Det skriver Randers FC i følgende pressemeddelelse.
Essex er også kendt for andre engagementer inden for sporten, bl.a. Team Essex, der deltager i den danske DTC-serie og Le Mans med John Nielsen og Casper Elgaard blandt kørerne.
Essex har siden 2002 været blandt de største sponsorer i Randers FC og har i de seneste par år været blandt klubbens hovedsponsorer, der i dag også tæller Energi Randers, Østjydsk Bank, Forenede Rengøring og QuickPot A/S. Stadionaftalen mellem Randers FC og Essex A/S om Essex Park Randers løber frem til udgangen af 2010 med en option på yderligere fem års forlængelse.
Peter Halvorsen, indehaver af Essex A/S, udtaler i anledning af stadionsponsoratet følgende:
“Efter at Essex har været med til at løfte Randers FC fra en økonomiske dårlig situation, til i dag at være en solid og velfungerende fodboldklub, er vi stolte af, at vi udover at være en af hovedsponsorerne nu også kan præsentere navnet på det nye Randers
Stadion: Essex Park Randers. Vi er sikre på, at med den store opbakning fra erhvervslivet, ledelsen i klubben og fansene vil Randers både som by og fodboldklub komme til at fylde meget på Danmarkskortet i fremtiden.”
Randers FC’s direktør Jacob Nielsen var også en tilfreds mand, da stadionplanerne blev offentliggjort.
“For Randers FC var det vigtigt, at stadionsponsoratet gik til en virksomhed med et lokalt engagement og tilstedeværelse. Det var endvidere en betingelse fra kommunens side, at bynavnet Randers skulle indgå i stadionnavnet. Begge dele er opfyldt med navnet Essex Park Randers, som jeg er sikker på er et navn, der hurtigt vil blive kendt i folkemunde. Vi er utroligt taknemmelige for at have Essex som en af vore trofaste sponsorer, der via stadionaftalen er med til at sikre en sund økonomi omkring stadionbyggeriet, som har Randers FC og Randers Kommune som bygherrer,” udtaler Randers FCs direktør Jacob Nielsen.
Den færdige entreprise for Essex Park Randers med tre tribuner vil efter planen være klar til indvielse i forbindelse med sæsonstarten 2006/2007, men navnet offentliggøres allerede nu, så publikum får mulighed for at vænne sig til det.
/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Delaney afslører dialog
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED