Randers tager pis på TV 2-eksperter

Efter 4-2-sejren over Brøndby IF lavede Randers FC lidt sjov med eksperter fra TV 2, der ikke havde troet på, at kronjyderne ville komme med i Mesterskabsspillet.



Forud for den netop afviklede Superliga-runde var der fire klubber, der kæmpede om de resterende tre pladser i Mesterskabsspillet.

De fire klubber var Brøndby IF, FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Randers FC, og meget pegede i retning af, at sidstnævnte ville ende som sorteper, på grund af deres svære kampprogram.

Forud for den netop afviklede runde gav TV 2‘s Superliga-eksperter deres bud på, hvem der ville ende som sorteper, og her pegede de næsten alle sammen på Randers. Med mandagens imponerende 4-2-sejr over Brøndby er kronjyderne dog nu sikret en plads i Mesterskabsspillet, og efter den forløsende sejr kom Randers så med en lille humoristisk stikpille til eksperterne.

– Læs her hvad 5 fodboldunderholdere og 1 fodboldekspert mener om top 6, lød det på X fra Randers FC, med et link til TV 2’s artikel.

Morten Bruun, Nicoline Caspersen, Jonas Hebo, Lars Jacobsen, Mads Junker og Uffe Bech havde alle peget på Randers som sorteper i top-6-dramaet, mens kun Peter Graulund havde kigget i en anden retning ved at pege på Silkeborg IF.

Selvom de fleste af TV 2-eksperterne endte med at tage fejl, var det umiddelbart meget logisk at pege på Randers som sorteper, da Rasmus Bertelsens mandskab kiggede ind i to på papiret svære kampe mod Brøndby og FC Midtjylland.

I sidste uge bragte Tipsbladet da også en artikel med sandsynlighedsberegninger fra supercomputeren BETSiE, der netop pegede på Randers som den klart mest sandsynlige sorteper i dramaet om at komme med i Mesterskabsspillet.

Med én runde tilbage af grundspillet er både Randers og FC Nordsjælland nu garanteret en plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby og Silkeborg på søndag skal ud i en direkte dyst om den sidste plads.

Her står Silkeborg med de dårligste kort på hånden, da Kent Nielsens tropper skal bruge tre point for at få den sidste plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby kan nøjes med uafgjort i opgøret, der spilles på Brøndby Stadion.

Hvem snupper den sidste plads i Mesterskabsspillet?

  • BIF
  • SIF
  • BIF
  • SIF

0 Votes





‘Sur over Brøndby-transfer’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

– De lignede lort!

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Delaney sætter ord på kontraktsituation

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over