Brabrand IF fra 3. division hentede søndag 1-1 mod Viborg FF fra Superligaen efter en sand herrefight i aarhusiansk mudder.
Det skete i den første af to kvartfinaler i pokalturneringen.
Opgøret blev spillet på en våd og siden pløret græsbane med masser af vandpytter i Brabrand. Det satte sit præg på spillets kvalitet, men overhovedet ikke på underholdningen.
Det tunge og ujævne underlag gav et hav af tilfældigheder, og de var med til at give en mere lige affære, end holdenes kvalitet tilsagde før kickoff.
Brabrand kan endda tillade sig at ærgre sig over, at man ikke fik mere ud af sine store chancer og en halv time i overtal efter et direkte rødt kort til Viborg-indskifteren Renato Junior.
Med resultatet er der dog under alle omstændigheder fortsat spænding om det samlede resultat inden returkampen i Viborg på fredag, selv om Jakob Poulsens tropper naturligvis er store favoritter.
Værd er det dog at huske, at både Randers FC og FC Nordsjælland er blevet ekspederet ud af pokalen af favoritdræberen Brabrand i denne sæson.
Brabrand var tæt på 1-0 tidligt i opgøret efter en tilfældighed, og siden burde udeholdets Jakob Vester også have fået mere ud af sin store mulighed.
Ballet blev i stedet åbnet efter godt en halv time. Brabrand kom på 1-0 efter stor fight og gode detaljer, da kantspilleren Jonas Berwald med indersiden sparkede værterne i front med 1-0.
Viborg havde lidt flere og større chancer før pausen, og derfor var det passende, at offensivspilleren Charly Nouck små ti minutter senere bragte balance i regnskabet ved at føle kuglen hårdt i kassen efter en blokeret afslutning.
Brabrand kom særdeles optimistisk ud efter pausen, og anført af kreative Tobias Friis truede værterne flere gange. Backen Michael Pedersen skød snert forbi, og netop indskiftede Markus Bay sparkede sin friløber på ydersiden af stolpen.
Viborg sled sig tilbage i opgøret, og efter godt en time forhindrede kun en kæmpe dobbeltredning af Brabrand-keeper Mathias Ørnskov en føring til udeholdet.
Øjeblikke efter blev ondt værre for Viborg. Modsat kampens andre aktører nåede den brasilianske angriber Renato Junior således ikke at få sin trøje gjort beskidt, da han kort efter sin indskiftning fik direkte rødt for en grim tackling.
Trods undertallet bed Viborg nogenlunde fra sig, og Ørnskov måtte på arbejde et par gange mere, inden Brabrand sluttede opgøret bedst af. Blandt andet var Jonas Berwald tæt på at blive dobbelt målscorer i en livlig slagudveksling.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
FC København byder på kantspiller
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
TOPNYHED
I chok over Tottenham
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT