Presset DBU-formand udtaler sig, men…

DBU-formand Jesper Møller udtaler sig nu, men kun til DBU’s egen hjemmeside.



Ingen kan få lov til at tale med DBU-formand Jesper Møller, men så er det godt, at han kan forsøge at afværge en krise ved at gå til tasterne på unionens egen hjemmeside.

Her er der hverken kritiske eller hårde spørgsmål, når hr. Møller skal bortforklare, hvorfor han nægter at udtale sig, om han har stemt ja eller nej til at lade russiske U17-landshold stille op i UEFA-turneringer fremover.

Formanden er under pres for tiden fra flere sider – blandt andet fra Danmarks kulturminister, Jakob Engel-Schmidt – fordi Jesper Møller afviser at fortælle, om han har været med til at stemme Ruslands U17-landshold tilbage i UEFA-varmen.

Også ekspert Stanis Elsborg er ude med kritik af hr. Møller – det kan du læse mere om her – og nu kommer der altså lidt ord ud af Jesper Møllers mund.

Men igen afviser han, at han kan sige noget som helst om sagens kerne, nemlig hvad han har stemt i UEFA’s eksekutiv-komite. I stedet dækker han sig ind under tavshedspligt, selv om et par tyske medlemmer allerede har fortalt åbent, hvad de har stemt.

DBU-formanden fortæller til pressetjenesten på dbu.dk:

– DBU har i årevis arbejdet for anerkendelse, implementering og overholdelse af grundlæggende FN-konventioner i sportens verden, herunder i FIFA og UEFA. Dette gælder i relation til fundamentale rettigheder, eksempelvis menneskerettigheder og børns rettigheder mv. FN’s Børnekonvention er tiltrådt af 196 lande, herunder Danmark, lyder det fra Jesper Møller.

DBU-formanden gør altså ikke noget for at opklare, hvad han har stemt, selv om det helt tydeligt vil være i alles interesse at finde ud af, hvad formanden har foretaget sig. Også med tanke på, at DBU ønsker at være en åben union. Det er man så ikke i dette tilfælde.

I Sverige har Jesper Møllers gode kollega Karl-Erik Nilsson i øvrigt erkendt at have stemt for at lukke Ruslands U17-hold tilbage i varmen. 

– Som meldt ud i sidste uge er DBU’s holdning den samme som hidtil: Vi støtter skærpede sanktioner mod Rusland i alle sportslige sammenhænge, fordi Rusland bryder internationale regler og lovgivning. Derfor skal vi til gengæld overholde FN’s konventioner, herunder om børn. Det er hensynet til børn sat overfor ønsket om sanktioner mod Rusland og dermed en både svær og kompliceret sag, siger Jesper Møller.

Således ikke klogere på, hvad Jesper Møller har stemt.





LIVE

LIVE: FC København melder udsolgt

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Brøndby får stor bøde

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

‘FC København var en mulighed’

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danske stjerner kan være fortid

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Vi håber men skal ikke regne med det!