Rasmus Würtzafviser Brøndby

AaB-spilleren vil til udlandet eller spille sæsonen færdig i det nordjyske



AaBs landsholdsspiller Rasmus Würtz er flere gange blevet bragt på tale som emne i Brøndby, der som bekendt har akut behov for forstærkninger og justeringen i truppen når januar-markedet åbner.

Men på vestegnen skal man ikke stille store håb om tilgang af den 23-årige midtbanespiller, som AaB ellers har bebudet er til salg i vinterpausen eftersom hans kontrakt med klubben udløber om et år.

“Brøndby er ikke på tale for mit vedkommende, og det har det mig bekendt aldrig været,” siger Rasmus Würtz.

AaB’eren fik lidt af et internationalt gennembrud ved U/21-slutrunden i Portugal i foråret, og siden er han blevet belønnet med en fast plads i Morten Olsens landsholdstrup, hvor det dog ikke er blevet til spilletid i efterårets tre EM-kvalifikationskampe. For Würtz er det også det internationale, der trækker.

“Det skal være udlandet, hvis et skifte skal komme på tale i vinter. Ellers kan der jo også vente et spændende forår med AaB med udsigt til at spille om medaljer,” siger han.

I forbindelse med U/21-EM blev der talt om en pris på Rasmus Würtz oppe omkring de 20 mio. kr., men på den tyske hjemmeside transfermarkt.de er han stadig registreret for de 600.000 euro (4,5 mio. kr.) som han stod til før slutrunden. Med snart kun et år tilbage af kontrakten skal prisen også reguleres nedad.

AaB har indenfor det seneste år solgt Trond Andersen og Martin Ericsson til Brøndby, men det ser altså ikke ud til at Rasmus Würtz bliver den næste.







Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

De køber ham for 740 mio.

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Frankrig – Sverige

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr