Randers tager pis på TV 2-eksperter

Efter 4-2-sejren over Brøndby IF lavede Randers FC lidt sjov med eksperter fra TV 2, der ikke havde troet på, at kronjyderne ville komme med i Mesterskabsspillet.



Forud for den netop afviklede Superliga-runde var der fire klubber, der kæmpede om de resterende tre pladser i Mesterskabsspillet.

De fire klubber var Brøndby IF, FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Randers FC, og meget pegede i retning af, at sidstnævnte ville ende som sorteper, på grund af deres svære kampprogram.

Forud for den netop afviklede runde gav TV 2‘s Superliga-eksperter deres bud på, hvem der ville ende som sorteper, og her pegede de næsten alle sammen på Randers. Med mandagens imponerende 4-2-sejr over Brøndby er kronjyderne dog nu sikret en plads i Mesterskabsspillet, og efter den forløsende sejr kom Randers så med en lille humoristisk stikpille til eksperterne.

– Læs her hvad 5 fodboldunderholdere og 1 fodboldekspert mener om top 6, lød det på X fra Randers FC, med et link til TV 2’s artikel.

Morten Bruun, Nicoline Caspersen, Jonas Hebo, Lars Jacobsen, Mads Junker og Uffe Bech havde alle peget på Randers som sorteper i top-6-dramaet, mens kun Peter Graulund havde kigget i en anden retning ved at pege på Silkeborg IF.

Selvom de fleste af TV 2-eksperterne endte med at tage fejl, var det umiddelbart meget logisk at pege på Randers som sorteper, da Rasmus Bertelsens mandskab kiggede ind i to på papiret svære kampe mod Brøndby og FC Midtjylland.

I sidste uge bragte Tipsbladet da også en artikel med sandsynlighedsberegninger fra supercomputeren BETSiE, der netop pegede på Randers som den klart mest sandsynlige sorteper i dramaet om at komme med i Mesterskabsspillet.

Med én runde tilbage af grundspillet er både Randers og FC Nordsjælland nu garanteret en plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby og Silkeborg på søndag skal ud i en direkte dyst om den sidste plads.

Her står Silkeborg med de dårligste kort på hånden, da Kent Nielsens tropper skal bruge tre point for at få den sidste plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby kan nøjes med uafgjort i opgøret, der spilles på Brøndby Stadion.

Hvem snupper den sidste plads i Mesterskabsspillet?

  • BIF
  • SIF
  • BIF
  • SIF

0 Votes





FC Midtjylland får bøde på en kvart million




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Solbakken har blandede følelser

Ghana – Panama

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Deadline overskredet: FC København melder ud

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Argentina – Algeriet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Frankrig – Senegal

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Irak – Norge

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk