"Toby" og "Polle" iSAS Liga-søgelys

Lyngbys Tobias Mikkelsen og Herfølge Martin Christensen er fremtidens navne på kanten. Onsdag spiller de sammen på U/20-landsholdet



Søndag eftermiddag var de på en kølig efterårsdag i Herfølge på hver sit hold. Onsdag aften trækker de under noget varmere himmelstrøg i samme farve trøje, når U/20-landsholdet spiller venskabslandskamp i Tyrkiet.

For Lyngbys 20-årige Tobias Mikkelsen bliver det første optræden i nationaldragten, mens 18-årige Martin Christensen har prøvet det nogle gange før efter en fin debut på U/18-landsholdet mod Tyskland i Hvidovre for halvandet år siden.

De to hurtige og driblestærke kantspillere er blandt de absolut bedste bud på 1. divisionsspillere med udsigt til at kunne skrive SAS Liga på visitkortet i overskuelig fremtid. Måske allerede til januar skønt de er på kontrakt i Lyngby og Herfølge i mere end et år endnu.

Både Tobias “Toby” Mikkelsen og Martin “Polle” Christensen foretrækker at optræde på højrekanten, men kan også begå sig i venstre side, hvad de begge kom til i en del af søndagens kamp. En direkte vurdering af de to på Herfølge stadion søndag faldt ud til Martin Christensens fordel, men det var Tobias Mikkelsen der med holdkammeraterne i Lyngby hentede en 1-0-sejr, som træner Kasper Hjulmand klart erkendte var heldig efter at Herfølge havde presset Lyngby i bund det meste af kampen.

Martin Christensen udfordrede Lyngby-forsvarerne med sine driblinger, hvor et af specialerne er et træk indad i banen, hvor bolden føres bag om foden. En detalje han i U/20-landsholdstruppen også har hygget sig med overfor træner Keld Bordinggaard når denne har optrådt som venstre back i træningsspil.

Tobias Mikkelsen kunne ikke i Herfølge leve op til sine præstationer i Lyngbys seneste kampe mod SønderjyskE og i pokalen mod Kolding. Han er endnu ikke helt oppe i gear efter at have fået efteråret ødelagt af først en ankelskade og siden lyskeproblemer.

“Jeg er lige ved at være der for alvor, så det er ærgerligt at sæsonen er slut nu,” siger nordsjællænderen, der dog kan glæde sig over udsigten til at slutte året med landsholdsdebut.

Både FC København og Brøndby har kik på Tobias Mikkelsen, og i Brøndby har man allerede haft bud efter Martin Christensen. Han foretræk imidlertid at forlænge med Herfølge og spille en række højere end han ville komme til i Brøndbys talenttrup. En række SAS Liga-klubber med Brøndby og FCK i spidsen har nok haft deres spioner på plads skjult bag hue og handsker på Herfølge stadion forleden for at studere de to.

Martin Christensen nåede som 17-årig at få syv kampe i superligaen inden Herfølge måtte ned i næstbedste række. Han har fået sit kælenavn Polle ikke fordi han er fra Snave, men fordi han kommer fra landsbyklubben AIK 65 Strøby i det midtsjællandske. Han forsøgte sig i Herfølge allerede som drengespiller, men det var for tidligt så han var et smut hjemme igen før det blev Herfølge permanent som andetårs junior. Han er noteret for 54 førsteholdskampe.

Tobias Mikkelsen kom til Lyngby fra Humlebæk som ynglingespiller. Han blev allerede sidste efterår ganske meget omtalt i fodboldkredse for sin hurtighed og drible-evne kombineret med evnen til både at slå indlæg og score. Det er blevet til en halv snes mål i lidt mere end 50 førsteholdskampe.







‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’