Randers tager pis på TV 2-eksperter

Efter 4-2-sejren over Brøndby IF lavede Randers FC lidt sjov med eksperter fra TV 2, der ikke havde troet på, at kronjyderne ville komme med i Mesterskabsspillet.



Forud for den netop afviklede Superliga-runde var der fire klubber, der kæmpede om de resterende tre pladser i Mesterskabsspillet.

De fire klubber var Brøndby IF, FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Randers FC, og meget pegede i retning af, at sidstnævnte ville ende som sorteper, på grund af deres svære kampprogram.

Forud for den netop afviklede runde gav TV 2‘s Superliga-eksperter deres bud på, hvem der ville ende som sorteper, og her pegede de næsten alle sammen på Randers. Med mandagens imponerende 4-2-sejr over Brøndby er kronjyderne dog nu sikret en plads i Mesterskabsspillet, og efter den forløsende sejr kom Randers så med en lille humoristisk stikpille til eksperterne.

– Læs her hvad 5 fodboldunderholdere og 1 fodboldekspert mener om top 6, lød det på X fra Randers FC, med et link til TV 2’s artikel.

Morten Bruun, Nicoline Caspersen, Jonas Hebo, Lars Jacobsen, Mads Junker og Uffe Bech havde alle peget på Randers som sorteper i top-6-dramaet, mens kun Peter Graulund havde kigget i en anden retning ved at pege på Silkeborg IF.

Selvom de fleste af TV 2-eksperterne endte med at tage fejl, var det umiddelbart meget logisk at pege på Randers som sorteper, da Rasmus Bertelsens mandskab kiggede ind i to på papiret svære kampe mod Brøndby og FC Midtjylland.

I sidste uge bragte Tipsbladet da også en artikel med sandsynlighedsberegninger fra supercomputeren BETSiE, der netop pegede på Randers som den klart mest sandsynlige sorteper i dramaet om at komme med i Mesterskabsspillet.

Med én runde tilbage af grundspillet er både Randers og FC Nordsjælland nu garanteret en plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby og Silkeborg på søndag skal ud i en direkte dyst om den sidste plads.

Her står Silkeborg med de dårligste kort på hånden, da Kent Nielsens tropper skal bruge tre point for at få den sidste plads i Mesterskabsspillet, mens Brøndby kan nøjes med uafgjort i opgøret, der spilles på Brøndby Stadion.

Hvem snupper den sidste plads i Mesterskabsspillet?

  • BIF
  • SIF
  • BIF
  • SIF

0 Votes





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Uventet transferdrejning

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Hylder kæmpe FCM-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Fredberg henter italiensk legende

Norges kronprins rejser til USA