Forud for den netop afviklede Superliga-runde var der fire klubber, der kæmpede om de resterende tre pladser i Mesterskabsspillet.
De fire klubber var Brøndby IF, FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Randers FC, og meget pegede i retning af, at sidstnævnte ville ende som sorteper, på grund af deres svære kampprogram.
Forud for den netop afviklede runde gav TV 2‘s Superliga-eksperter deres bud på, hvem der ville ende som sorteper, og her pegede de næsten alle sammen på Randers. Med mandagens imponerende 4-2-sejr over Brøndby er kronjyderne dog nu sikret en plads i Mesterskabsspillet, og efter den forløsende sejr kom Randers så med en lille humoristisk stikpille til eksperterne.
– Læs her hvad 5 fodboldunderholdere og 1 fodboldekspert mener om top 6, lød det på X fra Randers FC, med et link til TV 2’s artikel.
Morten Bruun, Nicoline Caspersen, Jonas Hebo, Lars Jacobsen, Mads Junker og Uffe Bech havde alle peget på Randers som sorteper i top-6-dramaet, mens kun Peter Graulund havde kigget i en anden retning ved at pege på Silkeborg IF.
Selvom de fleste af TV 2-eksperterne endte med at tage fejl, var det umiddelbart meget logisk at pege på Randers som sorteper, da Rasmus Bertelsens mandskab kiggede ind i to på papiret svære kampe mod Brøndby og FC Midtjylland.
I sidste uge bragte Tipsbladet da også en artikel med sandsynlighedsberegninger fra supercomputeren BETSiE, der netop pegede på Randers som den klart mest sandsynlige sorteper i dramaet om at komme med i Mesterskabsspillet.
Med én runde tilbage af grundspillet er både Randers og FC Nordsjælland nu garanteret en plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby og Silkeborg på søndag skal ud i en direkte dyst om den sidste plads.
Her står Silkeborg med de dårligste kort på hånden, da Kent Nielsens tropper skal bruge tre point for at få den sidste plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby kan nøjes med uafgjort i opgøret, der spilles på Brøndby Stadion.
Hvem snupper den sidste plads i Mesterskabsspillet?
0 Votes
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk