Landstræner Morten Olsen havde forud for onsdagens landskamp mod Tjekkiet givet udtryk for, at Leon Andreasen kunne komme på tale som højre back. Men da Fulhamspilleren siden meldte afbud, blev Brøndbys 19-årige Anders Randrup i stedet udtaget.
I Belgien spiller Brian Priske som fast mand hos Club Brugge, der i øjeblikket er nummer to i ligaen. Men den 30-årige højre back har ingen anelse om, hvor langt han er fra landsholdet, hvor han sidst optrådte i EM-kvalifikationskampen mod Nordirland i november 2007.
– Jeg har ikke hørt noget fra Morten Olsen, og jeg ønsker egentlig ikke at sige så meget om det. Jeg tror, det er tydeligt, hvordan jeg har det med ikke at være udtaget til landsholdet, og det ser ud til, at vejen til holdet er lang for mig, siger Brian Priske til tipsbladet.dk
– Jeg har før været ærlig omkring min landsholdssituation, og det kom der kun ris til egen røv ud af. Derfor vælger jeg ikke at sige noget. Jeg har stor respekt for Morten Olsen og hans måde at gøre tingene på, og jeg må bare regne med, at han er klar over, hvad jeg står for.
Brian Priske er den spiller i Club Brugge, der er noteret for flest kampe i denne sæson, men selv om stampladsen ikke er godt nok til en plads blandt Morten Olsens udvalgte, har højrebacken ikke opgivet at vende tilbage i rødt og hvidt.
– Jeg vil meget gerne spille på landsholdet. Jeg har haft rigtigt gode oplevelser på holdet, og ambitionerne er der bestemt stadig. Nu er der tale om en venskabskamp, hvor landstræneren selv har givet udtryk for, at kampen er en mulighed for at se nye folk an. Men jeg har ingen anelse om, hvor jeg står henne i forhold til landsholdet. Jeg er ikke klar over, om Morten Olsen har været nede og se mig for nylig, for jeg har ikke hørt en lyd fra ham.
Brian Priske har indtil videre spillet 24 landskampe.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
DAGENS SPILFORSLAG
BIF kan overraske mod ærkerival
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
NYHEDER