Pistol-skandale: Nu ophæver dansk keeper

En skandaløs sag har ramt østrigsk kvindefodbold. Her er den danske målvogter Frieda Jensen sammen med flere af hendes holdkammerater blevet tvunget til at ophæve deres kontrakter, da en ansat truede med en pistol.



En højtstående ansat i en fodboldklub med patroner og en pistol i hånden foran sin spillertrup.

Det lyder som noget fra en film med Jason Statham i hovedrollen, men det er et forløb, den danske målvogter Frieda Jensen har været igennem i Østrig.

I sommer skiftede hun fra OB Q til FC Dornbirn, men opholdet har taget en noget uventet drejning. Forud for en kamp i den østrigske Bundesliga blev flere af klubbens spillere nemlig truet til at vinde den næste fodboldkamp.

Det skriver lokalmediet Vorarlberger Nachrichten.

Ifølge mediet, og som Tipsbladet også får det forklaret fra kilder i Østrig, har en højtstående ansat i organisationen SPG Lustenau/Dornbirn med en pistol og patroner i hånden truet én spiller, mens andre spillere er blevet vist håndvåbnet og patronerne.

Alt sammen med formålet om at få dem til at præstere og vinde næste kamp. Efterfølgende har den ansatte sat et væddemål på højkant. Det handlede om at vinde næste kamp, eller også skulle alle spillere betale 500 euro – knap 3.700 kroner – hver.

Hændelsen fandt sted i klubhuset.

Som en konsekvens har flere spillere med hjælp fra den østrigske spillerforening (VdF) forhandlet fratrædelsesordninger, da de ikke ønsker at spille i klubben.

Det gælder blandt andre Frieda Jensen, som Tipsbladet har været i kontakt med.

– Jeg har spillet for Dornbirn og har fået ophævet min kontrakt, men kan ikke komme med nogen kommentarer til episoden, men I kan kontakte Spillerforeningen, lyder det i et skriftligt svar fra Frieda Jensen.

Tipsbladet har været i kontakt med Spillerforeningen, som er bekendt med sagen, men ikke kan komme med uddybende bemærkninger. Foruden danskeren har hendes holdkammerater Emely van der Vliet, Catharina von Drigalski, Inka Kaivola og Fanny Söderström ophævet.

Frieda Jensen da hun i sommer blev præsenteret i FC Dornbirn. Foto: SPG Lustenau/Dornbirn.

Falske anklager, siger klubboss til Tipsbladet
Foruden den østrigske Spillerforening, VdF, er også landets fodboldforbund (ÖFB) bekendt med sagen. Det samme er østrigsk politi, der er kommet med en kort udtalelse.

– Efterforskningen er i gang, har de fortalt nyhedsbureauet APA.

Også formand i SPG Lustenau/Dornbirn, Gerhard Ölz, har kommenteret sagen.

– Fokus er nu på at få klarhed og transparens i sagen. Alle tilbyder et tæt samarbejde med instanserne. Hele fodboldfamilien hos FC Dornbirn og SPG Ladies står sammen og vil arbejde for mere medmenneskelighed, lighed og retfærdighed i sport, lyder det i en pressemeddelelse.

Tipsbladet har siden været i kontakt med klubbens direktør, Werner Brunold, der ikke vil kendes ved episoden.

– Jeg kan ikke udtale mig, da det er åndssvagt, hvad aviserne skriver. Klubben har ikke noget svar, beklager. Jeg kan ikke sige noget, da 99,5 procent af det, der står i aviserne, er forkert, siger han.

SPG Lustenau/Dornbirn har dog valgt at fyre den ansatte, som i øvrigt nægter sig skyldig.

Træner raser
Hvor episoden kan virke vanvittig i sig selv, så er fodboldsæsonen fortsat i gang i den østrigske Bundesliga.

Det har skabt problemer for træner, Klaus Stocker, da klubben ikke har valgt at trække sig fra sine kampe, og fem spillere har fået ophævet deres aftaler.

– Jeg er skuffet over nogle af dem. Jeg forstår det ikke. Heldigvis har vi en spiller (Emily Bischof-Fuchs, red.) på ungdomsholdet, der har været målvogter. Det er op til hende, om hun vil være det igen, siger han ifølge Kronen Zeitung.

Grundet Frieda Jensen og Fanny Söderströms exit i klubben fik ungdomsspilleren Emily Bischof-Fuchs en uventet Bundesliga-debut i målet.

Derudover er FC Dornbirn også i gang med at overdrage sin licens til FC Lustenau.



Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

– Lange forhandlinger med FC København

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’