Råder Rangnick: Disse tre United-stjerner skal ud

Tre af de faste startere i Manchester United bør blive losset ud på bænken, når Ralf Rangnick ankommer til Old Trafford i næste uge. Sådan lyder det nu fra den tidligere Chelsea-spiller Tony Cascarino.



Ralf Rangnick forventes at blive ansat som ny Manchester United-cheftræner, og dermed venter der tyskeren lidt af en udfordring med at få det bedste ud af storklubbens underpræsterende stjerner. 

Og ifølge talkSPORT-eksperten Tony Cascarino bør Rangnick i første omgang sende et signal til Manchester United-truppen ved at vrage et par stjerner. 

– Jeg har læst om Rangnick, om hvordan han kræver 18 timers-arbejdsdage fra sin stab. Han har nok allerede set 20 kampe. Og hvis han har set 20 af Manchester Uniteds kampe i den her sæson, så kommer han til vrage spillere, lyder det således fra Cascarino.

– Der vil være spillere, der lige nu tænker: ‘Jeg kommer ikke til at spille i næste uge.’ Nogle gange er du nødt til at vrage folk. Det er ikke altid det mest populære at gøre, men som træner er du nødt til at tage visse beslutninger. 

– Det handler om ikke at fortsætte med at bruge spillere bare for at være loyal. Nogle gange er du nødt til at vrage spillere for holdets bedste. Jeg følte, at beslutningen om at vrage Bruno Fernandes i den grad var oppe over [Fernandes blev bænket af Michael Carrick mod Villareal, red.]. 

– Han har bare ikke spillet på det niveau, vi ved han kan spille på. Men der er også andre, han er ikke den eneste. Aaron Wan-Bissaka hører også til i den gruppe. Og Harry Maguire gør helt sikkert også. Toptrænerne vrager dig. Hvis du ikke leverer som forventet, så ryger du ud. Især i en kæmpe klub. Hvis du ikke leverer, så ryger du ud. 

Ralf Rangnick er ikke på sidelinien, når Manchester United søndag møder Chelsea, men tyskeren forventes at få debut i næste uges hjemmekamp mod Arsenal. 





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København