Randers Stadion skifter navn

Essex Park Randers bliver fremover det officielle navn på det nye Randers Stadion, der i øjeblikket er under opførelse. Ejendoms- og investeringsselskabet Essex A/S har indgået en fem-årig aftale med Randers FC om retten til at navngive Randers Stadion, der til sommeren 2006 vil stå klar med en kapacitet på 12.000 tilskuere.



Det skriver Randers FC i følgende pressemeddelelse.



Essex er også kendt for andre engagementer inden for sporten, bl.a. Team Essex, der deltager i den danske DTC-serie og Le Mans med John Nielsen og Casper Elgaard blandt kørerne.

Essex har siden 2002 været blandt de største sponsorer i Randers FC og har i de seneste par år været blandt klubbens hovedsponsorer, der i dag også tæller Energi Randers, Østjydsk Bank, Forenede Rengøring og QuickPot A/S. Stadionaftalen mellem Randers FC og Essex A/S om Essex Park Randers løber frem til udgangen af 2010 med en option på yderligere fem års forlængelse.

Peter Halvorsen, indehaver af Essex A/S, udtaler i anledning af stadionsponsoratet følgende:

“Efter at Essex har været med til at løfte Randers FC fra en økonomiske dårlig situation, til i dag at være en solid og velfungerende fodboldklub, er vi stolte af, at vi udover at være en af hovedsponsorerne nu også kan præsentere navnet på det nye Randers

Stadion: Essex Park Randers. Vi er sikre på, at med den store opbakning fra erhvervslivet, ledelsen i klubben og fansene vil Randers både som by og fodboldklub komme til at fylde meget på Danmarkskortet i fremtiden.”

Randers FC’s direktør Jacob Nielsen var også en tilfreds mand, da stadionplanerne blev offentliggjort.

“For Randers FC var det vigtigt, at stadionsponsoratet gik til en virksomhed med et lokalt engagement og tilstedeværelse. Det var endvidere en betingelse fra kommunens side, at bynavnet Randers skulle indgå i stadionnavnet. Begge dele er opfyldt med navnet Essex Park Randers, som jeg er sikker på er et navn, der hurtigt vil blive kendt i folkemunde. Vi er utroligt taknemmelige for at have Essex som en af vore trofaste sponsorer, der via stadionaftalen er med til at sikre en sund økonomi omkring stadionbyggeriet, som har Randers FC og Randers Kommune som bygherrer,” udtaler Randers FCs direktør Jacob Nielsen.

Den færdige entreprise for Essex Park Randers med tre tribuner vil efter planen være klar til indvielse i forbindelse med sæsonstarten 2006/2007, men navnet offentliggøres allerede nu, så publikum får mulighed for at vænne sig til det.

/







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Nu dukker første historie op

Jubler over ny Brøndby-chef

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Morten Hjulmand

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nu forklarer Noah Nartey

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ