Pokalsensation pressede Viborg i remis

Trods et tæt på umuligt underlag var der masser af underholdning, da Brabrand spillede 1-1 mod Viborg.



Brabrand IF fra 3. division hentede søndag 1-1 mod Viborg FF fra Superligaen efter en sand herrefight i aarhusiansk mudder.

Det skete i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen.

Opgøret blev spillet på en våd og siden pløret græsbane med masser af vandpytter i Brabrand. Det satte sit præg på spillets kvalitet, men overhovedet ikke på underholdningen.

Det tunge og ujævne underlag gav et hav af tilfældigheder, og de var med til at give en mere lige affære, end holdenes kvalitet tilsagde før kickoff.

Brabrand kan endda tillade sig at ærgre sig over, at man ikke fik mere ud af sine store chancer og en halv time i overtal efter et direkte rødt kort til Viborg-indskifteren Renato Junior.

Med resultatet er der dog under alle omstændigheder fortsat spænding om det samlede resultat inden returkampen i Viborg på fredag, selv om Jakob Poulsens tropper naturligvis er store favoritter.

Værd er det dog at huske, at både Randers FC og FC Nordsjælland er blevet ekspederet ud af pokalen af favoritdræberen Brabrand i denne sæson.

Brabrand var tæt på 1-0 tidligt i opgøret efter en tilfældighed, og siden burde udeholdets Jakob Vester også have fået mere ud af sin store mulighed.

Ballet blev i stedet åbnet efter godt en halv time. Brabrand kom på 1-0 efter stor fight og gode detaljer, da kantspilleren Jonas Berwald med indersiden sparkede værterne i front med 1-0.

Viborg havde lidt flere og større chancer før pausen, og derfor var det passende, at offensivspilleren Charly Nouck små ti minutter senere bragte balance i regnskabet ved at føle kuglen hårdt i kassen efter en blokeret afslutning.

Brabrand kom særdeles optimistisk ud efter pausen, og anført af kreative Tobias Friis truede værterne flere gange. Backen Michael Pedersen skød snert forbi, og netop indskiftede Markus Bay sparkede sin friløber på ydersiden af stolpen.

Viborg sled sig tilbage i opgøret, og efter godt en time forhindrede kun en kæmpe dobbeltredning af Brabrand-keeper Mathias Ørnskov en føring til udeholdet.

Øjeblikke efter blev ondt værre for Viborg. Modsat kampens andre aktører nåede den brasilianske angriber Renato Junior således ikke at få sin trøje gjort beskidt, da han kort efter sin indskiftning fik direkte rødt for en grim tackling.

Trods undertallet bed Viborg nogenlunde fra sig, og Ørnskov måtte på arbejde et par gange mere, inden Brabrand sluttede opgøret bedst af. Blandt andet var Jonas Berwald tæt på at blive dobbelt målscorer i en livlig slagudveksling.

/ritzau/



Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Fælder dom over Victor Froholdt

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

AGF nærmer sig angriber

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bekræftet: Færdig

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Belønnes af FC København

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen