Brabrand IF fra 3. division hentede søndag 1-1 mod Viborg FF fra Superligaen efter en sand herrefight i aarhusiansk mudder.
Det skete i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen.
Opgøret blev spillet på en våd og siden pløret græsbane med masser af vandpytter i Brabrand. Det satte sit præg på spillets kvalitet, men overhovedet ikke på underholdningen.
Det tunge og ujævne underlag gav et hav af tilfældigheder, og de var med til at give en mere lige affære, end holdenes kvalitet tilsagde før kickoff.
Brabrand kan endda tillade sig at ærgre sig over, at man ikke fik mere ud af sine store chancer og en halv time i overtal efter et direkte rødt kort til Viborg-indskifteren Renato Junior.
Med resultatet er der dog under alle omstændigheder fortsat spænding om det samlede resultat inden returkampen i Viborg på fredag, selv om Jakob Poulsens tropper naturligvis er store favoritter.
Værd er det dog at huske, at både Randers FC og FC Nordsjælland er blevet ekspederet ud af pokalen af favoritdræberen Brabrand i denne sæson.
Brabrand var tæt på 1-0 tidligt i opgøret efter en tilfældighed, og siden burde udeholdets Jakob Vester også have fået mere ud af sin store mulighed.
Ballet blev i stedet åbnet efter godt en halv time. Brabrand kom på 1-0 efter stor fight og gode detaljer, da kantspilleren Jonas Berwald med indersiden sparkede værterne i front med 1-0.
Viborg havde lidt flere og større chancer før pausen, og derfor var det passende, at offensivspilleren Charly Nouck små ti minutter senere bragte balance i regnskabet ved at føle kuglen hårdt i kassen efter en blokeret afslutning.
Brabrand kom særdeles optimistisk ud efter pausen, og anført af kreative Tobias Friis truede værterne flere gange. Backen Michael Pedersen skød snert forbi, og netop indskiftede Markus Bay sparkede sin friløber på ydersiden af stolpen.
Viborg sled sig tilbage i opgøret, og efter godt en time forhindrede kun en kæmpe dobbeltredning af Brabrand-keeper Mathias Ørnskov en føring til udeholdet.
Øjeblikke efter blev ondt værre for Viborg. Modsat kampens andre aktører nåede den brasilianske angriber Renato Junior således ikke at få sin trøje gjort beskidt, da han kort efter sin indskiftning fik direkte rødt for en grim tackling.
Trods undertallet bed Viborg nogenlunde fra sig, og Ørnskov måtte på arbejde et par gange mere, inden Brabrand sluttede opgøret bedst af. Blandt andet var Jonas Berwald tæt på at blive dobbelt målscorer i en livlig slagudveksling.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Formand freder Jacob Neestrup
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Victor Froholdt bliver matchvinder
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Brøndbys offensive problemer fortsatte
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
‘Tæt på et rædselskabinet’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Giver VM-garanti
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW