"Træneren er stadig ikke min kop te"

Jakob Poulsen var fast mand i det første halve år i Heerenveen, men siden røg han af holdet. Nu vender det måske igen.



Jakob Poulsen blev solgt til Heerenveen i januar 2006 efter en række gode præstationer på Esbjergs hold. Esbjerg mistede i øvrigt tre profiler i Jan Kristiansen, Hans Henrik Andreasen og Jakob Poulsen.

Jakob Poulsen søgte nye udfordringer i Holland, hvor han valgte Jon Dahl Tomassons tidligere klub, Heerenveen. I starten gik det godt for 22-årige Poulsen, men siden har han tilbragt en del tid på bænken.

“Det er begyndt at gå bedre nu, hvor jeg har fået lidt spilletid i de sidste fem-seks kampe. Min træner er gået over til noget i retning af 4-4-2, så jeg har fået spilletid som højre back og på højre midtbane. Træneren er stadig ikke min kop te. Træningen er fin nok, men han kommer ikke med så mange kreative ting. Vi var for eksempel bagud med 0-1 mod Vitesse og han gav bare en dundertale i stedet for, at komme med kreative løsninger. Omvendt så har han været tilfreds med min udvikling og han ser mig tættere på startopstillingen end længe. Nu håber jeg bare at det snart udmønter sig i fast spilletid,” siger Jakob Poulsen.

Trænerens øgede tillid til Poulsen skal blandt andet ses i lyset af, at holdet er plaget af skader i øjeblikket. Blandt andet på højre kant, hvor træneren dog har valgt at give chancen til en Poulsen-konkurrent. Modgangen i Holland har modnet Jakob Poulsen, der dog ikke vil sidde på bænken i flere år.

“Jeg var jo fast mand i det første halve år og kan ikke blive ved med at sidde på bænken. Det er pisse irriterende at man ikke spiller hver weekend. Jeg prøvede det også et halvt års tid i Esbjerg, hvor Ove Pedersen brugte Barslund på min plads. Hernede er det lidt nemmere at acceptere med så gode spillere, selv om jeg synes jeg er god nok til både højre back og højre midtbane. Men det hjælper ikke at tude, jeg skal bare kæmpe,” siger Poulsen.

Et klubskifte er ikke aktuelt i øjeblikket, men vinterpausen skal bruges til at evaluere på situationen.

“Det går i den rigtige retning lige nu med indhop i kampene, og hvis kurven fortsætter, så starter jeg snart inde på holdet,” fortæller en optimistisk Poulsen, der kun har læst om den påståede interesse fra OB.







LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Falsk transferhistorie i omløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Mål i Madrid

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko