Paul Pogba opholder sig i disse dage i den franske landsholdstrup, og her har Manchester United-stjernen afsløret, at han drømmer om at skifte til Real Madrid.
Pogba blev sidste sommer rygtet til den spanske storklub, men Manchester United valgte på det tidspunkt at blokere transferen.
– Zidanes interesse? Der har været talt meget om det. Men ja, det er klart, at alle fodboldspillere ønsker at spille for Real Madrid. Det kan ses som en drøm. Jeg vil ikke benægte, at det ville være en drøm for mig at spille der en dag, lød det ifølge Diario AS fra Pogba.
Pogba huskede dog også at komme med en obligatorisk bemærkning om, at han også er glad for sin nuværende klub.
– Som jeg har sagt, så er jeg i Manchester United nu, og jeg elsker min klub. Jeg vil gøre alt for at sikre, at holdet slutter der, hvor det fortjener at slutte.
Kontraktudløb inden længe
Paul Pogba skiftede i 2016 til Manchester United fra Juventus i en handel, der gjorde franskmanden til verdens på det tidspunkt dyreste spiller. Pogba underskrev dengang en fem-årig kontrakt, og har dermed kontraktudløb i 2021. Manchester United har dog en option på at forlænge kontrakten til 2022.
Uanset hvad må det forventes, at Manchester United sælger den 27-årige Pogba næste år, hvis franskmanden afviser at forlænge sin kontrakt. Alternativet er således at miste stjernen på en fri transfer i 2022.
Tidligere på ugen kom det frem, at Juventus i det forgangne vindue ville have hentet Paul Pogba tilbage, hvis det ikke havde været for coronapandemien.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TOPNYHED
