Søndag eftermiddag var de på en kølig efterårsdag i Herfølge på hver sit hold. Onsdag aften trækker de under noget varmere himmelstrøg i samme farve trøje, når U/20-landsholdet spiller venskabslandskamp i Tyrkiet.
For Lyngbys 20-årige Tobias Mikkelsen bliver det første optræden i nationaldragten, mens 18-årige Martin Christensen har prøvet det nogle gange før efter en fin debut på U/18-landsholdet mod Tyskland i Hvidovre for halvandet år siden.
De to hurtige og driblestærke kantspillere er blandt de absolut bedste bud på 1. divisionsspillere med udsigt til at kunne skrive SAS Liga på visitkortet i overskuelig fremtid. Måske allerede til januar skønt de er på kontrakt i Lyngby og Herfølge i mere end et år endnu.
Både Tobias “Toby” Mikkelsen og Martin “Polle” Christensen foretrækker at optræde på højrekanten, men kan også begå sig i venstre side, hvad de begge kom til i en del af søndagens kamp. En direkte vurdering af de to på Herfølge stadion søndag faldt ud til Martin Christensens fordel, men det var Tobias Mikkelsen der med holdkammeraterne i Lyngby hentede en 1-0-sejr, som træner Kasper Hjulmand klart erkendte var heldig efter at Herfølge havde presset Lyngby i bund det meste af kampen.
Martin Christensen udfordrede Lyngby-forsvarerne med sine driblinger, hvor et af specialerne er et træk indad i banen, hvor bolden føres bag om foden. En detalje han i U/20-landsholdstruppen også har hygget sig med overfor træner Keld Bordinggaard når denne har optrådt som venstre back i træningsspil.
Tobias Mikkelsen kunne ikke i Herfølge leve op til sine præstationer i Lyngbys seneste kampe mod SønderjyskE og i pokalen mod Kolding. Han er endnu ikke helt oppe i gear efter at have fået efteråret ødelagt af først en ankelskade og siden lyskeproblemer.
“Jeg er lige ved at være der for alvor, så det er ærgerligt at sæsonen er slut nu,” siger nordsjællænderen, der dog kan glæde sig over udsigten til at slutte året med landsholdsdebut.
Både FC København og Brøndby har kik på Tobias Mikkelsen, og i Brøndby har man allerede haft bud efter Martin Christensen. Han foretræk imidlertid at forlænge med Herfølge og spille en række højere end han ville komme til i Brøndbys talenttrup. En række SAS Liga-klubber med Brøndby og FCK i spidsen har nok haft deres spioner på plads skjult bag hue og handsker på Herfølge stadion forleden for at studere de to.
Martin Christensen nåede som 17-årig at få syv kampe i superligaen inden Herfølge måtte ned i næstbedste række. Han har fået sit kælenavn Polle ikke fordi han er fra Snave, men fordi han kommer fra landsbyklubben AIK 65 Strøby i det midtsjællandske. Han forsøgte sig i Herfølge allerede som drengespiller, men det var for tidligt så han var et smut hjemme igen før det blev Herfølge permanent som andetårs junior. Han er noteret for 54 førsteholdskampe.
Tobias Mikkelsen kom til Lyngby fra Humlebæk som ynglingespiller. Han blev allerede sidste efterår ganske meget omtalt i fodboldkredse for sin hurtighed og drible-evne kombineret med evnen til både at slå indlæg og score. Det er blevet til en halv snes mål i lidt mere end 50 førsteholdskampe.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
United eller Liverpool? Køb billetter her
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Målmand på boligjagt i København
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
AVIS
Ingen kontakt med AGF
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
Medie: Betaler 11 millioner kroner
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
HELT VILDT