Råder Rangnick: Disse tre United-stjerner skal ud

Tre af de faste startere i Manchester United bør blive losset ud på bænken, når Ralf Rangnick ankommer til Old Trafford i næste uge. Sådan lyder det nu fra den tidligere Chelsea-spiller Tony Cascarino.



Ralf Rangnick forventes at blive ansat som ny Manchester United-cheftræner, og dermed venter der tyskeren lidt af en udfordring med at få det bedste ud af storklubbens underpræsterende stjerner. 

Og ifølge talkSPORT-eksperten Tony Cascarino bør Rangnick i første omgang sende et signal til Manchester United-truppen ved at vrage et par stjerner. 

– Jeg har læst om Rangnick, om hvordan han kræver 18 timers-arbejdsdage fra sin stab. Han har nok allerede set 20 kampe. Og hvis han har set 20 af Manchester Uniteds kampe i den her sæson, så kommer han til vrage spillere, lyder det således fra Cascarino.

– Der vil være spillere, der lige nu tænker: ‘Jeg kommer ikke til at spille i næste uge.’ Nogle gange er du nødt til at vrage folk. Det er ikke altid det mest populære at gøre, men som træner er du nødt til at tage visse beslutninger. 

– Det handler om ikke at fortsætte med at bruge spillere bare for at være loyal. Nogle gange er du nødt til at vrage spillere for holdets bedste. Jeg følte, at beslutningen om at vrage Bruno Fernandes i den grad var oppe over [Fernandes blev bænket af Michael Carrick mod Villareal, red.]. 

– Han har bare ikke spillet på det niveau, vi ved han kan spille på. Men der er også andre, han er ikke den eneste. Aaron Wan-Bissaka hører også til i den gruppe. Og Harry Maguire gør helt sikkert også. Toptrænerne vrager dig. Hvis du ikke leverer som forventet, så ryger du ud. Især i en kæmpe klub. Hvis du ikke leverer, så ryger du ud. 

Ralf Rangnick er ikke på sidelinien, når Manchester United søndag møder Chelsea, men tyskeren forventes at få debut i næste uges hjemmekamp mod Arsenal. 






LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job