Raser over Messi-triumf: Hvorfor ikke Pelé?

Ifølge det tyske medie Sport Bild er der en lang række spillere, der burde have fået flere stemmer end Lionel Messi til Ballon d’Or-afstemningen.



Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men det var ikke alle, der var lige begejstrede over argentinerens triumf. 

Messi sluttede således foran Robert Lewandowski, og ifølge det tyske medie Sport Bild burde have polakken have sluttet højere end argentineren. Under overskriften ‘Hvorfor ikke Pelé? Han var også god’ undrer Sport Bild sig således over, at Messi blev kåret til verdens bedste spiller i 2021.

– Tillykke. Det var ikke fortjent. Der er nu en øget risiko for nakkeskader i München og omegn som følge af den udbredte hovedrysten. Der er argumenter i Messis favør. Eller, der et ét: Messi førte Argentina til Copa America-triumf, hans første store trofæ med landsholdet. På den anden side var der også en rodet sæson i Barça, et Champions League-exit i ottendedelsfinalen og en tredjeplads i La Liga, lyder det således fra Sport Bild.

– Siden skiftet til PSG har han i månedsvis været en observatør. På det parisiske stjernehold er der i Kylian Mbappé, Neymar og Marquinhos minimum tre spillere, der er bedre. Altså minimum tre spillere, der var bedre end Messi, som nu er blevet kåret til verdens bedste spiler…

Messi plejede at være bedst
Sport Bild understreger, at Lionel Messi ‘utvivlsomt plejede at være den bedste spiller i verden’. Men i år burde argentineren ikke have vundet, argumenterer det tyske medie.

– Hvem end, der stemte på Messi denne gang, stemte nok i højere grad ud fra mindet om Messi fra tidligere tider. Ud fra den logik kunne man også have givet prisen til Pelé. Han var også god engang, lyder det således fra Sport Bild. 

Sport Bild peger på, at spillere som Robert Lewandowski, Mohamed Salah, Jorginho, Kylian Mbappé, Karim Benzema, Kevin De Bruyne, Erling Haaland, N’Golo Kanté og Neymar alle burde have fået flere stemmer end Lionel Messi. 





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

AZ slagter Shakhtar

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Hugo Ekitike misser VM

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Langer ud efter Peter Sørensen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Nu reagerer Morten Krogh



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Blæst fuldstændig omkuld

Legende stopper som cheftræner for Messi

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Brøndby er de dårligste i Europa