Rasmus Würtzafviser Brøndby

AaB-spilleren vil til udlandet eller spille sæsonen færdig i det nordjyske



AaBs landsholdsspiller Rasmus Würtz er flere gange blevet bragt på tale som emne i Brøndby, der som bekendt har akut behov for forstærkninger og justeringen i truppen når januar-markedet åbner.

Men på vestegnen skal man ikke stille store håb om tilgang af den 23-årige midtbanespiller, som AaB ellers har bebudet er til salg i vinterpausen eftersom hans kontrakt med klubben udløber om et år.

“Brøndby er ikke på tale for mit vedkommende, og det har det mig bekendt aldrig været,” siger Rasmus Würtz.

AaB’eren fik lidt af et internationalt gennembrud ved U/21-slutrunden i Portugal i foråret, og siden er han blevet belønnet med en fast plads i Morten Olsens landsholdstrup, hvor det dog ikke er blevet til spilletid i efterårets tre EM-kvalifikationskampe. For Würtz er det også det internationale, der trækker.

“Det skal være udlandet, hvis et skifte skal komme på tale i vinter. Ellers kan der jo også vente et spændende forår med AaB med udsigt til at spille om medaljer,” siger han.

I forbindelse med U/21-EM blev der talt om en pris på Rasmus Würtz oppe omkring de 20 mio. kr., men på den tyske hjemmeside transfermarkt.de er han stadig registreret for de 600.000 euro (4,5 mio. kr.) som han stod til før slutrunden. Med snart kun et år tilbage af kontrakten skal prisen også reguleres nedad.

AaB har indenfor det seneste år solgt Trond Andersen og Martin Ericsson til Brøndby, men det ser altså ikke ud til at Rasmus Würtz bliver den næste.







Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

FC Midtjylland – AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk