Rask har fuldstændig ro på

AGF’s tredjemålmand Jesper Rask fik en god modtagelse fra sine holdkammerater, da han kom på banen mod OB i pokalturneringen. Det gav ham en ro, som han vil tage med til FCM-kampen.



Jesper Rask var aldeles ukendt for de fleste, inden han indtog Fionia Park og fik sin førsteholdsdebut for AGF i pokalturneringen.

– Hyldgaard blev skadet af to omgange, og anden gang kunne jeg godt se, at den var gal, og at jeg skulle ind i målet. Holdkammeraterne tog godt imod mig, og sagde “bare tag det roligt og gør det, vi ved, at du kan.” Da jeg så kom ind, havde jeg fuldstændig ro på og var slet ikke nervøs, siger Jesper Rask til tipsbladet.dk.

Morten Hyldgaard er i forvejen kun reserve for den normale førstemålmand Steffen Rasmussen, der fortsat er ude med en fingerskade, så AGF måtte altså ty til tredjemålmanden i Jesper Rask.

Rask blev passeret til allersidst i kampen, så resultatet blev 1-0 til OB.

– Det var ærgerligt, at vi tabte, men jeg kom ind og fik en god debut, og det giver noget erfaring. Det var en god oplevelse, evaluerer den 20-årige Rask selv på kampen.

Næste gang møder AGF FC Midtjylland i SAS Ligaen, og da Morten Hyldgaard står over for 14 dages pause, ligger det igen til Jesper Rask at passe buret i weekenden.

– Vi er ikke helt sikre på, om Steffen bliver klar, men hvis han ikke gør, så bliver det mig, og så vil jeg da gøre mit bedste. Jeg får sikkert nok at lave, da FCM er offensive og stærke i omstillingsspillet.

Jesper Rasks kontrakt med AGF udløber om halvandet år, og han ved ikke, om han derefter fortsat er at finde i klubben. Men måske kan en fin præstation mod FC Midtjylland hjælpe med til at skaffe en kontraktforlængelse.

– Det er svært at spå om fremtiden. Jeg træner bare hårdt og gør det så godt, som jeg kan, siger Jesper Rask.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Brøndby-flop færdig i danskerklub