Alexander Zornigers Greuther Fürth spillede sig lørdag videre i den tyske pokalturnering med en sejr over Hallescher, så det burde egentlig være en glad cheftræner, der mødte op til pressemødet efter kampen. Det skulle man i hvert fald tro.
Men sådan blev det ikke.
I løbet af kampen var Greuther Fürths offensivspiller Julian Green blevet udsat for racistiske tilråb ved flere lejligheder, og derfor udnyttede Alexander Zorniger pressekonferencen til at komme med en opsang til tyskerne.
– Min spiller blev kaldt “abe” flere gange af tilskuerne. Det skete ikke bare én, to eller tre gange. Stadion er 95 procent fyldt. Der var nok folk, der kunne have grebet ind. Sådan noget er bare ikke i orden, uanset om det sker i Fürth, Nürnberg eller Rostock.
– Jeg ønsker ikke, at vi skal leve i en tid, hvor nogen tror, de er mere værd end andre… [Hvis du hører sådan noget], så rejs dig op og sig: “Det er ikke i orden!” Vi er et fantastisk land, og vi skal præsentere os selv sådan. Hvis vi ikke gør det, så får idioterne mere og mere mod. Dette er vores opgave og ikke regeringen eller institutionernes, lød det fra Zorniger ifølge Sky.
En video af opsangen er blevet delt på det sociale medie X, der engang hed Twitter, og her bliver den tidligere Brøndby-træner rost.
Sportsjournalisten Florian Reis fra dpa har eksempelvis delt videoen, som i skrivende stund har over 500.000 visninger, og skrevet “Alexander Zorniger Masterclass”.
Det danske medie bulibold.dk har ligeledes delt videoen på X og kalder det “en af de pressekonferencer, vi kommer til at huske”, mens Patrick Berger fra mediet SPORT1 kalder Zornigers budskab for “så vigtigt og så godt”.
Hvis du kan forstå tysk, kan du se Zornigers tale her:
Alexander Zorniger Masterclass. #HFCSGF #DFBPokal pic.twitter.com/m25C05nS1u
— Florian Reis (@vunallemebbes) August 12, 2023
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Vil smadre transferrekord
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed