Randers tager pis på TV 2-eksperter

Efter 4-2-sejren over Brøndby IF lavede Randers FC lidt sjov med eksperter fra TV 2, der ikke havde troet på, at kronjyderne ville komme med i Mesterskabsspillet.



Forud for den netop afviklede Superliga-runde var der fire klubber, der kæmpede om de resterende tre pladser i Mesterskabsspillet.

De fire klubber var Brøndby IF, FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Randers FC, og meget pegede i retning af, at sidstnævnte ville ende som sorteper, på grund af deres svære kampprogram.

Forud for den netop afviklede runde gav TV 2‘s Superliga-eksperter deres bud på, hvem der ville ende som sorteper, og her pegede de næsten alle sammen på Randers. Med mandagens imponerende 4-2-sejr over Brøndby er kronjyderne dog nu sikret en plads i Mesterskabsspillet, og efter den forløsende sejr kom Randers så med en lille humoristisk stikpille til eksperterne.

– Læs her hvad 5 fodboldunderholdere og 1 fodboldekspert mener om top 6, lød det på X fra Randers FC, med et link til TV 2’s artikel.

Morten Bruun, Nicoline Caspersen, Jonas Hebo, Lars Jacobsen, Mads Junker og Uffe Bech havde alle peget på Randers som sorteper i top-6-dramaet, mens kun Peter Graulund havde kigget i en anden retning ved at pege på Silkeborg IF.

Selvom de fleste af TV 2-eksperterne endte med at tage fejl, var det umiddelbart meget logisk at pege på Randers som sorteper, da Rasmus Bertelsens mandskab kiggede ind i to på papiret svære kampe mod Brøndby og FC Midtjylland.

I sidste uge bragte Tipsbladet da også en artikel med sandsynlighedsberegninger fra supercomputeren BETSiE, der netop pegede på Randers som den klart mest sandsynlige sorteper i dramaet om at komme med i Mesterskabsspillet.

Med én runde tilbage af grundspillet er både Randers og FC Nordsjælland nu garanteret en plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby og Silkeborg på søndag skal ud i en direkte dyst om den sidste plads.

Her står Silkeborg med de dårligste kort på hånden, da Kent Nielsens tropper skal bruge tre point for at få den sidste plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby kan nøjes med uafgjort i opgøret, der spilles på Brøndby Stadion.

Hvem snupper den sidste plads i Mesterskabsspillet?

  • BIF
  • SIF
  • BIF
  • SIF

0 Votes







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken overvejede at sige op

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’