Søndag eftermiddag var de på en kølig efterårsdag i Herfølge på hver sit hold. Onsdag aften trækker de under noget varmere himmelstrøg i samme farve trøje, når U/20-landsholdet spiller venskabslandskamp i Tyrkiet.
For Lyngbys 20-årige Tobias Mikkelsen bliver det første optræden i nationaldragten, mens 18-årige Martin Christensen har prøvet det nogle gange før efter en fin debut på U/18-landsholdet mod Tyskland i Hvidovre for halvandet år siden.
De to hurtige og driblestærke kantspillere er blandt de absolut bedste bud på 1. divisionsspillere med udsigt til at kunne skrive SAS Liga på visitkortet i overskuelig fremtid. Måske allerede til januar skønt de er på kontrakt i Lyngby og Herfølge i mere end et år endnu.
Både Tobias “Toby” Mikkelsen og Martin “Polle” Christensen foretrækker at optræde på højrekanten, men kan også begå sig i venstre side, hvad de begge kom til i en del af søndagens kamp. En direkte vurdering af de to på Herfølge stadion søndag faldt ud til Martin Christensens fordel, men det var Tobias Mikkelsen der med holdkammeraterne i Lyngby hentede en 1-0-sejr, som træner Kasper Hjulmand klart erkendte var heldig efter at Herfølge havde presset Lyngby i bund det meste af kampen.
Martin Christensen udfordrede Lyngby-forsvarerne med sine driblinger, hvor et af specialerne er et træk indad i banen, hvor bolden føres bag om foden. En detalje han i U/20-landsholdstruppen også har hygget sig med overfor træner Keld Bordinggaard når denne har optrådt som venstre back i træningsspil.
Tobias Mikkelsen kunne ikke i Herfølge leve op til sine præstationer i Lyngbys seneste kampe mod SønderjyskE og i pokalen mod Kolding. Han er endnu ikke helt oppe i gear efter at have fået efteråret ødelagt af først en ankelskade og siden lyskeproblemer.
“Jeg er lige ved at være der for alvor, så det er ærgerligt at sæsonen er slut nu,” siger nordsjællænderen, der dog kan glæde sig over udsigten til at slutte året med landsholdsdebut.
Både FC København og Brøndby har kik på Tobias Mikkelsen, og i Brøndby har man allerede haft bud efter Martin Christensen. Han foretræk imidlertid at forlænge med Herfølge og spille en række højere end han ville komme til i Brøndbys talenttrup. En række SAS Liga-klubber med Brøndby og FCK i spidsen har nok haft deres spioner på plads skjult bag hue og handsker på Herfølge stadion forleden for at studere de to.
Martin Christensen nåede som 17-årig at få syv kampe i superligaen inden Herfølge måtte ned i næstbedste række. Han har fået sit kælenavn Polle ikke fordi han er fra Snave, men fordi han kommer fra landsbyklubben AIK 65 Strøby i det midtsjællandske. Han forsøgte sig i Herfølge allerede som drengespiller, men det var for tidligt så han var et smut hjemme igen før det blev Herfølge permanent som andetårs junior. Han er noteret for 54 førsteholdskampe.
Tobias Mikkelsen kom til Lyngby fra Humlebæk som ynglingespiller. Han blev allerede sidste efterår ganske meget omtalt i fodboldkredse for sin hurtighed og drible-evne kombineret med evnen til både at slå indlæg og score. Det er blevet til en halv snes mål i lidt mere end 50 førsteholdskampe.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT