Brabrand IF fra 3. division hentede søndag 1-1 mod Viborg FF fra Superligaen efter en sand herrefight i aarhusiansk mudder.
Det skete i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen.
Opgøret blev spillet på en våd og siden pløret græsbane med masser af vandpytter i Brabrand. Det satte sit præg på spillets kvalitet, men overhovedet ikke på underholdningen.
Det tunge og ujævne underlag gav et hav af tilfældigheder, og de var med til at give en mere lige affære, end holdenes kvalitet tilsagde før kickoff.
Brabrand kan endda tillade sig at ærgre sig over, at man ikke fik mere ud af sine store chancer og en halv time i overtal efter et direkte rødt kort til Viborg-indskifteren Renato Junior.
Med resultatet er der dog under alle omstændigheder fortsat spænding om det samlede resultat inden returkampen i Viborg på fredag, selv om Jakob Poulsens tropper naturligvis er store favoritter.
Værd er det dog at huske, at både Randers FC og FC Nordsjælland er blevet ekspederet ud af pokalen af favoritdræberen Brabrand i denne sæson.
Brabrand var tæt på 1-0 tidligt i opgøret efter en tilfældighed, og siden burde udeholdets Jakob Vester også have fået mere ud af sin store mulighed.
Ballet blev i stedet åbnet efter godt en halv time. Brabrand kom på 1-0 efter stor fight og gode detaljer, da kantspilleren Jonas Berwald med indersiden sparkede værterne i front med 1-0.
Viborg havde lidt flere og større chancer før pausen, og derfor var det passende, at offensivspilleren Charly Nouck små ti minutter senere bragte balance i regnskabet ved at føle kuglen hårdt i kassen efter en blokeret afslutning.
Brabrand kom særdeles optimistisk ud efter pausen, og anført af kreative Tobias Friis truede værterne flere gange. Backen Michael Pedersen skød snert forbi, og netop indskiftede Markus Bay sparkede sin friløber på ydersiden af stolpen.
Viborg sled sig tilbage i opgøret, og efter godt en time forhindrede kun en kæmpe dobbeltredning af Brabrand-keeper Mathias Ørnskov en føring til udeholdet.
Øjeblikke efter blev ondt værre for Viborg. Modsat kampens andre aktører nåede den brasilianske angriber Renato Junior således ikke at få sin trøje gjort beskidt, da han kort efter sin indskiftning fik direkte rødt for en grim tackling.
Trods undertallet bed Viborg nogenlunde fra sig, og Ørnskov måtte på arbejde et par gange mere, inden Brabrand sluttede opgøret bedst af. Blandt andet var Jonas Berwald tæt på at blive dobbelt målscorer i en livlig slagudveksling.
/ritzau/
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
‘Tæt på ren elendighed’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Slut: FC København vinder intenst derby
NYHEDER