Råder Rangnick: Disse tre United-stjerner skal ud

Tre af de faste startere i Manchester United bør blive losset ud på bænken, når Ralf Rangnick ankommer til Old Trafford i næste uge. Sådan lyder det nu fra den tidligere Chelsea-spiller Tony Cascarino.



Ralf Rangnick forventes at blive ansat som ny Manchester United-cheftræner, og dermed venter der tyskeren lidt af en udfordring med at få det bedste ud af storklubbens underpræsterende stjerner. 

Og ifølge talkSPORT-eksperten Tony Cascarino bør Rangnick i første omgang sende et signal til Manchester United-truppen ved at vrage et par stjerner. 

– Jeg har læst om Rangnick, om hvordan han kræver 18 timers-arbejdsdage fra sin stab. Han har nok allerede set 20 kampe. Og hvis han har set 20 af Manchester Uniteds kampe i den her sæson, så kommer han til vrage spillere, lyder det således fra Cascarino.

– Der vil være spillere, der lige nu tænker: ‘Jeg kommer ikke til at spille i næste uge.’ Nogle gange er du nødt til at vrage folk. Det er ikke altid det mest populære at gøre, men som træner er du nødt til at tage visse beslutninger. 

– Det handler om ikke at fortsætte med at bruge spillere bare for at være loyal. Nogle gange er du nødt til at vrage spillere for holdets bedste. Jeg følte, at beslutningen om at vrage Bruno Fernandes i den grad var oppe over [Fernandes blev bænket af Michael Carrick mod Villareal, red.]. 

– Han har bare ikke spillet på det niveau, vi ved han kan spille på. Men der er også andre, han er ikke den eneste. Aaron Wan-Bissaka hører også til i den gruppe. Og Harry Maguire gør helt sikkert også. Toptrænerne vrager dig. Hvis du ikke leverer som forventet, så ryger du ud. Især i en kæmpe klub. Hvis du ikke leverer, så ryger du ud. 

Ralf Rangnick er ikke på sidelinien, når Manchester United søndag møder Chelsea, men tyskeren forventes at få debut i næste uges hjemmekamp mod Arsenal. 



Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Fælder hård Schmeichel-dom

Italienske medier hylder ham

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder dom over Norwich-danskere

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Rangerer Eriksen over superstjerner

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

FC København misser denne midtbane-stjerne

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis