Problemerne står i kø for Birk og Brøndby 

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Brøndby IF og Lyngby Boldklub.



Brøndby IF – Lyngby Boldklub 1-1 (0-0)
0-1, Frederik Gytkjær (57.)
1-1, Jordi Vanlerberghe (90.+)

Kampens bedste
Brøndby IF
Puha, Brøndby. Det var ikke noget festfyrværkeri, I leverede for hjemmefansene på Brøndby Stadion. Men et par mand kan i hvert fald ikke klandres for den skuffende præstationer, og det gælder blandt andet Noah Nartey og Yuito Suzuki. 

Særligt Noah Nartey var gang på gang fremragende, ikke mindst med bolden, hvor han stort set altid tog den rette beslutning, hvad end det var at drive bolden frem eller finde en medspiller. Det er et imponerende forår, den 19-årige midtbanespiller har gang i. 

Lyngby Boldklub
Det er ikke til at komme udenom målscorer Frederik Gytkjær, der blev skiftet ind i pausen og så ud til at nyde sin rolle, hvor han skulle kæmpe med og gøre livet surt for Brøndbys stoppere om dybe bolde. Det kastede også et fornemt mål af sig. 

Men der var også god Lyngby-præstationer i defensiven, hvor Lucas Lissens og Magnus Jensen kom i vejen for en hulens masse.  

Kampens værste
Det skal stå én ting øverst på to do-listen til Brøndbys træning i den kommende uge, Frederik Birk, og det er indlæg!

Brøndbys backer, Sean Klaiber og Marko Divkovic, kom til det ene indlæg efter det andet, men alt, alt, alt for sjældent var indlæggene vellykkede. Første halvleg alene bød på 17 indlæg, men nul afslutninger på mål fra de situationer. Og det er ikke godt nok – særligt ikke når man har en hovedstødsstærk angriber som Mileta Rajovic i front. 

Foruden indlægsproblemerne havde Brøndby heller ingen andre måder at blive voldsomt farlige på, og det var også en de blågules eget forsvar flere gange havde det svært med Lyngby-angribernes fart. Selvom det blev til point takket være en overtidsscoring, virker problemerne lige nu til at stå i kø for Birk og Brøndby efter to point mod Superligaens to bundhold.

Kampens detalje
Så du det? Kampen var kun få minutter gammel, da Lyngbys hurtige angriber Jesper Cornelius kom til en stor chance, før han efter afslutningen blev nedlagt af Jacob Rasmussen. Der blev ikke dømt noget, men det kunne der meget vel. På X har tidligere elitedommer Benjamin Leander for eksempel kaldt det “grotesk”, at der ikke blev dømt straffe, og det så også noget voldsomt ud. For Lyngby endte det med point alligevel, men den situation vil der blive talt om.







LIVE

TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

De vil gerne have Jens Jønsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller