Bekymret for Schmeichel: Han har set rusten ud

Richard Dunne er en smule bekymret på Kasper Schmeichels vegne.



Kasper Schmeichel har indtil videre haft masser af succes i Celtic-trøjen, men for to uger siden blev han skudt i sænk, da Celtic blev smadret 7-1 af Borussia Dortmund i Champions League.

Den kamp så Schmeichels tidligere holdkammerat fra Manchester City-dagene Richard Dunne, og den i dag 45-årige irer blev en smule bekymret på danskerens vegne. 

Den tidligere forsvarsspiller med mere end 400 kampe i Premier League så nemlig nogle advarselslamper blinke, og derfor kommer han nu med en advarsel til Schmeichel.

– Som 37-årig er du nødt til at være meget forsigtig. Du er nødt til at bevare mobiliteten og smidigheden. Kasper har altid været vikelig skarp på stregen. Mod Dortmund var det bare ikke den Kasper, som vi har set de seneste år, siger Dunne til Virgin Media Sport og uddyber:

– Han så en smule træg ud, og han var ikke lige så hurtig om at komme ned. Man tænkte, om det var store fejl, han lavede eller ej, og det var det nok ikke. Jo mere du analyserer det, jo mere kan du se, at hans positioner ikke altid var de rigtige. Han læste ikke skuddende ordentligt.

– Når du bliver ældre, er du selvfølgelig ikke i den samme tilstand, som du plejede at være. Du kan ikke træne lige så hårdt. Kasper har haft en rigtig god sæson og har gjort det godt i ligaen. Champions League er bare et niveau højere, og det er det også at spille mod Spanien, for du møder bedre angribere. Og han har bare set en smule træg og rusten ud. Han så ikke lige så skarp ud, som han burde, konkluderer Richard Dunne. 

Mod Borussia Dortmund blev Schmeichel noteret for syv redninger, selv om han måtte hente bolden ud af nettet syv gange. Dortmund noterede sig dog kun for 2,8 expected goals, hvilket indikerer, at Schmeichel skulle have gjort det bedre på nogle af de mål, han indkasserede. 

Kasper Schmeichel har også fået kritik for det mål, han indkasserede mod Spanien i lørdags, men i samme kamp hev han også et par gode redninger ud af ærmet. 





Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Uwe Rösler henter dansker

Fredberg henter italiensk legende

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Hylder kæmpe FCM-transfer

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Tager kontakt om Kamil Grabara 

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby