Presset DBU-formand udtaler sig, men…

DBU-formand Jesper Møller udtaler sig nu, men kun til DBU’s egen hjemmeside.



Ingen kan få lov til at tale med DBU-formand Jesper Møller, men så er det godt, at han kan forsøge at afværge en krise ved at gå til tasterne på unionens egen hjemmeside.

Her er der hverken kritiske eller hårde spørgsmål, når hr. Møller skal bortforklare, hvorfor han nægter at udtale sig, om han har stemt ja eller nej til at lade russiske U17-landshold stille op i UEFA-turneringer fremover.

Formanden er under pres for tiden fra flere sider – blandt andet fra Danmarks kulturminister, Jakob Engel-Schmidt – fordi Jesper Møller afviser at fortælle, om han har været med til at stemme Ruslands U17-landshold tilbage i UEFA-varmen.

Også ekspert Stanis Elsborg er ude med kritik af hr. Møller – det kan du læse mere om her – og nu kommer der altså lidt ord ud af Jesper Møllers mund.

Men igen afviser han, at han kan sige noget som helst om sagens kerne, nemlig hvad han har stemt i UEFA’s eksekutiv-komite. I stedet dækker han sig ind under tavshedspligt, selv om et par tyske medlemmer allerede har fortalt åbent, hvad de har stemt.

DBU-formanden fortæller til pressetjenesten på dbu.dk:

– DBU har i årevis arbejdet for anerkendelse, implementering og overholdelse af grundlæggende FN-konventioner i sportens verden, herunder i FIFA og UEFA. Dette gælder i relation til fundamentale rettigheder, eksempelvis menneskerettigheder og børns rettigheder mv. FN’s Børnekonvention er tiltrådt af 196 lande, herunder Danmark, lyder det fra Jesper Møller.

DBU-formanden gør altså ikke noget for at opklare, hvad han har stemt, selv om det helt tydeligt vil være i alles interesse at finde ud af, hvad formanden har foretaget sig. Også med tanke på, at DBU ønsker at være en åben union. Det er man så ikke i dette tilfælde.

I Sverige har Jesper Møllers gode kollega Karl-Erik Nilsson i øvrigt erkendt at have stemt for at lukke Ruslands U17-hold tilbage i varmen. 

– Som meldt ud i sidste uge er DBU’s holdning den samme som hidtil: Vi støtter skærpede sanktioner mod Rusland i alle sportslige sammenhænge, fordi Rusland bryder internationale regler og lovgivning. Derfor skal vi til gengæld overholde FN’s konventioner, herunder om børn. Det er hensynet til børn sat overfor ønsket om sanktioner mod Rusland og dermed en både svær og kompliceret sag, siger Jesper Møller.

Således ikke klogere på, hvad Jesper Møller har stemt.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Messi-statue fjernes

Crystal Palace vinder Conference League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storkamp af Patrick Dorgu

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark