Paul Pogba opholder sig i disse dage i den franske landsholdstrup, og her har Manchester United-stjernen afsløret, at han drømmer om at skifte til Real Madrid.
Pogba blev sidste sommer rygtet til den spanske storklub, men Manchester United valgte på det tidspunkt at blokere transferen.
– Zidanes interesse? Der har været talt meget om det. Men ja, det er klart, at alle fodboldspillere ønsker at spille for Real Madrid. Det kan ses som en drøm. Jeg vil ikke benægte, at det ville være en drøm for mig at spille der en dag, lød det ifølge Diario AS fra Pogba.
Pogba huskede dog også at komme med en obligatorisk bemærkning om, at han også er glad for sin nuværende klub.
– Som jeg har sagt, så er jeg i Manchester United nu, og jeg elsker min klub. Jeg vil gøre alt for at sikre, at holdet slutter der, hvor det fortjener at slutte.
Kontraktudløb inden længe
Paul Pogba skiftede i 2016 til Manchester United fra Juventus i en handel, der gjorde franskmanden til verdens på det tidspunkt dyreste spiller. Pogba underskrev dengang en fem-årig kontrakt, og har dermed kontraktudløb i 2021. Manchester United har dog en option på at forlænge kontrakten til 2022.
Uanset hvad må det forventes, at Manchester United sælger den 27-årige Pogba næste år, hvis franskmanden afviser at forlænge sin kontrakt. Alternativet er således at miste stjernen på en fri transfer i 2022.
Tidligere på ugen kom det frem, at Juventus i det forgangne vindue ville have hentet Paul Pogba tilbage, hvis det ikke havde været for coronapandemien.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
OPTAKT
