Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men det var ikke alle, der var lige begejstrede over argentinerens triumf.
Messi sluttede således foran Robert Lewandowski, og ifølge det tyske medie Sport Bild burde have polakken have sluttet højere end argentineren. Under overskriften ‘Hvorfor ikke Pelé? Han var også god’ undrer Sport Bild sig således over, at Messi blev kåret til verdens bedste spiller i 2021.
– Tillykke. Det var ikke fortjent. Der er nu en øget risiko for nakkeskader i München og omegn som følge af den udbredte hovedrysten. Der er argumenter i Messis favør. Eller, der et ét: Messi førte Argentina til Copa America-triumf, hans første store trofæ med landsholdet. På den anden side var der også en rodet sæson i Barça, et Champions League-exit i ottendedelsfinalen og en tredjeplads i La Liga, lyder det således fra Sport Bild.
– Siden skiftet til PSG har han i månedsvis været en observatør. På det parisiske stjernehold er der i Kylian Mbappé, Neymar og Marquinhos minimum tre spillere, der er bedre. Altså minimum tre spillere, der var bedre end Messi, som nu er blevet kåret til verdens bedste spiler…
Messi plejede at være bedst
Sport Bild understreger, at Lionel Messi ‘utvivlsomt plejede at være den bedste spiller i verden’. Men i år burde argentineren ikke have vundet, argumenterer det tyske medie.
– Hvem end, der stemte på Messi denne gang, stemte nok i højere grad ud fra mindet om Messi fra tidligere tider. Ud fra den logik kunne man også have givet prisen til Pelé. Han var også god engang, lyder det således fra Sport Bild.
Sport Bild peger på, at spillere som Robert Lewandowski, Mohamed Salah, Jorginho, Kylian Mbappé, Karim Benzema, Kevin De Bruyne, Erling Haaland, N’Golo Kanté og Neymar alle burde have fået flere stemmer end Lionel Messi.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker vil væk fra RB Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
