Presset DBU-formand udtaler sig, men…

DBU-formand Jesper Møller udtaler sig nu, men kun til DBU’s egen hjemmeside.



Ingen kan få lov til at tale med DBU-formand Jesper Møller, men så er det godt, at han kan forsøge at afværge en krise ved at gå til tasterne på unionens egen hjemmeside.

Her er der hverken kritiske eller hårde spørgsmål, når hr. Møller skal bortforklare, hvorfor han nægter at udtale sig, om han har stemt ja eller nej til at lade russiske U17-landshold stille op i UEFA-turneringer fremover.

Formanden er under pres for tiden fra flere sider – blandt andet fra Danmarks kulturminister, Jakob Engel-Schmidt – fordi Jesper Møller afviser at fortælle, om han har været med til at stemme Ruslands U17-landshold tilbage i UEFA-varmen.

Også ekspert Stanis Elsborg er ude med kritik af hr. Møller – det kan du læse mere om her – og nu kommer der altså lidt ord ud af Jesper Møllers mund.

Men igen afviser han, at han kan sige noget som helst om sagens kerne, nemlig hvad han har stemt i UEFA’s eksekutiv-komite. I stedet dækker han sig ind under tavshedspligt, selv om et par tyske medlemmer allerede har fortalt åbent, hvad de har stemt.

DBU-formanden fortæller til pressetjenesten på dbu.dk:

– DBU har i årevis arbejdet for anerkendelse, implementering og overholdelse af grundlæggende FN-konventioner i sportens verden, herunder i FIFA og UEFA. Dette gælder i relation til fundamentale rettigheder, eksempelvis menneskerettigheder og børns rettigheder mv. FN’s Børnekonvention er tiltrådt af 196 lande, herunder Danmark, lyder det fra Jesper Møller.

DBU-formanden gør altså ikke noget for at opklare, hvad han har stemt, selv om det helt tydeligt vil være i alles interesse at finde ud af, hvad formanden har foretaget sig. Også med tanke på, at DBU ønsker at være en åben union. Det er man så ikke i dette tilfælde.

I Sverige har Jesper Møllers gode kollega Karl-Erik Nilsson i øvrigt erkendt at have stemt for at lukke Ruslands U17-hold tilbage i varmen. 

– Som meldt ud i sidste uge er DBU’s holdning den samme som hidtil: Vi støtter skærpede sanktioner mod Rusland i alle sportslige sammenhænge, fordi Rusland bryder internationale regler og lovgivning. Derfor skal vi til gengæld overholde FN’s konventioner, herunder om børn. Det er hensynet til børn sat overfor ønsket om sanktioner mod Rusland og dermed en både svær og kompliceret sag, siger Jesper Møller.

Således ikke klogere på, hvad Jesper Møller har stemt.







MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Hylder FC København og Brøndby

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil