Alexander Zornigers Greuther Fürth spillede sig lørdag videre i den tyske pokalturnering med en sejr over Hallescher, så det burde egentlig være en glad cheftræner, der mødte op til pressemødet efter kampen. Det skulle man i hvert fald tro.
Men sådan blev det ikke.
I løbet af kampen var Greuther Fürths offensivspiller Julian Green blevet udsat for racistiske tilråb ved flere lejligheder, og derfor udnyttede Alexander Zorniger pressekonferencen til at komme med en opsang til tyskerne.
– Min spiller blev kaldt “abe” flere gange af tilskuerne. Det skete ikke bare én, to eller tre gange. Stadion er 95 procent fyldt. Der var nok folk, der kunne have grebet ind. Sådan noget er bare ikke i orden, uanset om det sker i Fürth, Nürnberg eller Rostock.
– Jeg ønsker ikke, at vi skal leve i en tid, hvor nogen tror, de er mere værd end andre… [Hvis du hører sådan noget], så rejs dig op og sig: “Det er ikke i orden!” Vi er et fantastisk land, og vi skal præsentere os selv sådan. Hvis vi ikke gør det, så får idioterne mere og mere mod. Dette er vores opgave og ikke regeringen eller institutionernes, lød det fra Zorniger ifølge Sky.
En video af opsangen er blevet delt på det sociale medie X, der engang hed Twitter, og her bliver den tidligere Brøndby-træner rost.
Sportsjournalisten Florian Reis fra dpa har eksempelvis delt videoen, som i skrivende stund har over 500.000 visninger, og skrevet “Alexander Zorniger Masterclass”.
Det danske medie bulibold.dk har ligeledes delt videoen på X og kalder det “en af de pressekonferencer, vi kommer til at huske”, mens Patrick Berger fra mediet SPORT1 kalder Zornigers budskab for “så vigtigt og så godt”.
Hvis du kan forstå tysk, kan du se Zornigers tale her:
Alexander Zorniger Masterclass. #HFCSGF #DFBPokal pic.twitter.com/m25C05nS1u
— Florian Reis (@vunallemebbes) August 12, 2023
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster