Rangeret: De bedste europæiske spillere nogensinde

Cristiano Ronaldo må nøjes med en tredjeplads på Aftenpostens rangering af de 50 største europæiske spillere nogensinde.



(OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 11. juni 2021).

I anledningen af EM har den norske avis Aftenposten rangeret de 50 bedste europæiske spillere i historien, og avisen har fundet plads til tre danskere på listen. 

Michael Laudrup indtager således 18. pladsen, mens Allan Simonsen er at finde på 36. pladsen. Preben Elkjær har fået 50. pladsen. 

– En af de helt store i den europæiske fodboldhistorie, men han var på kant med landstræneren og spillede derfor ikke, da Danmark vandt EM i 1992. Michael Laudrup fik sit gennembrud, da Danmark spillede EM-semifinale i 1984. Teknikeren har vundet mesterskaber med Juventus, Barcelona og Real Madrid, lyder Aftenpostens beskrivelse af Michael Laudrup. 

Ronaldo på tredjepladsen
På listen finder man blot fire spillere, der også skal deltage i den kommende EM-slutrunde. Der er tale om Luka Modric (nummer 47), Robert Lewandowski (nummer 40), Manuel Neuer (nummer 32) og Cristiano Ronaldo (nummer tre).

Zlatan Ibrahimovic (nummer 19) og Sergio Ramos (nummer 16) optræder også, men de to herrer er altså ikke udtaget til EM.

Zidane på andenpladsen
Michael Laudrup kunne altså ikke snige sig med i top ti, men det er selvsagt også kæmpe legender, man finder på de øverste pladser. Xavi Hernandez og Andres Iniesta ligger henholdsvis nummer syv og seks, mens Michel Platini indtager femtepladsen.

Franz Beckenbauer ligger nummer fire, mens Cristiano Ronaldo altså må nøjes med tredjepladsen. Zinedine Zidane er nummer to, og på førstepladsen har Aftenposten valgt at placere det hollandske ikon, Johan Cruyff. 

– Var sin generations bedste spiller i halvfjerdserne. Cruyff så skjulte rum, som hans holdkammerater kunne bevæge sig ind i. Cruyff bestemte, hvornår et angreb skulle indledes, og hvornår det var for risikabelt at indlede et angreb. Ingen kunne holde på bolden som ‘Europas Pélé’. Vandt Ballon d’Or og Europa Cup’en tre gange. Førte Holland til VM-finalen i 1974. En kunstner og en fodboldtænker, der udviklede sin egen stil. Han opfandt Cruyff-finten, og var symbolet på totalfodbold. Cruyff ændrede fodbold forevigt, lyder Aftenpostens beskrivelse af Cruyff.

De ti største europæiske spillere nogensinde

10. Gerd Müller, Vesttyskland
9. Marco van Basten, Holland
8. Bobby Charlton, England
7. Xavi Hernandez, Spanien
6. Andres Iniesta, Spanien
5. Michel Platini, Frankrig
4. Franz Beckenbauer, Vesttyskland
3. Cristiano Ronaldo, Portugal
2. Zinedine Zidane, Frankrig
1. Johan Cruyff, Holland





Dansk bomber forventer sommertransfer


Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Stor Brøndby-stjerne skadet

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Landstræner hylder OB-komet

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Cooper skyder på Schmedes

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dårligt nyt om AGF-stjerne

OB – Silkeborg IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Angriber er færdig i Randers FC

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

– Fuldstændig svigtet

AGF henter Ibrahim Traoré

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Skidt nyt til Brian Riemer?

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

To trænere færdige i Superliga-klub

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

‘Meget problematiske udtalelser’

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Stage slagter Ulve i danskerdyst