Priske: Derfor blev Højer solgt

Sparta Prag-cheftræner Brian Priske sætter ord på, hvorfor den danske back Casper Højer har forladt den tjekkiske klub.



I sommeren 2021 blev den danske venstre back Casper Højer solgt fra AGF til tjekkiske Sparta Prag, og forsvarsspilleren fik en fornem start i hovedstadsklubben, hvor han hurtigt etablerede sig som fast starter.

I den forgangne sæson kæmpede danskeren dog med skader, og derfor missede han en del kampe, og historien har været den samme i denne sæson.

Nu har Højer fundet en ny klub. Forleden skrev han under med tyrkiske Rizespor, og i et interview med Tipsbladet fortæller Sparta Prag-cheftræner, hvorfor backen blev solgt.

– Jamen, jeg tror, der er mange årsager til, at han blev solgt. Først og fremmest har Casper været rigtig god for os, og han har vist, at han besidder høj kvalitet. Men han har været ramt af skader siden starten af året og var allerede rygtet afsted til andre adresser i januar, men det lykkedes så ikke (at skifte, red.).

– Så var han halvskadet i løbet af forårssæsonen og endte med at spille et par kampe hist og her. Og det har været det samme billede her i opstarten, han har døjet med skader, og hans kontrakt ville løbe ud næste sommer.

– Så står man som klub og skal beslutte, om man vil forlænge, eller om man skal finde en ny klub til Casper. Der opstod en rigtig god mulighed for ham i Tyrkiet – en god mulighed for alle tre parter.

Priske kender ikke nok til Rizespor til at kunne sige, om Højer passer ind i sin nye klub, men den tidligere FC Midtjylland-træner er sikker på, at backen kan begå sig i den tyrkiske liga.

– Jeg vil helst ikke gøre mig til dommer i forhold til, om det er godt skifte, eller hvor godt et hold Rizespor er. Det ved jeg ikke så meget om. Men jeg er ikke i tvivl om, at Casper har kvaliteten til at kunne spille i den tyrkiske liga. Casper er en dygtig spiller på rigtig mange parametre, og det kunne vi også se til træning, selvom han ikke har været på 100 procent altid.

Brian Priske havde denne sommer også mulighed for at forlade Sparta Prag, men cheftræneren afviste angiveligt et lukrativt tilbud fra en saudiarabisk klub.

I et interview med Tipsbladet afviser han at kommentere rygterne og opfordrer fans og medier til ikke at dømme mennesker eller lande på lang afstand.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Overvejer at rive kontrakten i stykker

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Cooper afslører: Han starter inde



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

OB – FC København

Tidligere FCK-talent skifter

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Kæmpe Superliga-comeback

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

AGF-profil overvejer karrierestop

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Stemningen i FCK er håbløs!

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Yoram Zague sigtet i Danmark

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Høgh hyldes af UEFA