Raser over Messi-triumf: Hvorfor ikke Pelé?

Ifølge det tyske medie Sport Bild er der en lang række spillere, der burde have fået flere stemmer end Lionel Messi til Ballon d’Or-afstemningen.



Lionel Messi vandt mandag sin syvende Ballon d’Or-pris, men det var ikke alle, der var lige begejstrede over argentinerens triumf. 

Messi sluttede således foran Robert Lewandowski, og ifølge det tyske medie Sport Bild burde have polakken have sluttet højere end argentineren. Under overskriften ‘Hvorfor ikke Pelé? Han var også god’ undrer Sport Bild sig således over, at Messi blev kåret til verdens bedste spiller i 2021.

– Tillykke. Det var ikke fortjent. Der er nu en øget risiko for nakkeskader i München og omegn som følge af den udbredte hovedrysten. Der er argumenter i Messis favør. Eller, der et ét: Messi førte Argentina til Copa America-triumf, hans første store trofæ med landsholdet. På den anden side var der også en rodet sæson i Barça, et Champions League-exit i ottendedelsfinalen og en tredjeplads i La Liga, lyder det således fra Sport Bild.

– Siden skiftet til PSG har han i månedsvis været en observatør. På det parisiske stjernehold er der i Kylian Mbappé, Neymar og Marquinhos minimum tre spillere, der er bedre. Altså minimum tre spillere, der var bedre end Messi, som nu er blevet kåret til verdens bedste spiler…

Messi plejede at være bedst
Sport Bild understreger, at Lionel Messi ‘utvivlsomt plejede at være den bedste spiller i verden’. Men i år burde argentineren ikke have vundet, argumenterer det tyske medie.

– Hvem end, der stemte på Messi denne gang, stemte nok i højere grad ud fra mindet om Messi fra tidligere tider. Ud fra den logik kunne man også have givet prisen til Pelé. Han var også god engang, lyder det således fra Sport Bild. 

Sport Bild peger på, at spillere som Robert Lewandowski, Mohamed Salah, Jorginho, Kylian Mbappé, Karim Benzema, Kevin De Bruyne, Erling Haaland, N’Golo Kanté og Neymar alle burde have fået flere stemmer end Lionel Messi. 





Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’


Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Aflyser pressemøde i Parken

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Superliga-profil får trænerlicens

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Chok i OB – siger op efter seks dage

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

AGF straffet med stor bøde

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Clement Bischoff på tavlen

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds