Qatar afviser kritik og sender opfordring til DBU

Qatar opfordrer DBU til at fortælle Hummel om den omfattende dialog, unionen har haft med VM-arrangøren.



Komitéen for planlægning af VM i Qatar i år, SC, har svaret på den kritik af VM i Qatar, som Danmarks landsholdstrøjer, der er designet af Hummel, er et udtryk for.

– Vi afviser helhjertet trivialiseringen af vores ægte engagement i at beskytte sundheden og sikkerheden for de 30.000 arbejdere, der har bygget stadioner og andre turneringsprojekter, lyder det i en udtalelse fra SC ifølge det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det samme engagement udvider sig nu til 150.000 arbejdere på tværs af forskellige opgaver under turneringen og 40.000 arbejdere i servicebranchen.

De nye VM-trøjer blev taget i brug til kampene mod Kroatien og Frankrig i Nations League.

Trøjerne har nedtonede logoer på brystet og ingen kontrastfarver, og det skal ses som en kritik rettet mod VM-værten Qatar.

Det fortalte Morten Lund, der er sponsoransvarlig i Hummel, onsdag.

– Den sorte trøje skal man se som et omvandrende sørgebind, som viser respekt til de tusindvis af migrantarbejdere, der har mistet livet, så Qatar kan afholde VM. Den viser også respekt til de efterladte, sagde han.

Tredjetrøjen er sort, mens hjemmebanetrøjen er rød og udebanetrøjen hvid.

SC bestrider også Hummels udsagn om, hvor mange migrantarbejdere der har mistet livet i arbejdet med at gøre klar til slutrunden i ørkenstaten.

Arrangørerne af VM i Qatar siger i udtalelsen, at de har indgået i en robust og transparent dialog med DBU om de bekymringer, som DBU har rejst.

– Forpligtelsen bør altid handle om, at lande skal gøre mere for at beskytte folks rettigheder over hele verden – herunder i Danmark, lyder det fra SC.

– Komitéens arbejde er anerkendt af adskillige aktører inden for det internationale menneskerettighedssamfund som en model, der har accelereret og forbedret liv.

– Som i alle andre lande er fremskridt inden for denne slags problemer en rejse uden en målstreg, og Qatar er engageret i denne rejse.

Komitéen opfordrer desuden DBU til at tænke over, hvordan de kommunikerer med Hummel.

– Vi opfordrer DBU til præcist at formidle resultatet af deres omfattende kommunikation og samarbejde med SC, og til at sikre, at det kommunikeres til deres partnere hos Hummel, lyder det i udtalelsen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Sonne vender tilbage

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Messi-statue fjernes

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet