Pokal-optakt: OB – FC Midtjylland

Traditionen tro byder Kristi himmelfartsdag på en pokalfinale i dansk fodbold. Denne gang mellem OB og FC Midtjylland.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Sandi Putros
På TV: DR 1
Hashtag: #obfcm #sydbankpokalen

Holdnyt:
OB:
Fynboerne kom aldrig i reel nedrykningsfarie i slutspillet, og Andreas Alms mandskab er ganske svære at slå i øjeblikket. Det lykkedes godt nok for Vejle Boldklub senest, men OB har blot tabt to af de seneste 15 opgør. 

Der er altså grund til optimisme på Fyn forud for torsdagens pokalfinale, som kan redde hele OB’s sæson. I Superligaen levede de stribede ikke op til forventningerne, men hvis holdet slutter med at løfte et trofæ, kan man ikke andet end at godkende Andreas Alms første sæson som cheftræner.

OB var senest i en pokalfinale i 2007, og dengang lykkedes det fynboerne at besejre FC København med 2-1. 

Andreas Alms tropper har på vejen mod finalen ekspederet FC Roskilde, FC Helsingør, FC Nordsjælland og Randers FC ud af turneringen. OB’s topscorer i turneringen er offensivspilleren Emmauel Sabbi. 

FC Midtjylland:
“Ulvene” havde ifølge Bo Henriksen en målsætning om at vinde mesterskabet komfortabelt. Det gjorde de som bekendt ikke, og nu kan pokalen blive en trøstepræmie for FC Midtjylland.

Det er FC Midtjyllands sjette pokalfinale de sidste 20 år, og “ulvene” vandt den seneste i 2019. Historisk er turneringen dog forbundet med stor smerte for FCM, der tabte de første fire. 

FC Midtjylland slog Vejle Boldklub ud i semifinalen, og inden da havde storklubben også elimineret Brøndby IF, AaB og Kjellerup IF. 

FC Midtjyllands mål i turneringen er blevet sat ind af hele 11 forskellige spillere – én af målscorerne er angriberen Junior Brumado, der desværre misser torsdagens finale med en skade.

Også Nikolas Dyhr og Elias Olafsson er på skadeslisten.

Karantæner:
OB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Larsen, Ivancevic, Skjelvik – Tverskov, Thomasen – Sabbi, Frøkjær, Breum – Jebali

FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh – Andersson, Onyedika, Evander, Thychosen – Isaksen, Dreyer, Chilufya

Profilen:
Jens Jakob Thomasen spiller sin sidste kamp for OB, og det vil være et smukt punktum for midtbanespilleren, hvis han kan sikre sin barndomsklub det første trofæ i 15 år. Thomasen skal blandt andre tumle med Evander på midtbanen, og han får helt sikkert nok at se til, når han ifører sig de blå og hvide striber for sidste gang.

Vidste du, at..:
Det er første gang i historien, at pokalfinalen spilles på Brøndby Stadion. De seneste to år er finalen blevet afviklet på jysk jord, men nu er det altså på Københavns Vestegn, at årets pokalvinder skal findes. 

Dom:
FC Midtjylland er favoritter, men det bliver en svær opgave for Evander og holdkammeraterne. OB har traditionelt et ganske godt tag på “ulvene”, og det giver naturligvis holdet en tro på tingene. Det kan gå begge veje, men buddet herfra er, at FC Midtjylland trækker det længste strå i en tæt finale. FCM slår OB 2-1 og kan lade sig hylde som pokalvindere. 



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Storhylder Christian Nørgaard

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Bekræfter millionbud på dansker

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Køber sig ind i dansk klub

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Brøndbys store karantænemareridt

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK