OPDATERING: Tipsbladet har fået svar fra Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, hvilket kan læses i bunden af artiklen.
Andrés Iniesta har torsdag formiddag bekræftet over for TV 2 og Helsingør Dagblad, at han via sit firma Never Say Never køber FC Helsingør i samarbejde med Stoneweg.
Umiddelbart lader det til at være enden på måneder med forhandlinger, som Tipsbladet allerede kunne berette om i foråret.
Men en potentiel bombe kan være under opsejling, da købet ikke endeligt er trådt i kraft og skal godkendes af DBU og Divisionsforeningen.
Og her kan bomben detonere.
Never Say Never er nemlig stærkt sammenfiltret med agentvirksomheden Sports&Life, der havde Andres Iniesta, da han var aktiv, blandt sine klienter, fremgår det af Transfermarkt. Også Real Madrids Brahim Diaz og en række andre profilerede spillere fremgår af listen.
Ifølge Divisionsforeningens egne regler for ejerskifte i dansk fodbold samt DBU's gældende agentregler er det ikke tilladt at udføre agentarbejde og eje mere end 30 procent af en fodboldklub – ifølge TV 2 Sport bliver NSN majoritetsejere af FC Helsingør.
– En registreret fodboldagent må ikke have ansættelse, tillidspost eller have økonomisk interesse i (i) FIFA, (ii) en konføderation, (iii) et nationalt forbund, (iv) en liga, (v) en klub eller (vi) en organisation eller (vii) et selskab, der er tilknyttet én eller flere af de ovenfor nævnte organisationer. En sådan interesse må hverken direkte eller indirekte bestå i relation til fodboldagentens aktivitet, står der i styk 4.2 i DBU's agentregler.
Forhandlingerne om NSN's køb af FC Helsingør har stået på i månedsvis, og en af årsagerne til det kan være, at de har skullet adskille Sports&Life fra NSN for at blive godkendt til at være klubejer.
Det er uvist, om en adskillelse nu er sket.
På NSN's hjemmeside står Gabriel Molina Hidalgo under firmaets ansatte. Klikker man på billedet af ham, bliver man ført over til hans LinkedIN-profil, hvor jobbeskrivelsen er fodboldagent i Sports&Life. Bare se herunder:

Agentafdelingens side på Instagram hedder også @sportsandlife_nsn, hvor der direkte henvises til NSN. Og da Tipsbladet i foråret fik præsident i NSN Joel Borràs i tale, var han kryptisk omkring deres aftaler med klubber.
– Lige nu har vi nogle agent-forhold til spillere (blandt andre Andres Iniesta og Brahim Diaz, red.). Det vil være en konflikt. Og derfor er vi kun konsulenter i klubber.
Tipsbladet har tjekket agentfirmaet Sports&Life i det spanske selskabsregister, og her fremgår Pol Rodríguez i Morato og Carlos Rodes De Montoliu som fælles juridiske ledere og repræsentanter i Sports&Life.
Pol Rodríguez i Morato er medstifter og COO (chief operational officer) i NSN, mens Carlos Rodes De Montoliu ifølge NSN's egen hjemmeside er CEO i NSN.
I det spanske selskabsregister er der registreret, at der er ændringer på vej i Sports&Life, som dog ikke er færdigbehandlede endnu.
Tipsbladet har forsøgt at få fat i Joel Borràs for at få klarhed over, om NSN har adskilt Sports&Life fra sine øvrige forretninger – indtil videre har henvendelserne været uden held. Ligeledes har Tipsbladet forsøgt at få Bo Bay Hougaard – den snart tidligere ejer af FC Helsingør – i tale, men han er ikke vendt retur på henvendelse.
Til gengæld har Tipsbladet fået hul igennem til Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, som skal godkende ejerskiftet. Han er dog ikke meget for at sætte ord på det.
– Vi kommenterer ikke på ejerskifter og heller ikke processen, og om vi synes, det er godt eller skidt.
Har I fået det materiale, I skal bruge fra Helsingør og Never Say Never?
– Det kommenterer vi heller ikke på. Det er interne fortrolige processer, så det gør vi ikke, siger Claus Thomsen, der heller ikke vil gå ind i snakken om Never Say Nevers forhold til Sports&Life.
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED