad aviserne skriver. Klubben har ikke noget svar, beklager. Jeg kan ikke sige noget, da 99,5 procent af det, der står i aviserne, er forkert, siger han.
SPG Lustenau/Dornbirn har dog valgt at fyre den ansatte, som i øvrigt nægter sig skyldig.
Træner raser
Hvor episoden kan virke vanvittig i sig selv, så er fodboldsæsonen fortsat i gang i den østrigske Bundesliga.
Det har skabt problemer for træner, Klaus Stocker, da klubben ikke har valgt at trække sig fra sine kampe, og fem spillere har fået ophævet deres aftaler.
– Jeg er skuffet over nogle af dem. Jeg forstår det ikke. Heldigvis har vi en spiller (Emily Bischof-Fuchs, red.) på ungdomsholdet, der har været målvogter. Det er op til hende, om hun vil være det igen, siger han ifølge Kronen Zeitung.
Grundet Frieda Jensen og Fanny Söderströms exit i klubben fik ungdomsspilleren Emily Bischof-Fuchs en uventet Bundesliga-debut i målet.
Derudover er FC Dornbirn også i gang med at overdrage sin licens til FC Lustenau.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER