Priske: Derfor blev Højer solgt

Sparta Prag-cheftræner Brian Priske sætter ord på, hvorfor den danske back Casper Højer har forladt den tjekkiske klub.



I sommeren 2021 blev den danske venstre back Casper Højer solgt fra AGF til tjekkiske Sparta Prag, og forsvarsspilleren fik en fornem start i hovedstadsklubben, hvor han hurtigt etablerede sig som fast starter.

I den forgangne sæson kæmpede danskeren dog med skader, og derfor missede han en del kampe, og historien har været den samme i denne sæson.

Nu har Højer fundet en ny klub. Forleden skrev han under med tyrkiske Rizespor, og i et interview med Tipsbladet fortæller Sparta Prag-cheftræner, hvorfor backen blev solgt.

– Jamen, jeg tror, der er mange årsager til, at han blev solgt. Først og fremmest har Casper været rigtig god for os, og han har vist, at han besidder høj kvalitet. Men han har været ramt af skader siden starten af året og var allerede rygtet afsted til andre adresser i januar, men det lykkedes så ikke (at skifte, red.).

– Så var han halvskadet i løbet af forårssæsonen og endte med at spille et par kampe hist og her. Og det har været det samme billede her i opstarten, han har døjet med skader, og hans kontrakt ville løbe ud næste sommer.

– Så står man som klub og skal beslutte, om man vil forlænge, eller om man skal finde en ny klub til Casper. Der opstod en rigtig god mulighed for ham i Tyrkiet – en god mulighed for alle tre parter.

Priske kender ikke nok til Rizespor til at kunne sige, om Højer passer ind i sin nye klub, men den tidligere FC Midtjylland-træner er sikker på, at backen kan begå sig i den tyrkiske liga.

– Jeg vil helst ikke gøre mig til dommer i forhold til, om det er godt skifte, eller hvor godt et hold Rizespor er. Det ved jeg ikke så meget om. Men jeg er ikke i tvivl om, at Casper har kvaliteten til at kunne spille i den tyrkiske liga. Casper er en dygtig spiller på rigtig mange parametre, og det kunne vi også se til træning, selvom han ikke har været på 100 procent altid.

Brian Priske havde denne sommer også mulighed for at forlade Sparta Prag, men cheftræneren afviste angiveligt et lukrativt tilbud fra en saudiarabisk klub.

I et interview med Tipsbladet afviser han at kommentere rygterne og opfordrer fans og medier til ikke at dømme mennesker eller lande på lang afstand.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Så er det officielt

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

– Niels Frederiksen er en legende!

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…