Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men det var ikke alle, der var lige begejstrede over argentinerens triumf.
Messi sluttede således foran Robert Lewandowski, og ifølge det tyske medie Sport Bild burde have polakken have sluttet højere end argentineren. Under overskriften ‘Hvorfor ikke Pelé? Han var også god’ undrer Sport Bild sig således over, at Messi blev kåret til verdens bedste spiller i 2021.
– Tillykke. Det var ikke fortjent. Der er nu en øget risiko for nakkeskader i München og omegn som følge af den udbredte hovedrysten. Der er argumenter i Messis favør. Eller, der et ét: Messi førte Argentina til Copa America-triumf, hans første store trofæ med landsholdet. På den anden side var der også en rodet sæson i Barça, et Champions League-exit i ottendedelsfinalen og en tredjeplads i La Liga, lyder det således fra Sport Bild.
– Siden skiftet til PSG har han i månedsvis været en observatør. På det parisiske stjernehold er der i Kylian Mbappé, Neymar og Marquinhos minimum tre spillere, der er bedre. Altså minimum tre spillere, der var bedre end Messi, som nu er blevet kåret til verdens bedste spiler…
Messi plejede at være bedst
Sport Bild understreger, at Lionel Messi ‘utvivlsomt plejede at være den bedste spiller i verden’. Men i år burde argentineren ikke have vundet, argumenterer det tyske medie.
– Hvem end, der stemte på Messi denne gang, stemte nok i højere grad ud fra mindet om Messi fra tidligere tider. Ud fra den logik kunne man også have givet prisen til Pelé. Han var også god engang, lyder det således fra Sport Bild.
Sport Bild peger på, at spillere som Robert Lewandowski, Mohamed Salah, Jorginho, Kylian Mbappé, Karim Benzema, Kevin De Bruyne, Erling Haaland, N’Golo Kanté og Neymar alle burde have fået flere stemmer end Lionel Messi.
LIVE
LIVE: Brøndby har to profiler tilbage
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
