Randers Stadion skifter navn

Essex Park Randers bliver fremover det officielle navn på det nye Randers Stadion, der i øjeblikket er under opførelse. Ejendoms- og investeringsselskabet Essex A/S har indgået en fem-årig aftale med Randers FC om retten til at navngive Randers Stadion, der til sommeren 2006 vil stå klar med en kapacitet på 12.000 tilskuere.



Det skriver Randers FC i følgende pressemeddelelse.



Essex er også kendt for andre engagementer inden for sporten, bl.a. Team Essex, der deltager i den danske DTC-serie og Le Mans med John Nielsen og Casper Elgaard blandt kørerne.

Essex har siden 2002 været blandt de største sponsorer i Randers FC og har i de seneste par år været blandt klubbens hovedsponsorer, der i dag også tæller Energi Randers, Østjydsk Bank, Forenede Rengøring og QuickPot A/S. Stadionaftalen mellem Randers FC og Essex A/S om Essex Park Randers løber frem til udgangen af 2010 med en option på yderligere fem års forlængelse.

Peter Halvorsen, indehaver af Essex A/S, udtaler i anledning af stadionsponsoratet følgende:

“Efter at Essex har været med til at løfte Randers FC fra en økonomiske dårlig situation, til i dag at være en solid og velfungerende fodboldklub, er vi stolte af, at vi udover at være en af hovedsponsorerne nu også kan præsentere navnet på det nye Randers

Stadion: Essex Park Randers. Vi er sikre på, at med den store opbakning fra erhvervslivet, ledelsen i klubben og fansene vil Randers både som by og fodboldklub komme til at fylde meget på Danmarkskortet i fremtiden.”

Randers FC’s direktør Jacob Nielsen var også en tilfreds mand, da stadionplanerne blev offentliggjort.

“For Randers FC var det vigtigt, at stadionsponsoratet gik til en virksomhed med et lokalt engagement og tilstedeværelse. Det var endvidere en betingelse fra kommunens side, at bynavnet Randers skulle indgå i stadionnavnet. Begge dele er opfyldt med navnet Essex Park Randers, som jeg er sikker på er et navn, der hurtigt vil blive kendt i folkemunde. Vi er utroligt taknemmelige for at have Essex som en af vore trofaste sponsorer, der via stadionaftalen er med til at sikre en sund økonomi omkring stadionbyggeriet, som har Randers FC og Randers Kommune som bygherrer,” udtaler Randers FCs direktør Jacob Nielsen.

Den færdige entreprise for Essex Park Randers med tre tribuner vil efter planen være klar til indvielse i forbindelse med sæsonstarten 2006/2007, men navnet offentliggøres allerede nu, så publikum får mulighed for at vænne sig til det.

/







LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tjekkiet – Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Stor profil glad for Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori