Brabrand IF fra 3. division hentede søndag 1-1 mod Viborg FF fra Superligaen efter en sand herrefight i aarhusiansk mudder.
Det skete i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen.
Opgøret blev spillet på en våd og siden pløret græsbane med masser af vandpytter i Brabrand. Det satte sit præg på spillets kvalitet, men overhovedet ikke på underholdningen.
Det tunge og ujævne underlag gav et hav af tilfældigheder, og de var med til at give en mere lige affære, end holdenes kvalitet tilsagde før kickoff.
Brabrand kan endda tillade sig at ærgre sig over, at man ikke fik mere ud af sine store chancer og en halv time i overtal efter et direkte rødt kort til Viborg-indskifteren Renato Junior.
Med resultatet er der dog under alle omstændigheder fortsat spænding om det samlede resultat inden returkampen i Viborg på fredag, selv om Jakob Poulsens tropper naturligvis er store favoritter.
Værd er det dog at huske, at både Randers FC og FC Nordsjælland er blevet ekspederet ud af pokalen af favoritdræberen Brabrand i denne sæson.
Brabrand var tæt på 1-0 tidligt i opgøret efter en tilfældighed, og siden burde udeholdets Jakob Vester også have fået mere ud af sin store mulighed.
Ballet blev i stedet åbnet efter godt en halv time. Brabrand kom på 1-0 efter stor fight og gode detaljer, da kantspilleren Jonas Berwald med indersiden sparkede værterne i front med 1-0.
Viborg havde lidt flere og større chancer før pausen, og derfor var det passende, at offensivspilleren Charly Nouck små ti minutter senere bragte balance i regnskabet ved at føle kuglen hårdt i kassen efter en blokeret afslutning.
Brabrand kom særdeles optimistisk ud efter pausen, og anført af kreative Tobias Friis truede værterne flere gange. Backen Michael Pedersen skød snert forbi, og netop indskiftede Markus Bay sparkede sin friløber på ydersiden af stolpen.
Viborg sled sig tilbage i opgøret, og efter godt en time forhindrede kun en kæmpe dobbeltredning af Brabrand-keeper Mathias Ørnskov en føring til udeholdet.
Øjeblikke efter blev ondt værre for Viborg. Modsat kampens andre aktører nåede den brasilianske angriber Renato Junior således ikke at få sin trøje gjort beskidt, da han kort efter sin indskiftning fik direkte rødt for en grim tackling.
Trods undertallet bed Viborg nogenlunde fra sig, og Ørnskov måtte på arbejde et par gange mere, inden Brabrand sluttede opgøret bedst af. Blandt andet var Jonas Berwald tæt på at blive dobbelt målscorer i en livlig slagudveksling.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
Messi sætter ord på vildt drama
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup