Zlatan Ibrahimovic når ikke at blive klar, men sommerens EM-slutrunde kommer stadig til at byde på nogle af planetens mest profilerede målscorere.
Bombere som Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappé, Harry Kane, Romelu Lukaku, Karim Benzema, Memphis Depay og Ciro Immobile er således alle udtaget, og dermed bliver der utvivlsomt hård kamp om prisen som EM-topscorer.
Men hvem har de bedste chancer for at blive topscorer til EM? Vi rangerer her de fem bedste bud.
5. KARIM BENZEMA (FRANKRIG)
Real Madrid-stjernen er en lidt ubekendt faktor forud for EM, idet han har været udelukket fra det franske landshold siden 2015. Didier Deschamps har endelig tilgivet Benzema, men er det ensbetydende med, at Real Madrid-angriberen starter inde for Frankrig?
Det vil umiddelbart give rigtig god mening at lade Benzema starte inde, for franskmanden har scoret 30 mål for Real Madrid i denne sæson. Samtidig er Frankrig favorit til at vinde EM, og derfor må Benzema også nævnes som et oplagt bud på en EM-topscorer.
4. CRISTIANO RONALDO (PORTUGAL)
Den 36-årige superstjerne har scoret 103 mål i landsholdstrøjen, mens det i denne sæson blev til 36 fuldtræffere for Juventus.
Cristiano Ronaldo er stadig en af Europas målfarligste spillere, og Juventus-stjernen spiller på et stjernespækket portugisisk hold, hvor folk som Bruno Fernandes og Bernardo Silva kan sætte ham i scene.
3. KYLIAN MBAPPÉ (FRANKRIG)
Den 22-årige franskmand scorede 42 mål i 47 kampe for Paris Saint-Germain i den forgangne sæson, og sænkede blandt andet Barcelona og Bayern München i Champions League.
Frankrig er endt i en relativt svær gruppe, med Portugal, Tyskland og Ungarn, hvilket umiddelbart gør chancerne for at blive EM-topscorer lidt mindre for Mbappé. På grund af kvaliteten af de spillere, som Mbappé har omkring sig, må den unge superstjerne dog stadig betegnes som en af favoritterne til at blive slutrundens målkonge.

2. ROMELU LUKAKU (BELGIEN)
Lukaku nettede 30 gange for Inter i den forgangne sæson, og Christian Eriksens klubkammerat har samtidig en fortrinlig statistik på landsholdet, hvor han har scoret 59 mål i 91 kampe.
Belgien møder Finland, Rusland og Danmark i gruppespillet, og det vil være mærkeligt, hvis ikke Lukaku får nettet en del gange allerede i gruppespillet. Belgien anses samtidig som et hold, der kan gå hele vejen, og på den baggrund må Romelu Lukaku siges at være et oplagt på slutrundens topscorer.
1. HARRY KANE (ENGLAND)
Kane endte som VM-topscorer for tre år siden, og den engelske landsholdskaptajn må også siges at være favorit til at blive topscorer til EM, hvor England er i gruppe med Skotland, Tjekkiet og Kroatien.
33 mål leverede Harry Kane for Tottenham i den forgangne sæson, og også på landsholdet har den engelske stjerne en glimrende statistik. Kane har således nettet 34 gange i 53 landskampe.
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
Her kan du se FC København mod Napoli
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
