Raser over United: Derfor ender Fernandes som topscorer i Premier League

Peter Crouch mener, at Bruno Fernandes formentlig ender som Premier League-topscorer i denne sæson, fordi Manchester United får så mange straffespark.



Ifølge den tidligere Liverpool- og Tottenham-angriber Peter Crouch tyder alt på, at Manchester United-midtbanespilleren Bruno Fernandes bliver topscorer i Premier League i denne sæson. 

Den portugisiske stjerne har scoret syv straffesparksmål i Manchester United-trøjen siden januarskiftet fra Sporting. Senest scorede Fernandes fra pletten mod Brighton, da Manchester United lørdag fik tilkendt et straffespark af VAR, efter at dommeren havde fløjtet kampen af. Scoringen sikrede Solskjærs tropper en 3-2-sejr.

– Jeg tror, at Bruno Fernandes vinder Den Gyldne Støvle, og det gør jeg, fordi jeg venter at høre ‘straffespark til Manchester United’ en gang om ugen, fra nu og til maj, lyder det fra Crouch i Daily Mail.

– Der er 38 kampe, så jeg gætter på 38 straffespark. Er du enig? Jeg mener, at det straffespark, de fik i weekenden mod Brighton, var meget opsigtsvækkende. Jeg ved ikke, hvordan jeg ville have haft det, hvis jeg havde spillet på et hold, der troede, at de havde sikret sig et vigtigt point, for derefter at se VAR tage affære, mens spillerne er i gang med at give hånd. Hvordan kan det være sådan?

Peter Crouch er ikke den eneste, der er utilfreds med mængden af straffespark, som Manchester United tildeles. Også José Mourinho har således kommenteret de mange straffespark. I sidste sæson fik Manchester United tilkendt hele 14 straffespark. 





Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



LIVE

Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Speakman om transfer: En unik situation

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede