Bekymret for Schmeichel: Han har set rusten ud

Richard Dunne er en smule bekymret på Kasper Schmeichels vegne.



Kasper Schmeichel har indtil videre haft masser af succes i Celtic-trøjen, men for to uger siden blev han skudt i sænk, da Celtic blev smadret 7-1 af Borussia Dortmund i Champions League.

Den kamp så Schmeichels tidligere holdkammerat fra Manchester City-dagene Richard Dunne, og den i dag 45-årige irer blev en smule bekymret på danskerens vegne. 

Den tidligere forsvarsspiller med mere end 400 kampe i Premier League så nemlig nogle advarselslamper blinke, og derfor kommer han nu med en advarsel til Schmeichel.

– Som 37-årig er du nødt til at være meget forsigtig. Du er nødt til at bevare mobiliteten og smidigheden. Kasper har altid været vikelig skarp på stregen. Mod Dortmund var det bare ikke den Kasper, som vi har set de seneste år, siger Dunne til Virgin Media Sport og uddyber:

– Han så en smule træg ud, og han var ikke lige så hurtig om at komme ned. Man tænkte, om det var store fejl, han lavede eller ej, og det var det nok ikke. Jo mere du analyserer det, jo mere kan du se, at hans positioner ikke altid var de rigtige. Han læste ikke skuddende ordentligt.

– Når du bliver ældre, er du selvfølgelig ikke i den samme tilstand, som du plejede at være. Du kan ikke træne lige så hårdt. Kasper har haft en rigtig god sæson og har gjort det godt i ligaen. Champions League er bare et niveau højere, og det er det også at spille mod Spanien, for du møder bedre angribere. Og han har bare set en smule træg og rusten ud. Han så ikke lige så skarp ud, som han burde, konkluderer Richard Dunne. 

Mod Borussia Dortmund blev Schmeichel noteret for syv redninger, selv om han måtte hente bolden ud af nettet syv gange. Dortmund noterede sig dog kun for 2,8 expected goals, hvilket indikerer, at Schmeichel skulle have gjort det bedre på nogle af de mål, han indkasserede. 

Kasper Schmeichel har også fået kritik for det mål, han indkasserede mod Spanien i lørdags, men i samme kamp hev han også et par gode redninger ud af ærmet. 



Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dybt skuffet og trist

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bo Henriksen fyret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FC København-profil ude med sygdom

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Brøndby er chanceløse

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding