Rangers vinder Old Firm og tager stort skridt mod titel

Rangers slog Celtic på et selvmål i rivalopgør og fører nu den skotske liga med 19 point.



Ni sæsoner i træk har Celtic vundet det skotske mesterskab, men i denne sæson ser det ud til, at Rangers kan bryde stimen og triumfere for første gang siden 2011.

Lørdag tørnede de evige rivaler sammen i Old Firm, og på hjemmebane Ibrox Stadium vandt Rangers med 1-0 og øgede forspringet i toppen.

Rangers, der har Liverpool-legenden Steven Gerrard som manager, har på førstepladsen 62 point for 22 kampe, mens Celtic på andenpladsen har 43 point, men for tre kampe færre.

Forud for kickoff var det et minuts stilhed i anledning af 50-året for stadionulykken på Ibrox i 1971, hvor 66 tilskuere mistede livet i forbindelse med kampen mellem Rangers og Celtic.

Da opgøret blev fløjtet i gang, var stilheden afblæst. Bare to minutter var spillet, da Celtic var tæt på en lynscoring. Odsonne Édouard afsluttede fra klos hold, keeper Allan McGregor reddede.

At Celtic havde hårdt brug for tre point for at mindske afstanden til konkurrenten, var til at se på spillet, da udeholdet angreb ivrigst i indledningen. Kampbilledet udlignede sig dog mere, som kampen skred frem.

Efter en times spil led Celtics forhåbninger dog et knæk, da Nir Bitton fik rødt kort for at rive en modstander, der var tæt på slippe fri, omkuld. Umiddelbart en lidt hård kendelse.

Udvisningen gav Rangers større overtag, og det gav føring 20 minutter før tid.

Et hjørnespark blev sendt ind i feltet, hvor Celtic-anfører Callum McGregor var uheldig at dirigere bolden i eget mål til Rangers-føring.

Celtic havde kort efter et nærgående langskud, men ellers havde Rangers godt styr på gæsterne og dermed blev endnu et skridt taget mod mesterskabet.

Suveræne Rangers er nu noteret for 20 sejre og 2 uafgjorte i 22 kampe.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

17-årig som starter? ‘Super spændende’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Det er jeg træt af’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afslører kæmpe VM-chok