Pistol-skandale: Nu ophæver dansk keeper

En skandaløs sag har ramt østrigsk kvindefodbold. Her er den danske målvogter Frieda Jensen sammen med flere af hendes holdkammerater blevet tvunget til at ophæve deres kontrakter, da en ansat truede med en pistol.



En højtstående ansat i en fodboldklub med patroner og en pistol i hånden foran sin spillertrup.

Det lyder som noget fra en film med Jason Statham i hovedrollen, men det er et forløb, den danske målvogter Frieda Jensen har været igennem i Østrig.

I sommer skiftede hun fra OB Q til FC Dornbirn, men opholdet har taget en noget uventet drejning. Forud for en kamp i den østrigske Bundesliga blev flere af klubbens spillere nemlig truet til at vinde den næste fodboldkamp.

Det skriver lokalmediet Vorarlberger Nachrichten.

Ifølge mediet, og som Tipsbladet også får det forklaret fra kilder i Østrig, har en højtstående ansat i organisationen SPG Lustenau/Dornbirn med en pistol og patroner i hånden truet én spiller, mens andre spillere er blevet vist håndvåbnet og patronerne.

Alt sammen med formålet om at få dem til at præstere og vinde næste kamp. Efterfølgende har den ansatte sat et væddemål på højkant. Det handlede om at vinde næste kamp, eller også skulle alle spillere betale 500 euro – knap 3.700 kroner – hver.

Hændelsen fandt sted i klubhuset.

Som en konsekvens har flere spillere med hjælp fra den østrigske spillerforening (VdF) forhandlet fratrædelsesordninger, da de ikke ønsker at spille i klubben.

Det gælder blandt andre Frieda Jensen, som Tipsbladet har været i kontakt med.

– Jeg har spillet for Dornbirn og har fået ophævet min kontrakt, men kan ikke komme med nogen kommentarer til episoden, men I kan kontakte Spillerforeningen, lyder det i et skriftligt svar fra Frieda Jensen.

Tipsbladet har været i kontakt med Spillerforeningen, som er bekendt med sagen, men ikke kan komme med uddybende bemærkninger. Foruden danskeren har hendes holdkammerater Emely van der Vliet, Catharina von Drigalski, Inka Kaivola og Fanny Söderström ophævet.

Frieda Jensen da hun i sommer blev præsenteret i FC Dornbirn. Foto: SPG Lustenau/Dornbirn.

Falske anklager, siger klubboss til Tipsbladet
Foruden den østrigske Spillerforening, VdF, er også landets fodboldforbund (ÖFB) bekendt med sagen. Det samme er østrigsk politi, der er kommet med en kort udtalelse.

– Efterforskningen er i gang, har de fortalt nyhedsbureauet APA.

Også formand i SPG Lustenau/Dornbirn, Gerhard Ölz, har kommenteret sagen.

– Fokus er nu på at få klarhed og transparens i sagen. Alle tilbyder et tæt samarbejde med instanserne. Hele fodboldfamilien hos FC Dornbirn og SPG Ladies står sammen og vil arbejde for mere medmenneskelighed, lighed og retfærdighed i sport, lyder det i en pressemeddelelse.

Tipsbladet har siden været i kontakt med klubbens direktør, Werner Brunold, der ikke vil kendes ved episoden.

– Jeg kan ikke udtale mig, da det er åndssvagt, hvad aviserne skriver. Klubben har ikke noget svar, beklager. Jeg kan ikke sige noget, da 99,5 procent af det, der står i aviserne, er forkert, siger han.

SPG Lustenau/Dornbirn har dog valgt at fyre den ansatte, som i øvrigt nægter sig skyldig.

Træner raser
Hvor episoden kan virke vanvittig i sig selv, så er fodboldsæsonen fortsat i gang i den østrigske Bundesliga.

Det har skabt problemer for træner, Klaus Stocker, da klubben ikke har valgt at trække sig fra sine kampe, og fem spillere har fået ophævet deres aftaler.

– Jeg er skuffet over nogle af dem. Jeg forstår det ikke. Heldigvis har vi en spiller (Emily Bischof-Fuchs, red.) på ungdomsholdet, der har været målvogter. Det er op til hende, om hun vil være det igen, siger han ifølge Kronen Zeitung.

Grundet Frieda Jensen og Fanny Söderströms exit i klubben fik ungdomsspilleren Emily Bischof-Fuchs en uventet Bundesliga-debut i målet.

Derudover er FC Dornbirn også i gang med at overdrage sin licens til FC Lustenau.





Vild Diant Ramaj-historie


Cremonese kan overraske i Rom

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Aldrig nogensinde FCK

– Han er fuldstændig vanvittig

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

I chok over Nicolai Poulsen

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

– Når jeg var alene, græd jeg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Han er IKKE i spil

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag