‘Det er jeg træt af’

I sin analyse af træningskampen mod OB fremhævede Thomas Nørgaard flere gode fremadrettede afleveringer, mens Brøndby-bossen omvendt var utilfreds med, at de blå-gule havde for mange uprovokerede boldtab, der kunne have kostet.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der var aldrig for alvor tvivl om udfaldet, da Brøndby og OB lørdag eftermiddag mødtes i en træningskamp på Bane 1 ved Brøndby Stadion.

De blå-gule knuste fynboerne med 4-0 og efter sejren var Thomas Nørgaard da også overordnet ganske godt tilfreds med indsatsen, da han mødte Tipsbladet og den øvrige presse.

I sin taktiske analyse af kampen kom den nye Brøndby-boss dog også ind på nogle elementer i spillet, han ikke var så begejstret for.

– Jeg synes, at vi i nogle brudfaser af spillet har nogle virkeligt gode vertikale fremadrettede pasninger i rum. Der synes jeg, at vi ser skarpe ud. Jeg synes, at vi i vores rotationer momentvist både er modige, men også afklarede, i forhold til at kunne bruge hinanden i det. Det synes jeg, at vi gør godt.

– Så er der nogle gange, hvor jeg synes, at vores matchtempo, altså vores boldomgang, bliver lidt for omstændig og lidt for langsom. Og det er så dér, hvor jeg vender tilbage til, at det både er en varm dag og at det nogle gange også bliver en lidt tør bane, hvilket måske også spiller en rolle. Så der er gode og dårlige ting.

– Jeg er træt af, at vi har lidt for mange boldtab, synes jeg. Specielt i første halvleg, hvor de chancer, som OB skaber, er situationer, hvor vi uprovokeret smider bolden væk. Det skal vi gøre bedre. Fordi når vi er så dominerende, som vi er, så skal vi ikke give dem muligheden for at føle, at de reelt set stadig er med, lød det fra Thomas Nørgaard.

Brøndby tester formen af mod Hibernian på lørdag inden Superliga-premieren mod AGF i næste uge (Foto: Alamy).

Generalprøve i Edinburgh

Brøndby-træneren blev herefter spurgt om, hvad han helt konkret kommer til at bruge lørdagens generalprøve mod Hibernian til, inden det en uge efter går løs mod AGF i Superligaen. Her understregede Thomas Nørgaard, at han ikke forventer at få svar på samtlige spørgsmål inden Superliga-premieren.

– Jeg tror, at vi startede lidt i dag, hvor vi snerper det lidt mere til, i forhold til, at vi er så tæt på. Nu blev det 45-45 (minutter, red.) for nogle og 70-20 for andre, og det er klart, at det kommer jo i endnu højere grad til at ligne i Hibernian, at vi er en uges tid væk fra turneringsstart, ingen tvivl om det.

– Men lige nu og her tror jeg også, at vi uge for uge skal bruge tiden så konstruktivt som overhovedet muligt. Så vi skal være klar til at performe, når vi spiller mod AGF, selvfølgelig skal vi det, men vi må også bare sige, at i forhold til at bygge det her præstationsniveau, som vi gerne vil og som tager nogle rigtigt gode skridt, der når vi ikke at få alle svarene inden.

– Vi tolker hele tiden og det gør vi også, når vi spiller i næste uge (på lørdag, red.), men selvfølgelig vil der være færre eksperimenter, lød det fra Thomas Nørgaard.

Efter at have spillet træningskampe på Bane 1 venter en anderledes opgave i Edinburgh, hvor der forventes et godt fremmøde på Hibernians stadion. Thomas Nørgaard ville dog gerne bruge lejligheden til også at bifalde fremmødet til Brøndbys træningskampe i de seneste uger.

– Jeg tror egentlig, at det er vigtigt for os som gruppe at give et shout out til de her kampe, vi har spillet her. Følelsen har ikke været, at vi bare spiller ligegyldige testkampe. Jeg ved ikke, om der kommeer 1000 eller 2000 mennesker. Så kan det godt være, at det nogle gange er lidt varmt og vi først hører det for alvor, når vi scorer nogle mål, men dem har vi heldigvis lavet en pæn sum af. Så det har været en fed kulisse, og det er vi super taknemmelige over.

– Men at gå derover og ligesom tage lidt hul på tingene en uge inden og spille imod en stærk modstander, og hvor vi ved, at der kommer rigtig mange fans fra begge hold, det skaber jo grobund for en kulisse, som giver os en sidste test, som er det, vi har brug for, lød det afslutningsvist fra Thomas Nørgaard.

Efter lørdagens kamp mod OB meldte Brøndby ud, at man har arrangeret endnu en træningskamp inden turen til Skotland, og den kamp afvikles netop nu på Bane 1, hvor modstanderen er Nykøbing FC.

Her er Brøndby uden Nicolai Vallys, da den offensive profil er rejst til Japan for at færddiggøre et klubskifte. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Frankrig – Spanien

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører kæmpe VM-chok

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM