Brabrand IF fra 3. division hentede søndag 1-1 mod Viborg FF fra Superligaen efter en sand herrefight i aarhusiansk mudder.
Det skete i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen.
Opgøret blev spillet på en våd og siden pløret græsbane med masser af vandpytter i Brabrand. Det satte sit præg på spillets kvalitet, men overhovedet ikke på underholdningen.
Det tunge og ujævne underlag gav et hav af tilfældigheder, og de var med til at give en mere lige affære, end holdenes kvalitet tilsagde før kickoff.
Brabrand kan endda tillade sig at ærgre sig over, at man ikke fik mere ud af sine store chancer og en halv time i overtal efter et direkte rødt kort til Viborg-indskifteren Renato Junior.
Med resultatet er der dog under alle omstændigheder fortsat spænding om det samlede resultat inden returkampen i Viborg på fredag, selv om Jakob Poulsens tropper naturligvis er store favoritter.
Værd er det dog at huske, at både Randers FC og FC Nordsjælland er blevet ekspederet ud af pokalen af favoritdræberen Brabrand i denne sæson.
Brabrand var tæt på 1-0 tidligt i opgøret efter en tilfældighed, og siden burde udeholdets Jakob Vester også have fået mere ud af sin store mulighed.
Ballet blev i stedet åbnet efter godt en halv time. Brabrand kom på 1-0 efter stor fight og gode detaljer, da kantspilleren Jonas Berwald med indersiden sparkede værterne i front med 1-0.
Viborg havde lidt flere og større chancer før pausen, og derfor var det passende, at offensivspilleren Charly Nouck små ti minutter senere bragte balance i regnskabet ved at føle kuglen hårdt i kassen efter en blokeret afslutning.
Brabrand kom særdeles optimistisk ud efter pausen, og anført af kreative Tobias Friis truede værterne flere gange. Backen Michael Pedersen skød snert forbi, og netop indskiftede Markus Bay sparkede sin friløber på ydersiden af stolpen.
Viborg sled sig tilbage i opgøret, og efter godt en time forhindrede kun en kæmpe dobbeltredning af Brabrand-keeper Mathias Ørnskov en føring til udeholdet.
Øjeblikke efter blev ondt værre for Viborg. Modsat kampens andre aktører nåede den brasilianske angriber Renato Junior således ikke at få sin trøje gjort beskidt, da han kort efter sin indskiftning fik direkte rødt for en grim tackling.
Trods undertallet bed Viborg nogenlunde fra sig, og Ørnskov måtte på arbejde et par gange mere, inden Brabrand sluttede opgøret bedst af. Blandt andet var Jonas Berwald tæt på at blive dobbelt målscorer i en livlig slagudveksling.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby bekræfter transfer
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Dansk træner storroses
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Langer ud efter trænerlegende
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
Køber engelsk klub
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER