Jakob Poulsen blev solgt til Heerenveen i januar 2006 efter en række gode præstationer på Esbjergs hold. Esbjerg mistede i øvrigt tre profiler i Jan Kristiansen, Hans Henrik Andreasen og Jakob Poulsen.
Jakob Poulsen søgte nye udfordringer i Holland, hvor han valgte Jon Dahl Tomassons tidligere klub, Heerenveen. I starten gik det godt for 22-årige Poulsen, men siden har han tilbragt en del tid på bænken.
“Det er begyndt at gå bedre nu, hvor jeg har fået lidt spilletid i de sidste fem-seks kampe. Min træner er gået over til noget i retning af 4-4-2, så jeg har fået spilletid som højre back og på højre midtbane. Træneren er stadig ikke min kop te. Træningen er fin nok, men han kommer ikke med så mange kreative ting. Vi var for eksempel bagud med 0-1 mod Vitesse og han gav bare en dundertale i stedet for, at komme med kreative løsninger. Omvendt så har han været tilfreds med min udvikling og han ser mig tættere på startopstillingen end længe. Nu håber jeg bare at det snart udmønter sig i fast spilletid,” siger Jakob Poulsen.
Trænerens øgede tillid til Poulsen skal blandt andet ses i lyset af, at holdet er plaget af skader i øjeblikket. Blandt andet på højre kant, hvor træneren dog har valgt at give chancen til en Poulsen-konkurrent. Modgangen i Holland har modnet Jakob Poulsen, der dog ikke vil sidde på bænken i flere år.
“Jeg var jo fast mand i det første halve år og kan ikke blive ved med at sidde på bænken. Det er pisse irriterende at man ikke spiller hver weekend. Jeg prøvede det også et halvt års tid i Esbjerg, hvor Ove Pedersen brugte Barslund på min plads. Hernede er det lidt nemmere at acceptere med så gode spillere, selv om jeg synes jeg er god nok til både højre back og højre midtbane. Men det hjælper ikke at tude, jeg skal bare kæmpe,” siger Poulsen.
Et klubskifte er ikke aktuelt i øjeblikket, men vinterpausen skal bruges til at evaluere på situationen.
“Det går i den rigtige retning lige nu med indhop i kampene, og hvis kurven fortsætter, så starter jeg snart inde på holdet,” fortæller en optimistisk Poulsen, der kun har læst om den påståede interesse fra OB.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Fin lodtrækning for FCK
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT