Søndag eftermiddag var de på en kølig efterårsdag i Herfølge på hver sit hold. Onsdag aften trækker de under noget varmere himmelstrøg i samme farve trøje, når U/20-landsholdet spiller venskabslandskamp i Tyrkiet.
For Lyngbys 20-årige Tobias Mikkelsen bliver det første optræden i nationaldragten, mens 18-årige Martin Christensen har prøvet det nogle gange før efter en fin debut på U/18-landsholdet mod Tyskland i Hvidovre for halvandet år siden.
De to hurtige og driblestærke kantspillere er blandt de absolut bedste bud på 1. divisionsspillere med udsigt til at kunne skrive SAS Liga på visitkortet i overskuelig fremtid. Måske allerede til januar skønt de er på kontrakt i Lyngby og Herfølge i mere end et år endnu.
Både Tobias “Toby” Mikkelsen og Martin “Polle” Christensen foretrækker at optræde på højrekanten, men kan også begå sig i venstre side, hvad de begge kom til i en del af søndagens kamp. En direkte vurdering af de to på Herfølge stadion søndag faldt ud til Martin Christensens fordel, men det var Tobias Mikkelsen der med holdkammeraterne i Lyngby hentede en 1-0-sejr, som træner Kasper Hjulmand klart erkendte var heldig efter at Herfølge havde presset Lyngby i bund det meste af kampen.
Martin Christensen udfordrede Lyngby-forsvarerne med sine driblinger, hvor et af specialerne er et træk indad i banen, hvor bolden føres bag om foden. En detalje han i U/20-landsholdstruppen også har hygget sig med overfor træner Keld Bordinggaard når denne har optrådt som venstre back i træningsspil.
Tobias Mikkelsen kunne ikke i Herfølge leve op til sine præstationer i Lyngbys seneste kampe mod SønderjyskE og i pokalen mod Kolding. Han er endnu ikke helt oppe i gear efter at have fået efteråret ødelagt af først en ankelskade og siden lyskeproblemer.
“Jeg er lige ved at være der for alvor, så det er ærgerligt at sæsonen er slut nu,” siger nordsjællænderen, der dog kan glæde sig over udsigten til at slutte året med landsholdsdebut.
Både FC København og Brøndby har kik på Tobias Mikkelsen, og i Brøndby har man allerede haft bud efter Martin Christensen. Han foretræk imidlertid at forlænge med Herfølge og spille en række højere end han ville komme til i Brøndbys talenttrup. En række SAS Liga-klubber med Brøndby og FCK i spidsen har nok haft deres spioner på plads skjult bag hue og handsker på Herfølge stadion forleden for at studere de to.
Martin Christensen nåede som 17-årig at få syv kampe i superligaen inden Herfølge måtte ned i næstbedste række. Han har fået sit kælenavn Polle ikke fordi han er fra Snave, men fordi han kommer fra landsbyklubben AIK 65 Strøby i det midtsjællandske. Han forsøgte sig i Herfølge allerede som drengespiller, men det var for tidligt så han var et smut hjemme igen før det blev Herfølge permanent som andetårs junior. Han er noteret for 54 førsteholdskampe.
Tobias Mikkelsen kom til Lyngby fra Humlebæk som ynglingespiller. Han blev allerede sidste efterår ganske meget omtalt i fodboldkredse for sin hurtighed og drible-evne kombineret med evnen til både at slå indlæg og score. Det er blevet til en halv snes mål i lidt mere end 50 førsteholdskampe.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Populære Chelsea – køb billetter her!
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW