Bekymret for Schmeichel: Han har set rusten ud

Richard Dunne er en smule bekymret på Kasper Schmeichels vegne.



Kasper Schmeichel har indtil videre haft masser af succes i Celtic-trøjen, men for to uger siden blev han skudt i sænk, da Celtic blev smadret 7-1 af Borussia Dortmund i Champions League.

Den kamp så Schmeichels tidligere holdkammerat fra Manchester City-dagene Richard Dunne, og den i dag 45-årige irer blev en smule bekymret på danskerens vegne. 

Den tidligere forsvarsspiller med mere end 400 kampe i Premier League så nemlig nogle advarselslamper blinke, og derfor kommer han nu med en advarsel til Schmeichel.

– Som 37-årig er du nødt til at være meget forsigtig. Du er nødt til at bevare mobiliteten og smidigheden. Kasper har altid været vikelig skarp på stregen. Mod Dortmund var det bare ikke den Kasper, som vi har set de seneste år, siger Dunne til Virgin Media Sport og uddyber:

– Han så en smule træg ud, og han var ikke lige så hurtig om at komme ned. Man tænkte, om det var store fejl, han lavede eller ej, og det var det nok ikke. Jo mere du analyserer det, jo mere kan du se, at hans positioner ikke altid var de rigtige. Han læste ikke skuddende ordentligt.

– Når du bliver ældre, er du selvfølgelig ikke i den samme tilstand, som du plejede at være. Du kan ikke træne lige så hårdt. Kasper har haft en rigtig god sæson og har gjort det godt i ligaen. Champions League er bare et niveau højere, og det er det også at spille mod Spanien, for du møder bedre angribere. Og han har bare set en smule træg og rusten ud. Han så ikke lige så skarp ud, som han burde, konkluderer Richard Dunne. 

Mod Borussia Dortmund blev Schmeichel noteret for syv redninger, selv om han måtte hente bolden ud af nettet syv gange. Dortmund noterede sig dog kun for 2,8 expected goals, hvilket indikerer, at Schmeichel skulle have gjort det bedre på nogle af de mål, han indkasserede. 

Kasper Schmeichel har også fået kritik for det mål, han indkasserede mod Spanien i lørdags, men i samme kamp hev han også et par gode redninger ud af ærmet. 



Thomas Frank mærker fuld opbakning

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp