Qatar afviser kritik og sender opfordring til DBU

Qatar opfordrer DBU til at fortælle Hummel om den omfattende dialog, unionen har haft med VM-arrangøren.



Komitéen for planlægning af VM i Qatar i år, SC, har svaret på den kritik af VM i Qatar, som Danmarks landsholdstrøjer, der er designet af Hummel, er et udtryk for.

– Vi afviser helhjertet trivialiseringen af vores ægte engagement i at beskytte sundheden og sikkerheden for de 30.000 arbejdere, der har bygget stadioner og andre turneringsprojekter, lyder det i en udtalelse fra SC ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det samme engagement udvider sig nu til 150.000 arbejdere på tværs af forskellige opgaver under turneringen og 40.000 arbejdere i servicebranchen.

De nye VM-trøjer blev taget i brug til kampene mod Kroatien og Frankrig i Nations League.

Trøjerne har nedtonede logoer på brystet og ingen kontrastfarver, og det skal ses som en kritik rettet mod VM-værten Qatar.

Det fortalte Morten Lund, der er sponsoransvarlig i Hummel, onsdag.

– Den sorte trøje skal man se som et omvandrende sørgebind, som viser respekt til de tusindvis af migrantarbejdere, der har mistet livet, så Qatar kan afholde VM. Den viser også respekt til de efterladte, sagde han.

Tredjetrøjen er sort, mens hjemmebanetrøjen er rød og udebanetrøjen hvid.

SC bestrider også Hummels udsagn om, hvor mange migrantarbejdere der har mistet livet i arbejdet med at gøre klar til slutrunden i ørkenstaten.

Arrangørerne af VM i Qatar siger i udtalelsen, at de har indgået i en robust og transparent dialog med DBU om de bekymringer, som DBU har rejst.

– Forpligtelsen bør altid handle om, at lande skal gøre mere for at beskytte folks rettigheder over hele verden – herunder i Danmark, lyder det fra SC.

– Komitéens arbejde er anerkendt af adskillige aktører inden for det internationale menneskerettighedssamfund som en model, der har accelereret og forbedret liv.

– Som i alle andre lande er fremskridt inden for denne slags problemer en rejse uden en målstreg, og Qatar er engageret i denne rejse.

Komitéen opfordrer desuden DBU til at tænke over, hvordan de kommunikerer med Hummel.

– Vi opfordrer DBU til præcist at formidle resultatet af deres omfattende kommunikation og samarbejde med SC, og til at sikre, at det kommunikeres til deres partnere hos Hummel, lyder det i udtalelsen.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Positive forhandlinger med Nartey