"Toby" og "Polle" iSAS Liga-søgelys

Lyngbys Tobias Mikkelsen og Herfølge Martin Christensen er fremtidens navne på kanten. Onsdag spiller de sammen på U/20-landsholdet



Søndag eftermiddag var de på en kølig efterårsdag i Herfølge på hver sit hold. Onsdag aften trækker de under noget varmere himmelstrøg i samme farve trøje, når U/20-landsholdet spiller venskabslandskamp i Tyrkiet.

For Lyngbys 20-årige Tobias Mikkelsen bliver det første optræden i nationaldragten, mens 18-årige Martin Christensen har prøvet det nogle gange før efter en fin debut på U/18-landsholdet mod Tyskland i Hvidovre for halvandet år siden.

De to hurtige og driblestærke kantspillere er blandt de absolut bedste bud på 1. divisionsspillere med udsigt til at kunne skrive SAS Liga på visitkortet i overskuelig fremtid. Måske allerede til januar skønt de er på kontrakt i Lyngby og Herfølge i mere end et år endnu.

Både Tobias “Toby” Mikkelsen og Martin “Polle” Christensen foretrækker at optræde på højrekanten, men kan også begå sig i venstre side, hvad de begge kom til i en del af søndagens kamp. En direkte vurdering af de to på Herfølge stadion søndag faldt ud til Martin Christensens fordel, men det var Tobias Mikkelsen der med holdkammeraterne i Lyngby hentede en 1-0-sejr, som træner Kasper Hjulmand klart erkendte var heldig efter at Herfølge havde presset Lyngby i bund det meste af kampen.

Martin Christensen udfordrede Lyngby-forsvarerne med sine driblinger, hvor et af specialerne er et træk indad i banen, hvor bolden føres bag om foden. En detalje han i U/20-landsholdstruppen også har hygget sig med overfor træner Keld Bordinggaard når denne har optrådt som venstre back i træningsspil.

Tobias Mikkelsen kunne ikke i Herfølge leve op til sine præstationer i Lyngbys seneste kampe mod SønderjyskE og i pokalen mod Kolding. Han er endnu ikke helt oppe i gear efter at have fået efteråret ødelagt af først en ankelskade og siden lyskeproblemer.

“Jeg er lige ved at være der for alvor, så det er ærgerligt at sæsonen er slut nu,” siger nordsjællænderen, der dog kan glæde sig over udsigten til at slutte året med landsholdsdebut.

Både FC København og Brøndby har kik på Tobias Mikkelsen, og i Brøndby har man allerede haft bud efter Martin Christensen. Han foretræk imidlertid at forlænge med Herfølge og spille en række højere end han ville komme til i Brøndbys talenttrup. En række SAS Liga-klubber med Brøndby og FCK i spidsen har nok haft deres spioner på plads skjult bag hue og handsker på Herfølge stadion forleden for at studere de to.

Martin Christensen nåede som 17-årig at få syv kampe i superligaen inden Herfølge måtte ned i næstbedste række. Han har fået sit kælenavn Polle ikke fordi han er fra Snave, men fordi han kommer fra landsbyklubben AIK 65 Strøby i det midtsjællandske. Han forsøgte sig i Herfølge allerede som drengespiller, men det var for tidligt så han var et smut hjemme igen før det blev Herfølge permanent som andetårs junior. Han er noteret for 54 førsteholdskampe.

Tobias Mikkelsen kom til Lyngby fra Humlebæk som ynglingespiller. Han blev allerede sidste efterår ganske meget omtalt i fodboldkredse for sin hurtighed og drible-evne kombineret med evnen til både at slå indlæg og score. Det er blevet til en halv snes mål i lidt mere end 50 førsteholdskampe.









LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Forhandler om Albert Grønbæk

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Derfor kommer han IKKE til FC København

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

De kan være færdige i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg