Rasende Zorniger hyldes efter opsang

Alexander Zorniger kom en klar opsang til de tyske fans lørdag, efter at en af hans spillere blev udsat for racisme.



Alexander Zornigers Greuther Fürth spillede sig lørdag videre i den tyske pokalturnering med en sejr over Hallescher, så det burde egentlig være en glad cheftræner, der mødte op til pressemødet efter kampen. Det skulle man i hvert fald tro.

Men sådan blev det ikke.

I løbet af kampen var Greuther Fürths offensivspiller Julian Green blevet udsat for racistiske tilråb ved flere lejligheder, og derfor udnyttede Alexander Zorniger pressekonferencen til at komme med en opsang til tyskerne.

– Min spiller blev kaldt “abe” flere gange af tilskuerne. Det skete ikke bare én, to eller tre gange. Stadion er 95 procent fyldt. Der var nok folk, der kunne have grebet ind. Sådan noget er bare ikke i orden, uanset om det sker i Fürth, Nürnberg eller Rostock.

– Jeg ønsker ikke, at vi skal leve i en tid, hvor nogen tror, de er mere værd end andre… [Hvis du hører sådan noget], så rejs dig op og sig: “Det er ikke i orden!” Vi er et fantastisk land, og vi skal præsentere os selv sådan. Hvis vi ikke gør det, så får idioterne mere og mere mod. Dette er vores opgave og ikke regeringen eller institutionernes, lød det fra Zorniger ifølge Sky.

En video af opsangen er blevet delt på det sociale medie X, der engang hed Twitter, og her bliver den tidligere Brøndby-træner rost.

Sportsjournalisten Florian Reis fra dpa har eksempelvis delt videoen, som i skrivende stund har over 500.000 visninger, og skrevet “Alexander Zorniger Masterclass”.

Det danske medie bulibold.dk har ligeledes delt videoen på X og kalder det “en af de pressekonferencer, vi kommer til at huske”, mens Patrick Berger fra mediet SPORT1 kalder Zornigers budskab for “så vigtigt og så godt”.

Hvis du kan forstå tysk, kan du se Zornigers tale her:







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCM’s Europa League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

De lurer på Kjærgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge