Komitéen for planlægning af VM i Qatar i år, SC, har svaret på den kritik af VM i Qatar, som Danmarks landsholdstrøjer, der er designet af Hummel, er et udtryk for.
– Vi afviser helhjertet trivialiseringen af vores ægte engagement i at beskytte sundheden og sikkerheden for de 30.000 arbejdere, der har bygget stadioner og andre turneringsprojekter, lyder det i en udtalelse fra SC ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.
– Det samme engagement udvider sig nu til 150.000 arbejdere på tværs af forskellige opgaver under turneringen og 40.000 arbejdere i servicebranchen.
De nye VM-trøjer blev taget i brug til kampene mod Kroatien og Frankrig i Nations League.
Trøjerne har nedtonede logoer på brystet og ingen kontrastfarver, og det skal ses som en kritik rettet mod VM-værten Qatar.
Det fortalte Morten Lund, der er sponsoransvarlig i Hummel, onsdag.
– Den sorte trøje skal man se som et omvandrende sørgebind, som viser respekt til de tusindvis af migrantarbejdere, der har mistet livet, så Qatar kan afholde VM. Den viser også respekt til de efterladte, sagde han.
Tredjetrøjen er sort, mens hjemmebanetrøjen er rød og udebanetrøjen hvid.
SC bestrider også Hummels udsagn om, hvor mange migrantarbejdere der har mistet livet i arbejdet med at gøre klar til slutrunden i ørkenstaten.
Arrangørerne af VM i Qatar siger i udtalelsen, at de har indgået i en robust og transparent dialog med DBU om de bekymringer, som DBU har rejst.
– Forpligtelsen bør altid handle om, at lande skal gøre mere for at beskytte folks rettigheder over hele verden – herunder i Danmark, lyder det fra SC.
– Komitéens arbejde er anerkendt af adskillige aktører inden for det internationale menneskerettighedssamfund som en model, der har accelereret og forbedret liv.
– Som i alle andre lande er fremskridt inden for denne slags problemer en rejse uden en målstreg, og Qatar er engageret i denne rejse.
Komitéen opfordrer desuden DBU til at tænke over, hvordan de kommunikerer med Hummel.
– Vi opfordrer DBU til præcist at formidle resultatet af deres omfattende kommunikation og samarbejde med SC, og til at sikre, at det kommunikeres til deres partnere hos Hummel, lyder det i udtalelsen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage
HELT VILDT