Pokalsensation pressede Viborg i remis

Trods et tæt på umuligt underlag var der masser af underholdning, da Brabrand spillede 1-1 mod Viborg.



Brabrand IF fra 3. division hentede søndag 1-1 mod Viborg FF fra Superligaen efter en sand herrefight i aarhusiansk mudder.

Det skete i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen.

Opgøret blev spillet på en våd og siden pløret græsbane med masser af vandpytter i Brabrand. Det satte sit præg på spillets kvalitet, men overhovedet ikke på underholdningen.

Det tunge og ujævne underlag gav et hav af tilfældigheder, og de var med til at give en mere lige affære, end holdenes kvalitet tilsagde før kickoff.

Brabrand kan endda tillade sig at ærgre sig over, at man ikke fik mere ud af sine store chancer og en halv time i overtal efter et direkte rødt kort til Viborg-indskifteren Renato Junior.

Med resultatet er der dog under alle omstændigheder fortsat spænding om det samlede resultat inden returkampen i Viborg på fredag, selv om Jakob Poulsens tropper naturligvis er store favoritter.

Værd er det dog at huske, at både Randers FC og FC Nordsjælland er blevet ekspederet ud af pokalen af favoritdræberen Brabrand i denne sæson.

Brabrand var tæt på 1-0 tidligt i opgøret efter en tilfældighed, og siden burde udeholdets Jakob Vester også have fået mere ud af sin store mulighed.

Ballet blev i stedet åbnet efter godt en halv time. Brabrand kom på 1-0 efter stor fight og gode detaljer, da kantspilleren Jonas Berwald med indersiden sparkede værterne i front med 1-0.

Viborg havde lidt flere og større chancer før pausen, og derfor var det passende, at offensivspilleren Charly Nouck små ti minutter senere bragte balance i regnskabet ved at føle kuglen hårdt i kassen efter en blokeret afslutning.

Brabrand kom særdeles optimistisk ud efter pausen, og anført af kreative Tobias Friis truede værterne flere gange. Backen Michael Pedersen skød snert forbi, og netop indskiftede Markus Bay sparkede sin friløber på ydersiden af stolpen.

Viborg sled sig tilbage i opgøret, og efter godt en time forhindrede kun en kæmpe dobbeltredning af Brabrand-keeper Mathias Ørnskov en føring til udeholdet.

Øjeblikke efter blev ondt værre for Viborg. Modsat kampens andre aktører nåede den brasilianske angriber Renato Junior således ikke at få sin trøje gjort beskidt, da han kort efter sin indskiftning fik direkte rødt for en grim tackling.

Trods undertallet bed Viborg nogenlunde fra sig, og Ørnskov måtte på arbejde et par gange mere, inden Brabrand sluttede opgøret bedst af. Blandt andet var Jonas Berwald tæt på at blive dobbelt målscorer i en livlig slagudveksling.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Han tager hjem fra VM

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stolt over dansk transfer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Bud på 1,12 milliard afvist

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Elias Jelert færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Overraskende melding om Oliver Christensen