Priske: Derfor blev Højer solgt

Sparta Prag-cheftræner Brian Priske sætter ord på, hvorfor den danske back Casper Højer har forladt den tjekkiske klub.



I sommeren 2021 blev den danske venstre back Casper Højer solgt fra AGF til tjekkiske Sparta Prag, og forsvarsspilleren fik en fornem start i hovedstadsklubben, hvor han hurtigt etablerede sig som fast starter.

I den forgangne sæson kæmpede danskeren dog med skader, og derfor missede han en del kampe, og historien har været den samme i denne sæson.

Nu har Højer fundet en ny klub. Forleden skrev han under med tyrkiske Rizespor, og i et interview med Tipsbladet fortæller Sparta Prag-cheftræner, hvorfor backen blev solgt.

– Jamen, jeg tror, der er mange årsager til, at han blev solgt. Først og fremmest har Casper været rigtig god for os, og han har vist, at han besidder høj kvalitet. Men han har været ramt af skader siden starten af året og var allerede rygtet afsted til andre adresser i januar, men det lykkedes så ikke (at skifte, red.).

– Så var han halvskadet i løbet af forårssæsonen og endte med at spille et par kampe hist og her. Og det har været det samme billede her i opstarten, han har døjet med skader, og hans kontrakt ville løbe ud næste sommer.

– Så står man som klub og skal beslutte, om man vil forlænge, eller om man skal finde en ny klub til Casper. Der opstod en rigtig god mulighed for ham i Tyrkiet – en god mulighed for alle tre parter.

Priske kender ikke nok til Rizespor til at kunne sige, om Højer passer ind i sin nye klub, men den tidligere FC Midtjylland-træner er sikker på, at backen kan begå sig i den tyrkiske liga.

– Jeg vil helst ikke gøre mig til dommer i forhold til, om det er godt skifte, eller hvor godt et hold Rizespor er. Det ved jeg ikke så meget om. Men jeg er ikke i tvivl om, at Casper har kvaliteten til at kunne spille i den tyrkiske liga. Casper er en dygtig spiller på rigtig mange parametre, og det kunne vi også se til træning, selvom han ikke har været på 100 procent altid.

Brian Priske havde denne sommer også mulighed for at forlade Sparta Prag, men cheftræneren afviste angiveligt et lukrativt tilbud fra en saudiarabisk klub.

I et interview med Tipsbladet afviser han at kommentere rygterne og opfordrer fans og medier til ikke at dømme mennesker eller lande på lang afstand.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC København vil bruge mere data i transfers



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

FC København afviser konspirationsteori

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Dybt bekymret over VM i USA

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Thomsen jubler over direktør-job

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Varme rygter: Han har været i FC København

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op