"Træneren er stadig ikke min kop te"

Jakob Poulsen var fast mand i det første halve år i Heerenveen, men siden røg han af holdet. Nu vender det måske igen.



Jakob Poulsen blev solgt til Heerenveen i januar 2006 efter en række gode præstationer på Esbjergs hold. Esbjerg mistede i øvrigt tre profiler i Jan Kristiansen, Hans Henrik Andreasen og Jakob Poulsen.

Jakob Poulsen søgte nye udfordringer i Holland, hvor han valgte Jon Dahl Tomassons tidligere klub, Heerenveen. I starten gik det godt for 22-årige Poulsen, men siden har han tilbragt en del tid på bænken.

“Det er begyndt at gå bedre nu, hvor jeg har fået lidt spilletid i de sidste fem-seks kampe. Min træner er gået over til noget i retning af 4-4-2, så jeg har fået spilletid som højre back og på højre midtbane. Træneren er stadig ikke min kop te. Træningen er fin nok, men han kommer ikke med så mange kreative ting. Vi var for eksempel bagud med 0-1 mod Vitesse og han gav bare en dundertale i stedet for, at komme med kreative løsninger. Omvendt så har han været tilfreds med min udvikling og han ser mig tættere på startopstillingen end længe. Nu håber jeg bare at det snart udmønter sig i fast spilletid,” siger Jakob Poulsen.

Trænerens øgede tillid til Poulsen skal blandt andet ses i lyset af, at holdet er plaget af skader i øjeblikket. Blandt andet på højre kant, hvor træneren dog har valgt at give chancen til en Poulsen-konkurrent. Modgangen i Holland har modnet Jakob Poulsen, der dog ikke vil sidde på bænken i flere år.

“Jeg var jo fast mand i det første halve år og kan ikke blive ved med at sidde på bænken. Det er pisse irriterende at man ikke spiller hver weekend. Jeg prøvede det også et halvt års tid i Esbjerg, hvor Ove Pedersen brugte Barslund på min plads. Hernede er det lidt nemmere at acceptere med så gode spillere, selv om jeg synes jeg er god nok til både højre back og højre midtbane. Men det hjælper ikke at tude, jeg skal bare kæmpe,” siger Poulsen.

Et klubskifte er ikke aktuelt i øjeblikket, men vinterpausen skal bruges til at evaluere på situationen.

“Det går i den rigtige retning lige nu med indhop i kampene, og hvis kurven fortsætter, så starter jeg snart inde på holdet,” fortæller en optimistisk Poulsen, der kun har læst om den påståede interesse fra OB.







Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




LIVE

LIVE: To Real Madrid-transfers på plads

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tjekkiet – Danmark

Melder ud om Kasper Hjulmand

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC København afviser konspirationsteori

Stor profil glad for Brøndby

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København