Zlatan Ibrahimovic når ikke at blive klar, men sommerens EM-slutrunde kommer stadig til at byde på nogle af planetens mest profilerede målscorere.
Bombere som Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappé, Harry Kane, Romelu Lukaku, Karim Benzema, Memphis Depay og Ciro Immobile er således alle udtaget, og dermed bliver der utvivlsomt hård kamp om prisen som EM-topscorer.
Men hvem har de bedste chancer for at blive topscorer til EM? Vi rangerer her de fem bedste bud.
5. KARIM BENZEMA (FRANKRIG)
Real Madrid-stjernen er en lidt ubekendt faktor forud for EM, idet han har været udelukket fra det franske landshold siden 2015. Didier Deschamps har endelig tilgivet Benzema, men er det ensbetydende med, at Real Madrid-angriberen starter inde for Frankrig?
Det vil umiddelbart give rigtig god mening at lade Benzema starte inde, for franskmanden har scoret 30 mål for Real Madrid i denne sæson. Samtidig er Frankrig favorit til at vinde EM, og derfor må Benzema også nævnes som et oplagt bud på en EM-topscorer.
4. CRISTIANO RONALDO (PORTUGAL)
Den 36-årige superstjerne har scoret 103 mål i landsholdstrøjen, mens det i denne sæson blev til 36 fuldtræffere for Juventus.
Cristiano Ronaldo er stadig en af Europas målfarligste spillere, og Juventus-stjernen spiller på et stjernespækket portugisisk hold, hvor folk som Bruno Fernandes og Bernardo Silva kan sætte ham i scene.
3. KYLIAN MBAPPÉ (FRANKRIG)
Den 22-årige franskmand scorede 42 mål i 47 kampe for Paris Saint-Germain i den forgangne sæson, og sænkede blandt andet Barcelona og Bayern München i Champions League.
Frankrig er endt i en relativt svær gruppe, med Portugal, Tyskland og Ungarn, hvilket umiddelbart gør chancerne for at blive EM-topscorer lidt mindre for Mbappé. På grund af kvaliteten af de spillere, som Mbappé har omkring sig, må den unge superstjerne dog stadig betegnes som en af favoritterne til at blive slutrundens målkonge.

2. ROMELU LUKAKU (BELGIEN)
Lukaku nettede 30 gange for Inter i den forgangne sæson, og Christian Eriksens klubkammerat har samtidig en fortrinlig statistik på landsholdet, hvor han har scoret 59 mål i 91 kampe.
Belgien møder Finland, Rusland og Danmark i gruppespillet, og det vil være mærkeligt, hvis ikke Lukaku får nettet en del gange allerede i gruppespillet. Belgien anses samtidig som et hold, der kan gå hele vejen, og på den baggrund må Romelu Lukaku siges at være et oplagt på slutrundens topscorer.
1. HARRY KANE (ENGLAND)
Kane endte som VM-topscorer for tre år siden, og den engelske landsholdskaptajn må også siges at være favorit til at blive topscorer til EM, hvor England er i gruppe med Skotland, Tjekkiet og Kroatien.
33 mål leverede Harry Kane for Tottenham i den forgangne sæson, og også på landsholdet har den engelske stjerne en glimrende statistik. Kane har således nettet 34 gange i 53 landskampe.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
