Puha: Det var tamt og rådvildt, Brøndby!

Tipsbladet har været en tur til en kold pokalkvartfinale i Århus mellem AGF og Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet)

Det var den uigenkaldeligt sidste kamp på Ceres Park, som det ser ud i dag.

I morgen flytter nedrivnings-sjakkene og byggemaskinerne for alvor ind, men inden da skulle AGF og Brøndby IF dyste i den første af deres to pokal-kvartfinaler.

Her ser vi nærmere på, hvordan dysten mellem de to ærkerivaler fra Superliga-toppen gik.

AGF-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 Gift Links (75.)

Kampens bedste:

AGF
SMÅKAGE!

Man kunne høre det metalliske drøn på stolpen, da Gift Links’ flotte, flotte spark tog indersiden og gik ind bag en sagesløs Patrick Pentz.

Links forsøgte igen og igen uden helt at komme igennem, ligesom det har været tilfældet i efterhånden en del kampe.

Men der var sydafrikaneren virkelig på pletten med et spark, der kan være millioner værd for ham selv og AGF.

Brøndby IF
Patrick Pentz kunne ikke holde Gift Links’ tordenhug ude af nettet, men ellers var Brøndby-keeperen udmærket sammen med sine defensive kolleger, der holdt AGF fra voldsomt mange chancer.

Til gengæld kneb det længere fremme på banen, hvor Brøndby i størstedelen af kampen var ganske ufarlig.

Kampens værste:
Det giver ingen mening at pege en enkelt Brøndby-spiller ud, men det gør det sådan set ikke bedre for gæsterne i aftenens kamp i Århus.

For det var godt nok ikke meget, Brøndby spillede sig frem til, efter man nær havde kombineret sig frem til føringsmålet efter et par minutter, hvilket blev forpurret af en fantomredning af Jesper Hansen.

Brøndby vandt den sidste Superliga-kamp i 2024 over AaB, hvor nordjyderne var bedst i anden halvleg på Brøndby Stadion, og det her er jo langt fra eneste gang, Brøndby spiller en mildt sagt ujævn offensiv kamp.

Denne gang kom der bare ikke den gode perioder og et antal fornuftige tilbud, man trods alt er kommet frem til de fleste gange i efteråret, og selv om AGF er svær at spille mod, rækker det ikke som forklaring.

Der er noget, der skal afklares i vinterpausen, for det nytter ikke med 90 minutters overvejende ufarlig og til tider tamt og rådvildt fodboldspil, hvis Brøndby i foråret skal lukke hullet til toppladserne og spille om guld – eller slå AGF ud af pokalen næste søndag.

Kampens detalje:
Ærligt: Det var en langgaber af en kamp med mange gode tacklinger, endnu flere frispark og skærmydsler mellem de to holds spillere.

Man kan godt mærke, AGF ikke er Brøndbys darlings, og at man ikke skal dukke op på Fredensvang til træning i et blå-gult træningskit fra Brøndby-shoppen.

Det gav ikke godt spil søndag aften, men det gav tænding, kort, diskussioner om straffespark og en masse indædt arbejde fra to hold, der ikke kan døje at tabe til lige præcis denne modstander. Eller døje hinanden, for den sags skyld.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Brasiliansk VM-mavepuster



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Monsterbud på vej

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden