Brøndby IF – Lyngby Boldklub 1-1 (0-0)
0-1, Frederik Gytkjær (57.)
1-1, Jordi Vanlerberghe (90.+)
Kampens bedste
Brøndby IF
Puha, Brøndby. Det var ikke noget festfyrværkeri, I leverede for hjemmefansene på Brøndby Stadion. Men et par mand kan i hvert fald ikke klandres for den skuffende præstationer, og det gælder blandt andet Noah Nartey og Yuito Suzuki.
Særligt Noah Nartey var gang på gang fremragende, ikke mindst med bolden, hvor han stort set altid tog den rette beslutning, hvad end det var at drive bolden frem eller finde en medspiller. Det er et imponerende forår, den 19-årige midtbanespiller har gang i.
Lyngby Boldklub
Det er ikke til at komme udenom målscorer Frederik Gytkjær, der blev skiftet ind i pausen og så ud til at nyde sin rolle, hvor han skulle kæmpe med og gøre livet surt for Brøndbys stoppere om dybe bolde. Det kastede også et fornemt mål af sig.
Men der var også god Lyngby-præstationer i defensiven, hvor Lucas Lissens og Magnus Jensen kom i vejen for en hulens masse.
Kampens værste
Det skal stå én ting øverst på to do-listen til Brøndbys træning i den kommende uge, Frederik Birk, og det er indlæg!
Brøndbys backer, Sean Klaiber og Marko Divkovic, kom til det ene indlæg efter det andet, men alt, alt, alt for sjældent var indlæggene vellykkede. Første halvleg alene bød på 17 indlæg, men nul afslutninger på mål fra de situationer. Og det er ikke godt nok – særligt ikke når man har en hovedstødsstærk angriber som Mileta Rajovic i front.
Foruden indlægsproblemerne havde Brøndby heller ingen andre måder at blive voldsomt farlige på, og det var også en de blågules eget forsvar flere gange havde det svært med Lyngby-angribernes fart. Selvom det blev til point takket være en overtidsscoring, virker problemerne lige nu til at stå i kø for Birk og Brøndby efter to point mod Superligaens to bundhold.
Kampens detalje
Så du det? Kampen var kun få minutter gammel, da Lyngbys hurtige angriber Jesper Cornelius kom til en stor chance, før han efter afslutningen blev nedlagt af Jacob Rasmussen. Der blev ikke dømt noget, men det kunne der meget vel. På X har tidligere elitedommer Benjamin Leander for eksempel kaldt det “grotesk”, at der ikke blev dømt straffe, og det så også noget voldsomt ud. For Lyngby endte det med point alligevel, men den situation vil der blive talt om.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE