Presset DBU-formand udtaler sig, men…

DBU-formand Jesper Møller udtaler sig nu, men kun til DBU’s egen hjemmeside.



Ingen kan få lov til at tale med DBU-formand Jesper Møller, men så er det godt, at han kan forsøge at afværge en krise ved at gå til tasterne på unionens egen hjemmeside.

Her er der hverken kritiske eller hårde spørgsmål, når hr. Møller skal bortforklare, hvorfor han nægter at udtale sig, om han har stemt ja eller nej til at lade russiske U17-landshold stille op i UEFA-turneringer fremover.

Formanden er under pres for tiden fra flere sider – blandt andet fra Danmarks kulturminister, Jakob Engel-Schmidt – fordi Jesper Møller afviser at fortælle, om han har været med til at stemme Ruslands U17-landshold tilbage i UEFA-varmen.

Også ekspert Stanis Elsborg er ude med kritik af hr. Møller – det kan du læse mere om her – og nu kommer der altså lidt ord ud af Jesper Møllers mund.

Men igen afviser han, at han kan sige noget som helst om sagens kerne, nemlig hvad han har stemt i UEFA’s eksekutiv-komite. I stedet dækker han sig ind under tavshedspligt, selv om et par tyske medlemmer allerede har fortalt åbent, hvad de har stemt.

DBU-formanden fortæller til pressetjenesten på dbu.dk:

– DBU har i årevis arbejdet for anerkendelse, implementering og overholdelse af grundlæggende FN-konventioner i sportens verden, herunder i FIFA og UEFA. Dette gælder i relation til fundamentale rettigheder, eksempelvis menneskerettigheder og børns rettigheder mv. FN’s Børnekonvention er tiltrådt af 196 lande, herunder Danmark, lyder det fra Jesper Møller.

DBU-formanden gør altså ikke noget for at opklare, hvad han har stemt, selv om det helt tydeligt vil være i alles interesse at finde ud af, hvad formanden har foretaget sig. Også med tanke på, at DBU ønsker at være en åben union. Det er man så ikke i dette tilfælde.

I Sverige har Jesper Møllers gode kollega Karl-Erik Nilsson i øvrigt erkendt at have stemt for at lukke Ruslands U17-hold tilbage i varmen. 

– Som meldt ud i sidste uge er DBU’s holdning den samme som hidtil: Vi støtter skærpede sanktioner mod Rusland i alle sportslige sammenhænge, fordi Rusland bryder internationale regler og lovgivning. Derfor skal vi til gengæld overholde FN’s konventioner, herunder om børn. Det er hensynet til børn sat overfor ønsket om sanktioner mod Rusland og dermed en både svær og kompliceret sag, siger Jesper Møller.

Således ikke klogere på, hvad Jesper Møller har stemt.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Midtjyder i irsk skydetelt 

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansk angriber sat til salg

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCM-transfer i fare

Ked af hemmeligt FCK-skifte

LIVE: AGF klarede presset!

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl