ÅRHUS (Tipsbladet)
Det var den uigenkaldeligt sidste kamp på Ceres Park, som det ser ud i dag.
I morgen flytter nedrivnings-sjakkene og byggemaskinerne for alvor ind, men inden da skulle AGF og Brøndby IF dyste i den første af deres to pokal-kvartfinaler.
Her ser vi nærmere på, hvordan dysten mellem de to ærkerivaler fra Superliga-toppen gik.
AGF-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 Gift Links (75.)
Kampens bedste:
AGF
SMÅKAGE!
Man kunne høre det metalliske drøn på stolpen, da Gift Links’ flotte, flotte spark tog indersiden og gik ind bag en sagesløs Patrick Pentz.
Links forsøgte igen og igen uden helt at komme igennem, ligesom det har været tilfældet i efterhånden en del kampe.
Men der var sydafrikaneren virkelig på pletten med et spark, der kan være millioner værd for ham selv og AGF.
Brøndby IF
Patrick Pentz kunne ikke holde Gift Links’ tordenhug ude af nettet, men ellers var Brøndby-keeperen udmærket sammen med sine defensive kolleger, der holdt AGF fra voldsomt mange chancer.
Til gengæld kneb det længere fremme på banen, hvor Brøndby i størstedelen af kampen var ganske ufarlig.
Kampens værste:
Det giver ingen mening at pege en enkelt Brøndby-spiller ud, men det gør det sådan set ikke bedre for gæsterne i aftenens kamp i Århus.
For det var godt nok ikke meget, Brøndby spillede sig frem til, efter man nær havde kombineret sig frem til føringsmålet efter et par minutter, hvilket blev forpurret af en fantomredning af Jesper Hansen.
Brøndby vandt den sidste Superliga-kamp i 2024 over AaB, hvor nordjyderne var bedst i anden halvleg på Brøndby Stadion, og det her er jo langt fra eneste gang, Brøndby spiller en mildt sagt ujævn offensiv kamp.
Denne gang kom der bare ikke den gode perioder og et antal fornuftige tilbud, man trods alt er kommet frem til de fleste gange i efteråret, og selv om AGF er svær at spille mod, rækker det ikke som forklaring.
Der er noget, der skal afklares i vinterpausen, for det nytter ikke med 90 minutters overvejende ufarlig og til tider tamt og rådvildt fodboldspil, hvis Brøndby i foråret skal lukke hullet til toppladserne og spille om guld – eller slå AGF ud af pokalen næste søndag.
Kampens detalje:
Ærligt: Det var en langgaber af en kamp med mange gode tacklinger, endnu flere frispark og skærmydsler mellem de to holds spillere.
Man kan godt mærke, AGF ikke er Brøndbys darlings, og at man ikke skal dukke op på Fredensvang til træning i et blå-gult træningskit fra Brøndby-shoppen.
Det gav ikke godt spil søndag aften, men det gav tænding, kort, diskussioner om straffespark og en masse indædt arbejde fra to hold, der ikke kan døje at tabe til lige præcis denne modstander. Eller døje hinanden, for den sags skyld.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM