Priske: Derfor blev Højer solgt

Sparta Prag-cheftræner Brian Priske sætter ord på, hvorfor den danske back Casper Højer har forladt den tjekkiske klub.



I sommeren 2021 blev den danske venstre back Casper Højer solgt fra AGF til tjekkiske Sparta Prag, og forsvarsspilleren fik en fornem start i hovedstadsklubben, hvor han hurtigt etablerede sig som fast starter.

I den forgangne sæson kæmpede danskeren dog med skader, og derfor missede han en del kampe, og historien har været den samme i denne sæson.

Nu har Højer fundet en ny klub. Forleden skrev han under med tyrkiske Rizespor, og i et interview med Tipsbladet fortæller Sparta Prag-cheftræner, hvorfor backen blev solgt.

– Jamen, jeg tror, der er mange årsager til, at han blev solgt. Først og fremmest har Casper været rigtig god for os, og han har vist, at han besidder høj kvalitet. Men han har været ramt af skader siden starten af året og var allerede rygtet afsted til andre adresser i januar, men det lykkedes så ikke (at skifte, red.).

– Så var han halvskadet i løbet af forårssæsonen og endte med at spille et par kampe hist og her. Og det har været det samme billede her i opstarten, han har døjet med skader, og hans kontrakt ville løbe ud næste sommer.

– Så står man som klub og skal beslutte, om man vil forlænge, eller om man skal finde en ny klub til Casper. Der opstod en rigtig god mulighed for ham i Tyrkiet – en god mulighed for alle tre parter.

Priske kender ikke nok til Rizespor til at kunne sige, om Højer passer ind i sin nye klub, men den tidligere FC Midtjylland-træner er sikker på, at backen kan begå sig i den tyrkiske liga.

– Jeg vil helst ikke gøre mig til dommer i forhold til, om det er godt skifte, eller hvor godt et hold Rizespor er. Det ved jeg ikke så meget om. Men jeg er ikke i tvivl om, at Casper har kvaliteten til at kunne spille i den tyrkiske liga. Casper er en dygtig spiller på rigtig mange parametre, og det kunne vi også se til træning, selvom han ikke har været på 100 procent altid.

Brian Priske havde denne sommer også mulighed for at forlade Sparta Prag, men cheftræneren afviste angiveligt et lukrativt tilbud fra en saudiarabisk klub.

I et interview med Tipsbladet afviser han at kommentere rygterne og opfordrer fans og medier til ikke at dømme mennesker eller lande på lang afstand.





LIVE: Stortalent forklarer fravalg af AGF




Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu svarer han

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

I svime over Filip Jørgensen

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk milliardær smider 75.000

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Jonas Schwartz lander nyt job

Superligaklub præsenterer millionoverskud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Hjulmand vinder i Hamborg

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Skal han på landsholdet, Riemer?

Medie afslører møde med Deco

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Reagerer på Brøndby-bombe

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Arne Slot dybt frustreret

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Jubler over Benjamin Schmedes

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United