Bekymret for Schmeichel: Han har set rusten ud

Richard Dunne er en smule bekymret på Kasper Schmeichels vegne.



Kasper Schmeichel har indtil videre haft masser af succes i Celtic-trøjen, men for to uger siden blev han skudt i sænk, da Celtic blev smadret 7-1 af Borussia Dortmund i Champions League.

Den kamp så Schmeichels tidligere holdkammerat fra Manchester City-dagene Richard Dunne, og den i dag 45-årige irer blev en smule bekymret på danskerens vegne. 

Den tidligere forsvarsspiller med mere end 400 kampe i Premier League så nemlig nogle advarselslamper blinke, og derfor kommer han nu med en advarsel til Schmeichel.

– Som 37-årig er du nødt til at være meget forsigtig. Du er nødt til at bevare mobiliteten og smidigheden. Kasper har altid været vikelig skarp på stregen. Mod Dortmund var det bare ikke den Kasper, som vi har set de seneste år, siger Dunne til Virgin Media Sport og uddyber:

– Han så en smule træg ud, og han var ikke lige så hurtig om at komme ned. Man tænkte, om det var store fejl, han lavede eller ej, og det var det nok ikke. Jo mere du analyserer det, jo mere kan du se, at hans positioner ikke altid var de rigtige. Han læste ikke skuddende ordentligt.

– Når du bliver ældre, er du selvfølgelig ikke i den samme tilstand, som du plejede at være. Du kan ikke træne lige så hårdt. Kasper har haft en rigtig god sæson og har gjort det godt i ligaen. Champions League er bare et niveau højere, og det er det også at spille mod Spanien, for du møder bedre angribere. Og han har bare set en smule træg og rusten ud. Han så ikke lige så skarp ud, som han burde, konkluderer Richard Dunne. 

Mod Borussia Dortmund blev Schmeichel noteret for syv redninger, selv om han måtte hente bolden ud af nettet syv gange. Dortmund noterede sig dog kun for 2,8 expected goals, hvilket indikerer, at Schmeichel skulle have gjort det bedre på nogle af de mål, han indkasserede. 

Kasper Schmeichel har også fået kritik for det mål, han indkasserede mod Spanien i lørdags, men i samme kamp hev han også et par gode redninger ud af ærmet. 





Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Medier sender ham hjem til AGF