Puha: Det var tamt og rådvildt, Brøndby!

Tipsbladet har været en tur til en kold pokalkvartfinale i Århus mellem AGF og Brøndby IF.



ÅRHUS (Tipsbladet)

Det var den uigenkaldeligt sidste kamp på Ceres Park, som det ser ud i dag.

I morgen flytter nedrivnings-sjakkene og byggemaskinerne for alvor ind, men inden da skulle AGF og Brøndby IF dyste i den første af deres to pokal-kvartfinaler.

Her ser vi nærmere på, hvordan dysten mellem de to ærkerivaler fra Superliga-toppen gik.

AGF-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 Gift Links (75.)

Kampens bedste:

AGF
SMÅKAGE!

Man kunne høre det metalliske drøn på stolpen, da Gift Links’ flotte, flotte spark tog indersiden og gik ind bag en sagesløs Patrick Pentz.

Links forsøgte igen og igen uden helt at komme igennem, ligesom det har været tilfældet i efterhånden en del kampe.

Men der var sydafrikaneren virkelig på pletten med et spark, der kan være millioner værd for ham selv og AGF.

Brøndby IF
Patrick Pentz kunne ikke holde Gift Links’ tordenhug ude af nettet, men ellers var Brøndby-keeperen udmærket sammen med sine defensive kolleger, der holdt AGF fra voldsomt mange chancer.

Til gengæld kneb det længere fremme på banen, hvor Brøndby i størstedelen af kampen var ganske ufarlig.

Kampens værste:
Det giver ingen mening at pege en enkelt Brøndby-spiller ud, men det gør det sådan set ikke bedre for gæsterne i aftenens kamp i Århus.

For det var godt nok ikke meget, Brøndby spillede sig frem til, efter man nær havde kombineret sig frem til føringsmålet efter et par minutter, hvilket blev forpurret af en fantomredning af Jesper Hansen.

Brøndby vandt den sidste Superliga-kamp i 2024 over AaB, hvor nordjyderne var bedst i anden halvleg på Brøndby Stadion, og det her er jo langt fra eneste gang, Brøndby spiller en mildt sagt ujævn offensiv kamp.

Denne gang kom der bare ikke den gode perioder og et antal fornuftige tilbud, man trods alt er kommet frem til de fleste gange i efteråret, og selv om AGF er svær at spille mod, rækker det ikke som forklaring.

Der er noget, der skal afklares i vinterpausen, for det nytter ikke med 90 minutters overvejende ufarlig og til tider tamt og rådvildt fodboldspil, hvis Brøndby i foråret skal lukke hullet til toppladserne og spille om guld – eller slå AGF ud af pokalen næste søndag.

Kampens detalje:
Ærligt: Det var en langgaber af en kamp med mange gode tacklinger, endnu flere frispark og skærmydsler mellem de to holds spillere.

Man kan godt mærke, AGF ikke er Brøndbys darlings, og at man ikke skal dukke op på Fredensvang til træning i et blå-gult træningskit fra Brøndby-shoppen.

Det gav ikke godt spil søndag aften, men det gav tænding, kort, diskussioner om straffespark og en masse indædt arbejde fra to hold, der ikke kan døje at tabe til lige præcis denne modstander. Eller døje hinanden, for den sags skyld.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

22 millioner kroner!

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Laver aftale med Frederik Birk

Storklub lurer på Superliga-profil

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Den bedste handel i Superligaen!

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Voldsom straf til Clement Bischoff

Dansker ser gult i London

I transfermøde med Superliga-klub

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg