Randers Stadion skifter navn

Essex Park Randers bliver fremover det officielle navn på det nye Randers Stadion, der i øjeblikket er under opførelse. Ejendoms- og investeringsselskabet Essex A/S har indgået en fem-årig aftale med Randers FC om retten til at navngive Randers Stadion, der til sommeren 2006 vil stå klar med en kapacitet på 12.000 tilskuere.



Det skriver Randers FC i følgende pressemeddelelse.



Essex er også kendt for andre engagementer inden for sporten, bl.a. Team Essex, der deltager i den danske DTC-serie og Le Mans med John Nielsen og Casper Elgaard blandt kørerne.

Essex har siden 2002 været blandt de største sponsorer i Randers FC og har i de seneste par år været blandt klubbens hovedsponsorer, der i dag også tæller Energi Randers, Østjydsk Bank, Forenede Rengøring og QuickPot A/S. Stadionaftalen mellem Randers FC og Essex A/S om Essex Park Randers løber frem til udgangen af 2010 med en option på yderligere fem års forlængelse.

Peter Halvorsen, indehaver af Essex A/S, udtaler i anledning af stadionsponsoratet følgende:

“Efter at Essex har været med til at løfte Randers FC fra en økonomiske dårlig situation, til i dag at være en solid og velfungerende fodboldklub, er vi stolte af, at vi udover at være en af hovedsponsorerne nu også kan præsentere navnet på det nye Randers

Stadion: Essex Park Randers. Vi er sikre på, at med den store opbakning fra erhvervslivet, ledelsen i klubben og fansene vil Randers både som by og fodboldklub komme til at fylde meget på Danmarkskortet i fremtiden.”

Randers FC’s direktør Jacob Nielsen var også en tilfreds mand, da stadionplanerne blev offentliggjort.

“For Randers FC var det vigtigt, at stadionsponsoratet gik til en virksomhed med et lokalt engagement og tilstedeværelse. Det var endvidere en betingelse fra kommunens side, at bynavnet Randers skulle indgå i stadionnavnet. Begge dele er opfyldt med navnet Essex Park Randers, som jeg er sikker på er et navn, der hurtigt vil blive kendt i folkemunde. Vi er utroligt taknemmelige for at have Essex som en af vore trofaste sponsorer, der via stadionaftalen er med til at sikre en sund økonomi omkring stadionbyggeriet, som har Randers FC og Randers Kommune som bygherrer,” udtaler Randers FCs direktør Jacob Nielsen.

Den færdige entreprise for Essex Park Randers med tre tribuner vil efter planen være klar til indvielse i forbindelse med sæsonstarten 2006/2007, men navnet offentliggøres allerede nu, så publikum får mulighed for at vænne sig til det.

/







LIVE

LIVE: Dyster Hjulmand-melding

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



Kæmpekøb retur til FC København?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning