Randers Stadion skifter navn

Essex Park Randers bliver fremover det officielle navn på det nye Randers Stadion, der i øjeblikket er under opførelse. Ejendoms- og investeringsselskabet Essex A/S har indgået en fem-årig aftale med Randers FC om retten til at navngive Randers Stadion, der til sommeren 2006 vil stå klar med en kapacitet på 12.000 tilskuere.



Det skriver Randers FC i følgende pressemeddelelse.



Essex er også kendt for andre engagementer inden for sporten, bl.a. Team Essex, der deltager i den danske DTC-serie og Le Mans med John Nielsen og Casper Elgaard blandt kørerne.

Essex har siden 2002 været blandt de største sponsorer i Randers FC og har i de seneste par år været blandt klubbens hovedsponsorer, der i dag også tæller Energi Randers, Østjydsk Bank, Forenede Rengøring og QuickPot A/S. Stadionaftalen mellem Randers FC og Essex A/S om Essex Park Randers løber frem til udgangen af 2010 med en option på yderligere fem års forlængelse.

Peter Halvorsen, indehaver af Essex A/S, udtaler i anledning af stadionsponsoratet følgende:

“Efter at Essex har været med til at løfte Randers FC fra en økonomiske dårlig situation, til i dag at være en solid og velfungerende fodboldklub, er vi stolte af, at vi udover at være en af hovedsponsorerne nu også kan præsentere navnet på det nye Randers

Stadion: Essex Park Randers. Vi er sikre på, at med den store opbakning fra erhvervslivet, ledelsen i klubben og fansene vil Randers både som by og fodboldklub komme til at fylde meget på Danmarkskortet i fremtiden.”

Randers FC’s direktør Jacob Nielsen var også en tilfreds mand, da stadionplanerne blev offentliggjort.

“For Randers FC var det vigtigt, at stadionsponsoratet gik til en virksomhed med et lokalt engagement og tilstedeværelse. Det var endvidere en betingelse fra kommunens side, at bynavnet Randers skulle indgå i stadionnavnet. Begge dele er opfyldt med navnet Essex Park Randers, som jeg er sikker på er et navn, der hurtigt vil blive kendt i folkemunde. Vi er utroligt taknemmelige for at have Essex som en af vore trofaste sponsorer, der via stadionaftalen er med til at sikre en sund økonomi omkring stadionbyggeriet, som har Randers FC og Randers Kommune som bygherrer,” udtaler Randers FCs direktør Jacob Nielsen.

Den færdige entreprise for Essex Park Randers med tre tribuner vil efter planen være klar til indvielse i forbindelse med sæsonstarten 2006/2007, men navnet offentliggøres allerede nu, så publikum får mulighed for at vænne sig til det.

/









LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Argentina – Kap Verde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth