Raser over Conte-kommentar: – Eriksen får de andre til at ligne rugby-spillere

Den italienske avis La Repubblica hylder Christian Eriksens elegance, og raser samtidig over Antonio Contes rugby-reference.



Christian Eriksen fik i sidste uge sparket nyt liv i sit Inter-ophold, da den danske landsholdsstjerne afgjorde Milano-derbyet med et brillant frisparksmål. 

Den 28-årige Eriksen har siddet på bænken i store dele af sæsonen, og efter AC Milan-kampen udtalte Antonio Conte, at Eriksen ikke kan få spilletid udelukkende på baggrund af sine kvaliteter som frisparksskytte. Det er kun i rugby, at det fungerer sådan, lød det fra Inter-bossen.

Hyldet for sin elegance 
Christian Eriksen fik dog alligevel lov til at spille hele kampen, da Inter lørdag slog Benevento med 4-0, og efterfølgende har den italienske avis La Repubblica valgt at gøre grin med Contes rugby-bemærkning.

– Eriksen er ikke en rugby-spiller, men han kan sparke til bolden på en måde, der får andre spillere til at ligne rugby-spillere… det vil sige spillere, der har problemer med overhovedet at tæmme bolden. Hans udsøgte boldfølelse er en sådan utrolig sjældenhed, at det er absurd, at det tog et år, før man forsøgte at udnytte det i denne nye og oplagte rolle som regista. For i Italien er der ikke mange spillere som danskeren, skriver avisen.

Christian Eriksens sparketeknik kom da også Inter til at gode allerede syv minutter inde i lørdagens opgør mod Benevento. Her førte et frisparksindlæg fra danskeren således til et Benevento-selvmål. Kort inde i anden halvleg bemærkede Eriksen sig også med et forrygende langskud, der dog ramte overliggeren.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen