Pokal-optakt: FC Midtjylland – SønderjyskE

De forsvarende mestre og de forsvarende pokalvindere møder hinanden i en slags Super Cup i semifinalen i pokalturneringen.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 16.30
Spillested: MCH Arena, Herning 
Dommer: Jens Maae 
På TV: DR1 
Hashtag: #fcmsje #sydbankpokalen 

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Brian Priskes tropper erobrede førstepladsen i Superligaen anden påskedag med en 1-0-sejr over Brøndby IF, og ulvene fik dermed en perfekt optakt til torsdagens pokalsemifinale mod SønderjyskE.

Ulvene har hele sæsonen meldt ud, at man satser lige hårdt på Superligaen og pokalturneringen, men det kan næppe afvises, at Brian Priske ændrer en smule i sin startopstilling i forhold til mandagens opgør mod Brøndby. FC Midtjylland har en bred trup, og det skal cheftræneren drage fordel af.

Både Joel Andersson og Junior Brumado er tilbage for FC Midtjylland, og dermed ser det efterhånden rigtig godt ud på skadesfronten i den danske mesterklub. FCM må dog fortsat undvære Dion Cools og Daniel Høegh.

FC Midtjylland har på vejen mod semifinalen ekspederet HB Køge, FC København og OB ud af turneringen.

SønderjyskE:
De trænger efterhånden til en succesoplevelse i SønderjyskE, og hvis der var noget, der gav klubben succesoplevelser i sidste sæson, var det pokalturneringen, hvor sønderjyderne som bekendt gik hele vejen.

Glen Riddersholms mandskab har mulighed for at forsvare titlen, men pilen peger ned før semifinalen mod FC Midtjylland. Mandag tabte Haderslev-klubben til AaB, og nederlag har der været mange af på det seneste. Det kostede blandt andet en plads i mesterskabsspillet.

SønderjyskE har ingen i karantæne i torsdagens pokalsemifinale, men tl gengæld sidder Pierre Kanstrup over, da han er ved at blive far, og så er Julius Eskesen ude med en mindre skade.

De forsvarende pokalvindere har på vejen til semifinalen elimineret Skive IK, Lyngby Boldklub og Fremad Amager.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-2-3-1): Lössl – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Ailton – Onyeka, Evander – Dreyer, Sisto, Mabil – Brumado

SønderjyskE (4-3-3): Thomas – Simonsen, Gartenmann, Kanstrup, Dal Hende – Vinderslev, Ekani, Albæk – Hassan, Jacobsen, Wright

Profilen:
Pione Sisto får med stor sandsynlighed chancen i torsdagens pokalsemifinale, og han har i den grad noget at bevise efter et indtil videre sløjt forår, der også har budt på negativ omtale udenfor banen. Sisto skal sende et signal til Brian Priske og sine holdkammerater.

Vidste du, at..:
Gustav Isaksen er topscorer for FC Midtjylland i pokalturneringen med to scoringer. Emil Holm og Haji Wright er delte topscorere for SønderjyskE – også med to mål. 

Dom:
FC Midtjylland er umiddelbart store favoritter mod et formsvagt SønderjyskE-mandskab, men i det indbyrdes regnskab er det faktisk Haderslev-klubben, der har overhånden. Sønderjyderne har således slået FC Midtjylland to gange i denne sæson.

Torsdag vil man formentlig se et SønderjyskE-mandskab, der griber kampen forsigtigt an. Et uafgjort resultat i Herning vil være et glimrende udgangspunkt til returkampen i Haderslev i næste uge.

Der er dog intet, der kommer let til SønderjyskE i øjeblikket, og vi har størst fidus til hjemmeholdet. FC Midtjylland slår SønderjyskE 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe:







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

FCK i dialog med Zanka

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

– Det ser dystert ud!

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Hylder Mads Hermansen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Christian Eriksen er usikker på fremtiden



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Brøndby IF – Sønderjyske

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

AGF – Viborg FF

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Neestrup: ‘Fuck det!’

Real Madrid taber

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’