Raser over Messi-triumf: Hvorfor ikke Pelé?

Ifølge det tyske medie Sport Bild er der en lang række spillere, der burde have fået flere stemmer end Lionel Messi til Ballon d’Or-afstemningen.



Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men det var ikke alle, der var lige begejstrede over argentinerens triumf. 

Messi sluttede således foran Robert Lewandowski, og ifølge det tyske medie Sport Bild burde have polakken have sluttet højere end argentineren. Under overskriften ‘Hvorfor ikke Pelé? Han var også god’ undrer Sport Bild sig således over, at Messi blev kåret til verdens bedste spiller i 2021.

– Tillykke. Det var ikke fortjent. Der er nu en øget risiko for nakkeskader i München og omegn som følge af den udbredte hovedrysten. Der er argumenter i Messis favør. Eller, der et ét: Messi førte Argentina til Copa America-triumf, hans første store trofæ med landsholdet. På den anden side var der også en rodet sæson i Barça, et Champions League-exit i ottendedelsfinalen og en tredjeplads i La Liga, lyder det således fra Sport Bild.

– Siden skiftet til PSG har han i månedsvis været en observatør. På det parisiske stjernehold er der i Kylian Mbappé, Neymar og Marquinhos minimum tre spillere, der er bedre. Altså minimum tre spillere, der var bedre end Messi, som nu er blevet kåret til verdens bedste spiler…

Messi plejede at være bedst
Sport Bild understreger, at Lionel Messi ‘utvivlsomt plejede at være den bedste spiller i verden’. Men i år burde argentineren ikke have vundet, argumenterer det tyske medie.

– Hvem end, der stemte på Messi denne gang, stemte nok i højere grad ud fra mindet om Messi fra tidligere tider. Ud fra den logik kunne man også have givet prisen til Pelé. Han var også god engang, lyder det således fra Sport Bild. 

Sport Bild peger på, at spillere som Robert Lewandowski, Mohamed Salah, Jorginho, Kylian Mbappé, Karim Benzema, Kevin De Bruyne, Erling Haaland, N’Golo Kanté og Neymar alle burde have fået flere stemmer end Lionel Messi. 






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kasper Hjulmand fyret

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.