Randers tager pis på TV 2-eksperter

Efter 4-2-sejren over Brøndby IF lavede Randers FC lidt sjov med eksperter fra TV 2, der ikke havde troet på, at kronjyderne ville komme med i Mesterskabsspillet.



Forud for den netop afviklede Superliga-runde var der fire klubber, der kæmpede om de resterende tre pladser i Mesterskabsspillet.

De fire klubber var Brøndby IF, FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Randers FC, og meget pegede i retning af, at sidstnævnte ville ende som sorteper, på grund af deres svære kampprogram.

Forud for den netop afviklede runde gav TV 2‘s Superliga-eksperter deres bud på, hvem der ville ende som sorteper, og her pegede de næsten alle sammen på Randers. Med mandagens imponerende 4-2-sejr over Brøndby er kronjyderne dog nu sikret en plads i Mesterskabsspillet, og efter den forløsende sejr kom Randers så med en lille humoristisk stikpille til eksperterne.

– Læs her hvad 5 fodboldunderholdere og 1 fodboldekspert mener om top 6, lød det på X fra Randers FC, med et link til TV 2’s artikel.

Morten Bruun, Nicoline Caspersen, Jonas Hebo, Lars Jacobsen, Mads Junker og Uffe Bech havde alle peget på Randers som sorteper i top-6-dramaet, mens kun Peter Graulund havde kigget i en anden retning ved at pege på Silkeborg IF.

Selvom de fleste af TV 2-eksperterne endte med at tage fejl, var det umiddelbart meget logisk at pege på Randers som sorteper, da Rasmus Bertelsens mandskab kiggede ind i to på papiret svære kampe mod Brøndby og FC Midtjylland.

I sidste uge bragte Tipsbladet da også en artikel med sandsynlighedsberegninger fra supercomputeren BETSiE, der netop pegede på Randers som den klart mest sandsynlige sorteper i dramaet om at komme med i Mesterskabsspillet.

Med én runde tilbage af grundspillet er både Randers og FC Nordsjælland nu garanteret en plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby og Silkeborg på søndag skal ud i en direkte dyst om den sidste plads.

Her står Silkeborg med de dårligste kort på hånden, da Kent Nielsens tropper skal bruge tre point for at få den sidste plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby kan nøjes med uafgjort i opgøret, der spilles på Brøndby Stadion.

Hvem snupper den sidste plads i Mesterskabsspillet?

  • BIF
  • SIF
  • BIF
  • SIF

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor nedtur for Superliga-komet

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse