"Træneren er stadig ikke min kop te"

Jakob Poulsen var fast mand i det første halve år i Heerenveen, men siden røg han af holdet. Nu vender det måske igen.



Jakob Poulsen blev solgt til Heerenveen i januar 2006 efter en række gode præstationer på Esbjergs hold. Esbjerg mistede i øvrigt tre profiler i Jan Kristiansen, Hans Henrik Andreasen og Jakob Poulsen.

Jakob Poulsen søgte nye udfordringer i Holland, hvor han valgte Jon Dahl Tomassons tidligere klub, Heerenveen. I starten gik det godt for 22-årige Poulsen, men siden har han tilbragt en del tid på bænken.

“Det er begyndt at gå bedre nu, hvor jeg har fået lidt spilletid i de sidste fem-seks kampe. Min træner er gået over til noget i retning af 4-4-2, så jeg har fået spilletid som højre back og på højre midtbane. Træneren er stadig ikke min kop te. Træningen er fin nok, men han kommer ikke med så mange kreative ting. Vi var for eksempel bagud med 0-1 mod Vitesse og han gav bare en dundertale i stedet for, at komme med kreative løsninger. Omvendt så har han været tilfreds med min udvikling og han ser mig tættere på startopstillingen end længe. Nu håber jeg bare at det snart udmønter sig i fast spilletid,” siger Jakob Poulsen.

Trænerens øgede tillid til Poulsen skal blandt andet ses i lyset af, at holdet er plaget af skader i øjeblikket. Blandt andet på højre kant, hvor træneren dog har valgt at give chancen til en Poulsen-konkurrent. Modgangen i Holland har modnet Jakob Poulsen, der dog ikke vil sidde på bænken i flere år.

“Jeg var jo fast mand i det første halve år og kan ikke blive ved med at sidde på bænken. Det er pisse irriterende at man ikke spiller hver weekend. Jeg prøvede det også et halvt års tid i Esbjerg, hvor Ove Pedersen brugte Barslund på min plads. Hernede er det lidt nemmere at acceptere med så gode spillere, selv om jeg synes jeg er god nok til både højre back og højre midtbane. Men det hjælper ikke at tude, jeg skal bare kæmpe,” siger Poulsen.

Et klubskifte er ikke aktuelt i øjeblikket, men vinterpausen skal bruges til at evaluere på situationen.

“Det går i den rigtige retning lige nu med indhop i kampene, og hvis kurven fortsætter, så starter jeg snart inde på holdet,” fortæller en optimistisk Poulsen, der kun har læst om den påståede interesse fra OB.







LIVE

LIVE: FC København henter stortalent

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jonas Schwartz lander nyt job

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Medie afslører møde med Deco

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk træner storroses

Reagerer på Brøndby-bombe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Her tager de stor beslutning

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Hjulmand vinder i Hamborg

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Dansk milliardær smider 75.000

Langer ud efter trænerlegende

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Det vil jeg aldrig gøre!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta