(OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 11. juni 2021).
I anledningen af EM har den norske avis Aftenposten rangeret de 50 bedste europæiske spillere i historien, og avisen har fundet plads til tre danskere på listen.
Michael Laudrup indtager således 18. pladsen, mens Allan Simonsen er at finde på 36. pladsen. Preben Elkjær har fået 50. pladsen.
– En af de helt store i den europæiske fodboldhistorie, men han var på kant med landstræneren og spillede derfor ikke, da Danmark vandt EM i 1992. Michael Laudrup fik sit gennembrud, da Danmark spillede EM-semifinale i 1984. Teknikeren har vundet mesterskaber med Juventus, Barcelona og Real Madrid, lyder Aftenpostens beskrivelse af Michael Laudrup.
Ronaldo på tredjepladsen
På listen finder man blot fire spillere, der også skal deltage i den kommende EM-slutrunde. Der er tale om Luka Modric (nummer 47), Robert Lewandowski (nummer 40), Manuel Neuer (nummer 32) og Cristiano Ronaldo (nummer tre).
Zlatan Ibrahimovic (nummer 19) og Sergio Ramos (nummer 16) optræder også, men de to herrer er altså ikke udtaget til EM.
Zidane på andenpladsen
Michael Laudrup kunne altså ikke snige sig med i top ti, men det er selvsagt også kæmpe legender, man finder på de øverste pladser. Xavi Hernandez og Andres Iniesta ligger henholdsvis nummer syv og seks, mens Michel Platini indtager femtepladsen.
Franz Beckenbauer ligger nummer fire, mens Cristiano Ronaldo altså må nøjes med tredjepladsen. Zinedine Zidane er nummer to, og på førstepladsen har Aftenposten valgt at placere det hollandske ikon, Johan Cruyff.
– Var sin generations bedste spiller i halvfjerdserne. Cruyff så skjulte rum, som hans holdkammerater kunne bevæge sig ind i. Cruyff bestemte, hvornår et angreb skulle indledes, og hvornår det var for risikabelt at indlede et angreb. Ingen kunne holde på bolden som ‘Europas Pélé’. Vandt Ballon d’Or og Europa Cup’en tre gange. Førte Holland til VM-finalen i 1974. En kunstner og en fodboldtænker, der udviklede sin egen stil. Han opfandt Cruyff-finten, og var symbolet på totalfodbold. Cruyff ændrede fodbold forevigt, lyder Aftenpostens beskrivelse af Cruyff.
De ti største europæiske spillere nogensinde
10. Gerd Müller, Vesttyskland
9. Marco van Basten, Holland
8. Bobby Charlton, England
7. Xavi Hernandez, Spanien
6. Andres Iniesta, Spanien
5. Michel Platini, Frankrig
4. Franz Beckenbauer, Vesttyskland
3. Cristiano Ronaldo, Portugal
2. Zinedine Zidane, Frankrig
1. Johan Cruyff, Holland
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
