Raser over tidligere Superliga-angribers grådighed

Den tidligere Superliga-angriber Adrian Petre har fremtiden på plads, men valget af klub behager bestemt ikke visse personer i rumænsk fodbold.



Den tidligere Esbjerg fB-angriber Adrian Petre har efter flere måneder som klubløs endelig fået fremtiden på plads.

Han har skrevet under på en kontrakt med FC Hermannstadt i hjemlandet, hvilket betyder, at han afviste hans tidligere klub UTA, som også havde givet ham et kontrakttilbud.

– Han fik en kontrakt her [i UTA, red.], hvor han efter to måneder ville få en lønforhøjelse. Lønnen steg ikke bare med 500 euro (3.700 danske kroner, red.), den steg rigtig meget, og den kunne blive endnu større senere, siger UTA's cheftræner Mircea Rednic ifølge Oradesibiu og tilføjer.

– Han accepterede ikke, og tog til en anden klub, som måske gav ham lidt mere i løn. Han ville have sikkerhed i sin løn, og her tilbød vi ham en præstationsbaseret kontrakt.

Mircea Rednic er særlig arrig over, at Adrian Petre valgte en kontrakt andetsteds istedet for at følge sit hjerte og skifte retur til barndomsklubben UTA, som har base i den by, hvor den tidligere Esbjerg-angriber er født og opvokset.

– Du er kun fra Arada, når du får penge? Jeg ønsker, at de spillere som kommer hertil tjener penge gennem resultater. En løn mellem 5000 og 7000 er rigtig god her, siger Mircea Rednic, som også fortæller, at Petres løn i UTA ville blive endnu større gennem bonusser ved scorede mål og assister.

25-årige Adrian Petre har været klubløs siden februar, hvor han tog afsked med græske APO Levadiakos. To gange tidligere i sin karriere har han spillet for UTA, mens han i Danmark tilbragte knap tre sæsoner i Esbjerg fB fra 2017 til 2020, hvor han noterede sig for 29 scoringer.

Foruden et lejeophold i italienske Cosenza har Adrian Petre brugt de seneste sæsoner i hjemlandet hos flere forskellige klubber. Nu skal han fremover score mål for Hermannstadt i den bedste rumænske række.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Lufter vild Ronaldo-teori

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Åbner op for sommertransfer

FCK går på rov i Viborg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

England – Ghana

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv