En højtstående ansat i en fodboldklub med patroner og en pistol i hånden foran sin spillertrup.
Det lyder som noget fra en film med Jason Statham i hovedrollen, men det er et forløb, den danske målvogter Frieda Jensen har været igennem i Østrig.
I sommer skiftede hun fra OB Q til FC Dornbirn, men opholdet har taget en noget uventet drejning. Forud for en kamp i den østrigske Bundesliga blev flere af klubbens spillere nemlig truet til at vinde den næste fodboldkamp.
Det skriver lokalmediet Vorarlberger Nachrichten.
Ifølge mediet, og som Tipsbladet også får det forklaret fra kilder i Østrig, har en højtstående ansat i organisationen SPG Lustenau/Dornbirn med en pistol og patroner i hånden truet én spiller, mens andre spillere er blevet vist håndvåbnet og patronerne.
Alt sammen med formålet om at få dem til at præstere og vinde næste kamp. Efterfølgende har den ansatte sat et væddemål på højkant. Det handlede om at vinde næste kamp, eller også skulle alle spillere betale 500 euro – knap 3.700 kroner – hver.
Hændelsen fandt sted i klubhuset.
Som en konsekvens har flere spillere med hjælp fra den østrigske spillerforening (VdF) forhandlet fratrædelsesordninger, da de ikke ønsker at spille i klubben.
Det gælder blandt andre Frieda Jensen, som Tipsbladet har været i kontakt med.
– Jeg har spillet for Dornbirn og har fået ophævet min kontrakt, men kan ikke komme med nogen kommentarer til episoden, men I kan kontakte Spillerforeningen, lyder det i et skriftligt svar fra Frieda Jensen.
Tipsbladet har været i kontakt med Spillerforeningen, som er bekendt med sagen, men ikke kan komme med uddybende bemærkninger. Foruden danskeren har hendes holdkammerater Emely van der Vliet, Catharina von Drigalski, Inka Kaivola og Fanny Söderström ophævet.

Falske anklager, siger klubboss til Tipsbladet
Foruden den østrigske Spillerforening, VdF, er også landets fodboldforbund (ÖFB) bekendt med sagen. Det samme er østrigsk politi, der er kommet med en kort udtalelse.
– Efterforskningen er i gang, har de fortalt nyhedsbureauet APA.
Også formand i SPG Lustenau/Dornbirn, Gerhard Ölz, har kommenteret sagen.
– Fokus er nu på at få klarhed og transparens i sagen. Alle tilbyder et tæt samarbejde med instanserne. Hele fodboldfamilien hos FC Dornbirn og SPG Ladies står sammen og vil arbejde for mere medmenneskelighed, lighed og retfærdighed i sport, lyder det i en pressemeddelelse.
Tipsbladet har siden været i kontakt med klubbens direktør, Werner Brunold, der ikke vil kendes ved episoden.
– Jeg kan ikke udtale mig, da det er åndssvagt, hvad aviserne skriver. Klubben har ikke noget svar, beklager. Jeg kan ikke sige noget, da 99,5 procent af det, der står i aviserne, er forkert, siger han.
SPG Lustenau/Dornbirn har dog valgt at fyre den ansatte, som i øvrigt nægter sig skyldig.
Træner raser
Hvor episoden kan virke vanvittig i sig selv, så er fodboldsæsonen fortsat i gang i den østrigske Bundesliga.
Det har skabt problemer for træner, Klaus Stocker, da klubben ikke har valgt at trække sig fra sine kampe, og fem spillere har fået ophævet deres aftaler.
– Jeg er skuffet over nogle af dem. Jeg forstår det ikke. Heldigvis har vi en spiller (Emily Bischof-Fuchs, red.) på ungdomsholdet, der har været målvogter. Det er op til hende, om hun vil være det igen, siger han ifølge Kronen Zeitung.
Grundet Frieda Jensen og Fanny Söderströms exit i klubben fik ungdomsspilleren Emily Bischof-Fuchs en uventet Bundesliga-debut i målet.
Derudover er FC Dornbirn også i gang med at overdrage sin licens til FC Lustenau.
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED