"Det er nemt nok at vinde DM i Tips"

"Jeg tippede i samarbejde med min mand", fortæller Majbritt Vesterø, den første kvindelige Danmarksmester i Tips siden 1970



“Er det dig selv, der har tippet?”

Kald det bare chauvinistisk. Kald det bare fordomsfuldt. Men vi kunne altså ikke lade være med at åbne med ovenstående spørgsmål, da vi ringede til Majbritt Vesterø, årets Danmarksmester i tips. For det er nu ikke just hverdagskost, at en repræsentant fra spindesiden løber med titlen.

Faktisk kan ingen her på redaktionen huske fortilfælde, heldigvis kunne en læser med en fremragende hukommelse henlede vores opmærksomhed på en kvinde, der strøg til tops i starten af 70’erne. Og minsandten om ikke en tur i arkiverne kunne fremvise Inga Nielsen som Danmarksmester i tips i 1970.

Dengang løb konkurrencen over fem indledende runder, hvorefter de 25 bedste tippere gik videre til yderligere fem ugers dyst, inden mesterskabet var placeret. Og her henviste Inga Nielsen altså panelet af mandlige tippere til de sekundære placeringer, for den indtil i år eneste gang i konkurrencens glorværdige historie.

Og eftersom tipning normalt udøves af “det svage køn”, faldt det altså naturligt, at åbne samtalen med Majbritt Vesterø med ovennævnte spørgsmål. Og vores mistanke viste sig at have en vis berettigelse.

“Mmmjjaahh, ikke helt, men kuponen er da blevet til i samarbejde med min mand”, lyder svaret fra Majbritt Vesterø.

Hvordan skal vi forstå ordet “samarbejde”.

“Jo, han kom med et forslag til en kupon, og så fik jeg lov til komme med mine meninger. Jeg kunne f.eks. sige, at her vil jeg have et sikkert et-tal istedet for gardering, og det lyttede han til”, fortæller Majbritt Vesterø, der holder til i Odense med familien, der udover manden også består af fire børn i alderen tre til 10.

Nu skal du jo så være med i Signaturpanelet til næste år, bliver det dig selv, der laver den kupon?

“Det ved jeg ikke helt endnu. Jeg har foreslået min mand, at vi skiftes til at tippe, det må vel være det mindste, når det nu er mit navn, der står der, vil du ikke mene det?”, spørger Majbritt.

Sportstosset familie

Det er en sportstosset familie, Majbritt Vesterø er matriark for, “jeg er nok den mindst sportsgale”, som hun selv udtrykker det, inden hun grinende beretter om, hvordan knægten på 10 år har bedt sin mor “holde kæft”, når hun står på sidelinien og følger sønnikes fodboldkampe.

Da vi begynder at spørge til strategien bag titlen, bliver telefonrøret givet videre til husbonden, der således også får lov at komme til orde. Og hvordan havde han det egentlig med, at det er konens navn, der nu står registeret som Danmarkmester?

“Det har jeg det sådan set fint nok med, hovedsagen er, at vi vandt”, kommer svaret fra Brian Vesterø, der fortsætter med at fortælle, hvorfor det i det hele taget endte med, at blive konens signatur, der endte som Danmarksmester.

“Jeg havde tilmeldt mig under eget navn, men af en eller grund kunne jeg aldrig logge ind på kontoen, så jeg oprettede Majbritt og tippede under hendes navn istedet”, fortæller manden, der også indrømmer, at være den, der har “trukket det største læs” i vejen mod titlen.

“Men hun kom da med et par gode indvendinger nogle gange, så hun har sin andel”, griner Brian Vesterø, der i sin fritid træner miniputter i Korup, hvor også den ældste søn udøver sin sport.

Ingen strategi

Men tilbage til det med strategien.

“Den havde vi sådan set ikke nogen af, fra start af var målet bare at komme i top fem, så jeg kunne komme med i Signaturpanelet næste år, så at titlen kom i hus oven i var bare en ekstra fed bonus”.

Hvad siger du så til, at din kone vil tippe hver anden uge i panelet næste år?

“Ja, det ved jeg sgu ikke rigtigt. Jeg har forsøgt at forklare hende, hvad signaturpanelet går ud på, og også sagt, at det er nemt nok at vinde DM i Tips, det svære bliver at vinde Signaturmesterskabet, men jeg ved sgu ikke, om hun helt har forstået det endnu”, griner Brian Vesterø.

Majbritt/Brian var ikke på noget tidspunkt tæt på en kåring som “ugens tipper” i de seks runder. Til gengæld blev der tippet meget stabilt med et pointtal på 1914 i første runde som den bedste af de seks. Det gav en 11. plads, ugen efter lå de nummer fem, en placering der blev holdt i uge tre, inden det gik en tak op til fjerdepladsen. Førstepladsen blev overtaget i femte runde, “og som eneste tipper i år formåede de at holde den placering. Titlen indbringer udover æren også et gavekort til en Champions League-kamp, og hvad skal de så se?

“Jeg kunne godt tænke mig, at komme til San Siro og se Milan, eller til London og se Arsenal”, slutter Brian Vesterø.

Manden der har vundet en titel, han aldrig vil blive registreret for. Det bliver istedet han kone. Som den første kvinde i 36 år. Og det er nu også værd at prale ad.






EKSKLUSIVT

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker færdig i Galatasaray

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Arbejder på Matt O’Riley-transfer


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Femkløver vil væk fra Manchester United

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Megatransfer på vej?

– Jeg er stærkere end nogensinde


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

På vej mod retur?



Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Superliga-klub smadrer transferrekord

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

– Han kan blive vigtig

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

“Et kup” at hente dansk angriber

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer



Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening



Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt