Potentiel bombe under Iniestas danske klubkøb?

Andrés Iniestas Never Say Never, der er ved at købe FC Helsingør, trækker direkte tråde til agentvirksomheden Sports&Life. Det er ulovligt ifølge DBU's agentregler samt Divisionsforeningens regler for klubejerskaber.



OPDATERING: Tipsbladet har fået svar fra Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, hvilket kan læses i bunden af artiklen.

Andrés Iniesta har torsdag formiddag bekræftet over for TV 2 og Helsingør Dagblad, at han via sit firma Never Say Never køber FC Helsingør i samarbejde med Stoneweg.

Umiddelbart lader det til at være enden på måneder med forhandlinger, som Tipsbladet allerede kunne berette om i foråret.

Men en potentiel bombe kan være under opsejling, da købet ikke endeligt er trådt i kraft og skal godkendes af DBU og Divisionsforeningen. 

Og her kan bomben detonere.

Never Say Never er nemlig stærkt sammenfiltret med agentvirksomheden Sports&Life, der havde Andres Iniesta, da han var aktiv, blandt sine klienter, fremgår det af Transfermarkt. Også Real Madrids Brahim Diaz og en række andre profilerede spillere fremgår af listen.

Ifølge Divisionsforeningens egne regler for ejerskifte i dansk fodbold samt DBU's gældende agentregler er det ikke tilladt at udføre agentarbejde og eje mere end 30 procent af en fodboldklub – ifølge TV 2 Sport bliver NSN majoritetsejere af FC Helsingør.

– En registreret fodboldagent må ikke have ansættelse, tillidspost eller have økonomisk interesse i (i) FIFA, (ii) en konføderation, (iii) et nationalt forbund, (iv) en liga, (v) en klub eller (vi) en organisation eller (vii) et selskab, der er tilknyttet én eller flere af de ovenfor nævnte organisationer. En sådan interesse må hverken direkte eller indirekte bestå i relation til fodboldagentens aktivitet, står der i styk 4.2 i DBU's agentregler.

Forhandlingerne om NSN's køb af FC Helsingør har stået på i månedsvis, og en af årsagerne til det kan være, at de har skullet adskille Sports&Life fra NSN for at blive godkendt til at være klubejer.

Det er uvist, om en adskillelse nu er sket.

På NSN's hjemmeside står Gabriel Molina Hidalgo under firmaets ansatte. Klikker man på billedet af ham, bliver man ført over til hans LinkedIN-profil, hvor jobbeskrivelsen er fodboldagent i Sports&Life. Bare se herunder:

Design_uden_navn_27

Agentafdelingens side på Instagram hedder også @sportsandlife_nsn, hvor der direkte henvises til NSN. Og da Tipsbladet i foråret fik præsident i NSN Joel Borràs i tale, var han kryptisk omkring deres aftaler med klubber.

– Lige nu har vi nogle agent-forhold til spillere (blandt andre Andres Iniesta og Brahim Diaz, red.). Det vil være en konflikt. Og derfor er vi kun konsulenter i klubber.

Tipsbladet har tjekket agentfirmaet Sports&Life i det spanske selskabsregister, og her fremgår Pol Rodríguez i Morato og Carlos Rodes De Montoliu som fælles juridiske ledere og repræsentanter i Sports&Life.

Pol Rodríguez i Morato er medstifter og COO (chief operational officer) i NSN, mens Carlos Rodes De Montoliu ifølge NSN's egen hjemmeside er CEO i NSN.

I det spanske selskabsregister er der registreret, at der er ændringer på vej i Sports&Life, som dog ikke er færdigbehandlede endnu.

Tipsbladet har forsøgt at få fat i Joel Borràs for at få klarhed over, om NSN har adskilt Sports&Life fra sine øvrige forretninger – indtil videre har henvendelserne været uden held. Ligeledes har Tipsbladet forsøgt at få Bo Bay Hougaard – den snart tidligere ejer af FC Helsingør – i tale, men han er ikke vendt retur på henvendelse. 

Til gengæld har Tipsbladet fået hul igennem til Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, som skal godkende ejerskiftet. Han er dog ikke meget for at sætte ord på det. 

– Vi kommenterer ikke på ejerskifter og heller ikke processen, og om vi synes, det er godt eller skidt. 

Har I fået det materiale, I skal bruge fra Helsingør og Never Say Never? 

– Det kommenterer vi heller ikke på. Det er interne fortrolige processer, så det gør vi ikke, siger Claus Thomsen, der heller ikke vil gå ind i snakken om Never Say Nevers forhold til Sports&Life.






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Erik ten Hag jagter dansker

PSG – Arsenal

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic