Kasper Schmeichel har indtil videre haft masser af succes i Celtic-trøjen, men for to uger siden blev han skudt i sænk, da Celtic blev smadret 7-1 af Borussia Dortmund i Champions League.
Den kamp så Schmeichels tidligere holdkammerat fra Manchester City-dagene Richard Dunne, og den i dag 45-årige irer blev en smule bekymret på danskerens vegne.
Den tidligere forsvarsspiller med mere end 400 kampe i Premier League så nemlig nogle advarselslamper blinke, og derfor kommer han nu med en advarsel til Schmeichel.
– Som 37-årig er du nødt til at være meget forsigtig. Du er nødt til at bevare mobiliteten og smidigheden. Kasper har altid været vikelig skarp på stregen. Mod Dortmund var det bare ikke den Kasper, som vi har set de seneste år, siger Dunne til Virgin Media Sport og uddyber:
– Han så en smule træg ud, og han var ikke lige så hurtig om at komme ned. Man tænkte, om det var store fejl, han lavede eller ej, og det var det nok ikke. Jo mere du analyserer det, jo mere kan du se, at hans positioner ikke altid var de rigtige. Han læste ikke skuddende ordentligt.
– Når du bliver ældre, er du selvfølgelig ikke i den samme tilstand, som du plejede at være. Du kan ikke træne lige så hårdt. Kasper har haft en rigtig god sæson og har gjort det godt i ligaen. Champions League er bare et niveau højere, og det er det også at spille mod Spanien, for du møder bedre angribere. Og han har bare set en smule træg og rusten ud. Han så ikke lige så skarp ud, som han burde, konkluderer Richard Dunne.
Mod Borussia Dortmund blev Schmeichel noteret for syv redninger, selv om han måtte hente bolden ud af nettet syv gange. Dortmund noterede sig dog kun for 2,8 expected goals, hvilket indikerer, at Schmeichel skulle have gjort det bedre på nogle af de mål, han indkasserede.
Kasper Schmeichel har også fået kritik for det mål, han indkasserede mod Spanien i lørdags, men i samme kamp hev han også et par gode redninger ud af ærmet.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED