Pistol-skandale: Nu ophæver dansk keeper

En skandaløs sag har ramt østrigsk kvindefodbold. Her er den danske målvogter Frieda Jensen sammen med flere af hendes holdkammerater blevet tvunget til at ophæve deres kontrakter, da en ansat truede med en pistol.



En højtstående ansat i en fodboldklub med patroner og en pistol i hånden foran sin spillertrup.

Det lyder som noget fra en film med Jason Statham i hovedrollen, men det er et forløb, den danske målvogter Frieda Jensen har været igennem i Østrig.

I sommer skiftede hun fra OB Q til FC Dornbirn, men opholdet har taget en noget uventet drejning. Forud for en kamp i den østrigske Bundesliga blev flere af klubbens spillere nemlig truet til at vinde den næste fodboldkamp.

Det skriver lokalmediet Vorarlberger Nachrichten.

Ifølge mediet, og som Tipsbladet også får det forklaret fra kilder i Østrig, har en højtstående ansat i organisationen SPG Lustenau/Dornbirn med en pistol og patroner i hånden truet én spiller, mens andre spillere er blevet vist håndvåbnet og patronerne.

Alt sammen med formålet om at få dem til at præstere og vinde næste kamp. Efterfølgende har den ansatte sat et væddemål på højkant. Det handlede om at vinde næste kamp, eller også skulle alle spillere betale 500 euro – knap 3.700 kroner – hver.

Hændelsen fandt sted i klubhuset.

Som en konsekvens har flere spillere med hjælp fra den østrigske spillerforening (VdF) forhandlet fratrædelsesordninger, da de ikke ønsker at spille i klubben.

Det gælder blandt andre Frieda Jensen, som Tipsbladet har været i kontakt med.

– Jeg har spillet for Dornbirn og har fået ophævet min kontrakt, men kan ikke komme med nogen kommentarer til episoden, men I kan kontakte Spillerforeningen, lyder det i et skriftligt svar fra Frieda Jensen.

Tipsbladet har været i kontakt med Spillerforeningen, som er bekendt med sagen, men ikke kan komme med uddybende bemærkninger. Foruden danskeren har hendes holdkammerater Emely van der Vliet, Catharina von Drigalski, Inka Kaivola og Fanny Söderström ophævet.

Frieda Jensen da hun i sommer blev præsenteret i FC Dornbirn. Foto: SPG Lustenau/Dornbirn.

Falske anklager, siger klubboss til Tipsbladet
Foruden den østrigske Spillerforening, VdF, er også landets fodboldforbund (ÖFB) bekendt med sagen. Det samme er østrigsk politi, der er kommet med en kort udtalelse.

– Efterforskningen er i gang, har de fortalt nyhedsbureauet APA.

Også formand i SPG Lustenau/Dornbirn, Gerhard Ölz, har kommenteret sagen.

– Fokus er nu på at få klarhed og transparens i sagen. Alle tilbyder et tæt samarbejde med instanserne. Hele fodboldfamilien hos FC Dornbirn og SPG Ladies står sammen og vil arbejde for mere medmenneskelighed, lighed og retfærdighed i sport, lyder det i en pressemeddelelse.

Tipsbladet har siden været i kontakt med klubbens direktør, Werner Brunold, der ikke vil kendes ved episoden.

– Jeg kan ikke udtale mig, da det er åndssvagt, hvad aviserne skriver. Klubben har ikke noget svar, beklager. Jeg kan ikke sige noget, da 99,5 procent af det, der står i aviserne, er forkert, siger han.

SPG Lustenau/Dornbirn har dog valgt at fyre den ansatte, som i øvrigt nægter sig skyldig.

Træner raser
Hvor episoden kan virke vanvittig i sig selv, så er fodboldsæsonen fortsat i gang i den østrigske Bundesliga.

Det har skabt problemer for træner, Klaus Stocker, da klubben ikke har valgt at trække sig fra sine kampe, og fem spillere har fået ophævet deres aftaler.

– Jeg er skuffet over nogle af dem. Jeg forstår det ikke. Heldigvis har vi en spiller (Emily Bischof-Fuchs, red.) på ungdomsholdet, der har været målvogter. Det er op til hende, om hun vil være det igen, siger han ifølge Kronen Zeitung.

Grundet Frieda Jensen og Fanny Söderströms exit i klubben fik ungdomsspilleren Emily Bischof-Fuchs en uventet Bundesliga-debut i målet.

Derudover er FC Dornbirn også i gang med at overdrage sin licens til FC Lustenau.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

Medie: Ændring i Schmeichel-plan



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Alexander Lind blæst bagover

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dansker drillet af Mourinho

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

The Gunners deprimerer The Blues

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?