“Er det dig selv, der har tippet?”
Kald det bare chauvinistisk. Kald det bare fordomsfuldt. Men vi kunne altså ikke lade være med at åbne med ovenstående spørgsmål, da vi ringede til Majbritt Vesterø, årets Danmarksmester i tips. For det er nu ikke just hverdagskost, at en repræsentant fra spindesiden løber med titlen.
Faktisk kan ingen her på redaktionen huske fortilfælde, heldigvis kunne en læser med en fremragende hukommelse henlede vores opmærksomhed på en kvinde, der strøg til tops i starten af 70’erne. Og minsandten om ikke en tur i arkiverne kunne fremvise Inga Nielsen som Danmarksmester i tips i 1970.
Dengang løb konkurrencen over fem indledende runder, hvorefter de 25 bedste tippere gik videre til yderligere fem ugers dyst, inden mesterskabet var placeret. Og her henviste Inga Nielsen altså panelet af mandlige tippere til de sekundære placeringer, for den indtil i år eneste gang i konkurrencens glorværdige historie.
Og eftersom tipning normalt udøves af “det svage køn”, faldt det altså naturligt, at åbne samtalen med Majbritt Vesterø med ovennævnte spørgsmål. Og vores mistanke viste sig at have en vis berettigelse.
“Mmmjjaahh, ikke helt, men kuponen er da blevet til i samarbejde med min mand”, lyder svaret fra Majbritt Vesterø.
Hvordan skal vi forstå ordet “samarbejde”.
“Jo, han kom med et forslag til en kupon, og så fik jeg lov til komme med mine meninger. Jeg kunne f.eks. sige, at her vil jeg have et sikkert et-tal istedet for gardering, og det lyttede han til”, fortæller Majbritt Vesterø, der holder til i Odense med familien, der udover manden også består af fire børn i alderen tre til 10.
Nu skal du jo så være med i Signaturpanelet til næste år, bliver det dig selv, der laver den kupon?
“Det ved jeg ikke helt endnu. Jeg har foreslået min mand, at vi skiftes til at tippe, det må vel være det mindste, når det nu er mit navn, der står der, vil du ikke mene det?”, spørger Majbritt.
Sportstosset familie
Det er en sportstosset familie, Majbritt Vesterø er matriark for, “jeg er nok den mindst sportsgale”, som hun selv udtrykker det, inden hun grinende beretter om, hvordan knægten på 10 år har bedt sin mor “holde kæft”, når hun står på sidelinien og følger sønnikes fodboldkampe.
Da vi begynder at spørge til strategien bag titlen, bliver telefonrøret givet videre til husbonden, der således også får lov at komme til orde. Og hvordan havde han det egentlig med, at det er konens navn, der nu står registeret som Danmarkmester?
“Det har jeg det sådan set fint nok med, hovedsagen er, at vi vandt”, kommer svaret fra Brian Vesterø, der fortsætter med at fortælle, hvorfor det i det hele taget endte med, at blive konens signatur, der endte som Danmarksmester.
“Jeg havde tilmeldt mig under eget navn, men af en eller grund kunne jeg aldrig logge ind på kontoen, så jeg oprettede Majbritt og tippede under hendes navn istedet”, fortæller manden, der også indrømmer, at være den, der har “trukket det største læs” i vejen mod titlen.
“Men hun kom da med et par gode indvendinger nogle gange, så hun har sin andel”, griner Brian Vesterø, der i sin fritid træner miniputter i Korup, hvor også den ældste søn udøver sin sport.
Ingen strategi
Men tilbage til det med strategien.
“Den havde vi sådan set ikke nogen af, fra start af var målet bare at komme i top fem, så jeg kunne komme med i Signaturpanelet næste år, så at titlen kom i hus oven i var bare en ekstra fed bonus”.
Hvad siger du så til, at din kone vil tippe hver anden uge i panelet næste år?
“Ja, det ved jeg sgu ikke rigtigt. Jeg har forsøgt at forklare hende, hvad signaturpanelet går ud på, og også sagt, at det er nemt nok at vinde DM i Tips, det svære bliver at vinde Signaturmesterskabet, men jeg ved sgu ikke, om hun helt har forstået det endnu”, griner Brian Vesterø.
Majbritt/Brian var ikke på noget tidspunkt tæt på en kåring som “ugens tipper” i de seks runder. Til gengæld blev der tippet meget stabilt med et pointtal på 1914 i første runde som den bedste af de seks. Det gav en 11. plads, ugen efter lå de nummer fem, en placering der blev holdt i uge tre, inden det gik en tak op til fjerdepladsen. Førstepladsen blev overtaget i femte runde, “og som eneste tipper i år formåede de at holde den placering. Titlen indbringer udover æren også et gavekort til en Champions League-kamp, og hvad skal de så se?
“Jeg kunne godt tænke mig, at komme til San Siro og se Milan, eller til London og se Arsenal”, slutter Brian Vesterø.
Manden der har vundet en titel, han aldrig vil blive registreret for. Det bliver istedet han kone. Som den første kvinde i 36 år. Og det er nu også værd at prale ad.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Jess Thorup indlagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
HELT VILDT