Puha: Det var tamt og rådvildt, Brøndby!

Tipsbladet har været en tur til en kold pokalkvartfinale i Århus mellem AGF og Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet)

Det var den uigenkaldeligt sidste kamp på Ceres Park, som det ser ud i dag.

I morgen flytter nedrivnings-sjakkene og byggemaskinerne for alvor ind, men inden da skulle AGF og Brøndby IF dyste i den første af deres to pokal-kvartfinaler.

Her ser vi nærmere på, hvordan dysten mellem de to ærkerivaler fra Superliga-toppen gik.

AGF-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 Gift Links (75.)

Kampens bedste:

AGF
SMÅKAGE!

Man kunne høre det metalliske drøn på stolpen, da Gift Links’ flotte, flotte spark tog indersiden og gik ind bag en sagesløs Patrick Pentz.

Links forsøgte igen og igen uden helt at komme igennem, ligesom det har været tilfældet i efterhånden en del kampe.

Men der var sydafrikaneren virkelig på pletten med et spark, der kan være millioner værd for ham selv og AGF.

Brøndby IF
Patrick Pentz kunne ikke holde Gift Links’ tordenhug ude af nettet, men ellers var Brøndby-keeperen udmærket sammen med sine defensive kolleger, der holdt AGF fra voldsomt mange chancer.

Til gengæld kneb det længere fremme på banen, hvor Brøndby i størstedelen af kampen var ganske ufarlig.

Kampens værste:
Det giver ingen mening at pege en enkelt Brøndby-spiller ud, men det gør det sådan set ikke bedre for gæsterne i aftenens kamp i Århus.

For det var godt nok ikke meget, Brøndby spillede sig frem til, efter man nær havde kombineret sig frem til føringsmålet efter et par minutter, hvilket blev forpurret af en fantomredning af Jesper Hansen.

Brøndby vandt den sidste Superliga-kamp i 2024 over AaB, hvor nordjyderne var bedst i anden halvleg på Brøndby Stadion, og det her er jo langt fra eneste gang, Brøndby spiller en mildt sagt ujævn offensiv kamp.

Denne gang kom der bare ikke den gode perioder og et antal fornuftige tilbud, man trods alt er kommet frem til de fleste gange i efteråret, og selv om AGF er svær at spille mod, rækker det ikke som forklaring.

Der er noget, der skal afklares i vinterpausen, for det nytter ikke med 90 minutters overvejende ufarlig og til tider tamt og rådvildt fodboldspil, hvis Brøndby i foråret skal lukke hullet til toppladserne og spille om guld – eller slå AGF ud af pokalen næste søndag.

Kampens detalje:
Ærligt: Det var en langgaber af en kamp med mange gode tacklinger, endnu flere frispark og skærmydsler mellem de to holds spillere.

Man kan godt mærke, AGF ikke er Brøndbys darlings, og at man ikke skal dukke op på Fredensvang til træning i et blå-gult træningskit fra Brøndby-shoppen.

Det gav ikke godt spil søndag aften, men det gav tænding, kort, diskussioner om straffespark og en masse indædt arbejde fra to hold, der ikke kan døje at tabe til lige præcis denne modstander. Eller døje hinanden, for den sags skyld.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Tidligere FCK-talent skifter

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

AGF-profil overvejer karrierestop

Iskold Xabi Alonso afviser topklub



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Pinligt for rigtig mange at se

– Stemningen i FCK er håbløs!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Yoram Zague sigtet i Danmark

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Færdig i FC Midtjylland?

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe Superliga-comeback

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

FC København-stjerne straffes af UEFA

Cooper afslører: Han starter inde

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart