(OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 11. juni 2021).
I anledningen af EM har den norske avis Aftenposten rangeret de 50 bedste europæiske spillere i historien, og avisen har fundet plads til tre danskere på listen.
Michael Laudrup indtager således 18. pladsen, mens Allan Simonsen er at finde på 36. pladsen. Preben Elkjær har fået 50. pladsen.
– En af de helt store i den europæiske fodboldhistorie, men han var på kant med landstræneren og spillede derfor ikke, da Danmark vandt EM i 1992. Michael Laudrup fik sit gennembrud, da Danmark spillede EM-semifinale i 1984. Teknikeren har vundet mesterskaber med Juventus, Barcelona og Real Madrid, lyder Aftenpostens beskrivelse af Michael Laudrup.
Ronaldo på tredjepladsen
På listen finder man blot fire spillere, der også skal deltage i den kommende EM-slutrunde. Der er tale om Luka Modric (nummer 47), Robert Lewandowski (nummer 40), Manuel Neuer (nummer 32) og Cristiano Ronaldo (nummer tre).
Zlatan Ibrahimovic (nummer 19) og Sergio Ramos (nummer 16) optræder også, men de to herrer er altså ikke udtaget til EM.
Zidane på andenpladsen
Michael Laudrup kunne altså ikke snige sig med i top ti, men det er selvsagt også kæmpe legender, man finder på de øverste pladser. Xavi Hernandez og Andres Iniesta ligger henholdsvis nummer syv og seks, mens Michel Platini indtager femtepladsen.
Franz Beckenbauer ligger nummer fire, mens Cristiano Ronaldo altså må nøjes med tredjepladsen. Zinedine Zidane er nummer to, og på førstepladsen har Aftenposten valgt at placere det hollandske ikon, Johan Cruyff.
– Var sin generations bedste spiller i halvfjerdserne. Cruyff så skjulte rum, som hans holdkammerater kunne bevæge sig ind i. Cruyff bestemte, hvornår et angreb skulle indledes, og hvornår det var for risikabelt at indlede et angreb. Ingen kunne holde på bolden som ‘Europas Pélé’. Vandt Ballon d’Or og Europa Cup’en tre gange. Førte Holland til VM-finalen i 1974. En kunstner og en fodboldtænker, der udviklede sin egen stil. Han opfandt Cruyff-finten, og var symbolet på totalfodbold. Cruyff ændrede fodbold forevigt, lyder Aftenpostens beskrivelse af Cruyff.
De ti største europæiske spillere nogensinde
10. Gerd Müller, Vesttyskland
9. Marco van Basten, Holland
8. Bobby Charlton, England
7. Xavi Hernandez, Spanien
6. Andres Iniesta, Spanien
5. Michel Platini, Frankrig
4. Franz Beckenbauer, Vesttyskland
3. Cristiano Ronaldo, Portugal
2. Zinedine Zidane, Frankrig
1. Johan Cruyff, Holland
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
