ÅRHUS (Tipsbladet)
Det var den uigenkaldeligt sidste kamp på Ceres Park, som det ser ud i dag.
I morgen flytter nedrivnings-sjakkene og byggemaskinerne for alvor ind, men inden da skulle AGF og Brøndby IF dyste i den første af deres to pokal-kvartfinaler.
Her ser vi nærmere på, hvordan dysten mellem de to ærkerivaler fra Superliga-toppen gik.
AGF-Brøndby IF 1-0 (0-0)
1-0 Gift Links (75.)
Kampens bedste:
AGF
SMÅKAGE!
Man kunne høre det metalliske drøn på stolpen, da Gift Links’ flotte, flotte spark tog indersiden og gik ind bag en sagesløs Patrick Pentz.
Links forsøgte igen og igen uden helt at komme igennem, ligesom det har været tilfældet i efterhånden en del kampe.
Men der var sydafrikaneren virkelig på pletten med et spark, der kan være millioner værd for ham selv og AGF.
Brøndby IF
Patrick Pentz kunne ikke holde Gift Links’ tordenhug ude af nettet, men ellers var Brøndby-keeperen udmærket sammen med sine defensive kolleger, der holdt AGF fra voldsomt mange chancer.
Til gengæld kneb det længere fremme på banen, hvor Brøndby i størstedelen af kampen var ganske ufarlig.
Kampens værste:
Det giver ingen mening at pege en enkelt Brøndby-spiller ud, men det gør det sådan set ikke bedre for gæsterne i aftenens kamp i Århus.
For det var godt nok ikke meget, Brøndby spillede sig frem til, efter man nær havde kombineret sig frem til føringsmålet efter et par minutter, hvilket blev forpurret af en fantomredning af Jesper Hansen.
Brøndby vandt den sidste Superliga-kamp i 2024 over AaB, hvor nordjyderne var bedst i anden halvleg på Brøndby Stadion, og det her er jo langt fra eneste gang, Brøndby spiller en mildt sagt ujævn offensiv kamp.
Denne gang kom der bare ikke den gode perioder og et antal fornuftige tilbud, man trods alt er kommet frem til de fleste gange i efteråret, og selv om AGF er svær at spille mod, rækker det ikke som forklaring.
Der er noget, der skal afklares i vinterpausen, for det nytter ikke med 90 minutters overvejende ufarlig og til tider tamt og rådvildt fodboldspil, hvis Brøndby i foråret skal lukke hullet til toppladserne og spille om guld – eller slå AGF ud af pokalen næste søndag.
Kampens detalje:
Ærligt: Det var en langgaber af en kamp med mange gode tacklinger, endnu flere frispark og skærmydsler mellem de to holds spillere.
Man kan godt mærke, AGF ikke er Brøndbys darlings, og at man ikke skal dukke op på Fredensvang til træning i et blå-gult træningskit fra Brøndby-shoppen.
Det gav ikke godt spil søndag aften, men det gav tænding, kort, diskussioner om straffespark og en masse indædt arbejde fra to hold, der ikke kan døje at tabe til lige præcis denne modstander. Eller døje hinanden, for den sags skyld.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
FCK afværger historisk nederlag
Alexander Lind revser Superliga-profil
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
TOPNYHED
Stort slag for FC København
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Aston Villa og Chelsea smider point
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Neymar overvejer karrierestop
INTERVIEW