I sommeren 2021 blev den danske venstre back Casper Højer solgt fra AGF til tjekkiske Sparta Prag, og forsvarsspilleren fik en fornem start i hovedstadsklubben, hvor han hurtigt etablerede sig som fast starter.
I den forgangne sæson kæmpede danskeren dog med skader, og derfor missede han en del kampe, og historien har været den samme i denne sæson.
Nu har Højer fundet en ny klub. Forleden skrev han under med tyrkiske Rizespor, og i et interview med Tipsbladet fortæller Sparta Prag-cheftræner, hvorfor backen blev solgt.
– Jamen, jeg tror, der er mange årsager til, at han blev solgt. Først og fremmest har Casper været rigtig god for os, og han har vist, at han besidder høj kvalitet. Men han har været ramt af skader siden starten af året og var allerede rygtet afsted til andre adresser i januar, men det lykkedes så ikke (at skifte, red.).
– Så var han halvskadet i løbet af forårssæsonen og endte med at spille et par kampe hist og her. Og det har været det samme billede her i opstarten, han har døjet med skader, og hans kontrakt ville løbe ud næste sommer.
– Så står man som klub og skal beslutte, om man vil forlænge, eller om man skal finde en ny klub til Casper. Der opstod en rigtig god mulighed for ham i Tyrkiet – en god mulighed for alle tre parter.
Priske kender ikke nok til Rizespor til at kunne sige, om Højer passer ind i sin nye klub, men den tidligere FC Midtjylland-træner er sikker på, at backen kan begå sig i den tyrkiske liga.
– Jeg vil helst ikke gøre mig til dommer i forhold til, om det er godt skifte, eller hvor godt et hold Rizespor er. Det ved jeg ikke så meget om. Men jeg er ikke i tvivl om, at Casper har kvaliteten til at kunne spille i den tyrkiske liga. Casper er en dygtig spiller på rigtig mange parametre, og det kunne vi også se til træning, selvom han ikke har været på 100 procent altid.
Brian Priske havde denne sommer også mulighed for at forlade Sparta Prag, men cheftræneren afviste angiveligt et lukrativt tilbud fra en saudiarabisk klub.
I et interview med Tipsbladet afviser han at kommentere rygterne og opfordrer fans og medier til ikke at dømme mennesker eller lande på lang afstand.
LIVE
LIVE: Superliga-målmand færdig for sæsonen
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
– Han vinder Ballon d’Or!
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE