Presset DBU-formand udtaler sig, men…

DBU-formand Jesper Møller udtaler sig nu, men kun til DBU’s egen hjemmeside.



Ingen kan få lov til at tale med DBU-formand Jesper Møller, men så er det godt, at han kan forsøge at afværge en krise ved at gå til tasterne på unionens egen hjemmeside.

Her er der hverken kritiske eller hårde spørgsmål, når hr. Møller skal bortforklare, hvorfor han nægter at udtale sig, om han har stemt ja eller nej til at lade russiske U17-landshold stille op i UEFA-turneringer fremover.

Formanden er under pres for tiden fra flere sider – blandt andet fra Danmarks kulturminister, Jakob Engel-Schmidt – fordi Jesper Møller afviser at fortælle, om han har været med til at stemme Ruslands U17-landshold tilbage i UEFA-varmen.

Også ekspert Stanis Elsborg er ude med kritik af hr. Møller – det kan du læse mere om her – og nu kommer der altså lidt ord ud af Jesper Møllers mund.

Men igen afviser han, at han kan sige noget som helst om sagens kerne, nemlig hvad han har stemt i UEFA’s eksekutiv-komite. I stedet dækker han sig ind under tavshedspligt, selv om et par tyske medlemmer allerede har fortalt åbent, hvad de har stemt.

DBU-formanden fortæller til pressetjenesten på dbu.dk:

– DBU har i årevis arbejdet for anerkendelse, implementering og overholdelse af grundlæggende FN-konventioner i sportens verden, herunder i FIFA og UEFA. Dette gælder i relation til fundamentale rettigheder, eksempelvis menneskerettigheder og børns rettigheder mv. FN’s Børnekonvention er tiltrådt af 196 lande, herunder Danmark, lyder det fra Jesper Møller.

DBU-formanden gør altså ikke noget for at opklare, hvad han har stemt, selv om det helt tydeligt vil være i alles interesse at finde ud af, hvad formanden har foretaget sig. Også med tanke på, at DBU ønsker at være en åben union. Det er man så ikke i dette tilfælde.

I Sverige har Jesper Møllers gode kollega Karl-Erik Nilsson i øvrigt erkendt at have stemt for at lukke Ruslands U17-hold tilbage i varmen. 

– Som meldt ud i sidste uge er DBU’s holdning den samme som hidtil: Vi støtter skærpede sanktioner mod Rusland i alle sportslige sammenhænge, fordi Rusland bryder internationale regler og lovgivning. Derfor skal vi til gengæld overholde FN’s konventioner, herunder om børn. Det er hensynet til børn sat overfor ønsket om sanktioner mod Rusland og dermed en både svær og kompliceret sag, siger Jesper Møller.

Således ikke klogere på, hvad Jesper Møller har stemt.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Hugo Ekitike misser VM

Bayern München – Real Madrid

Øjner europæisk trofæ

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Nu reagerer Morten Krogh

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

22 millioner kroner!