AaBs landsholdsspiller Rasmus Würtz er flere gange blevet bragt på tale som emne i Brøndby, der som bekendt har akut behov for forstærkninger og justeringen i truppen når januar-markedet åbner.
Men på vestegnen skal man ikke stille store håb om tilgang af den 23-årige midtbanespiller, som AaB ellers har bebudet er til salg i vinterpausen eftersom hans kontrakt med klubben udløber om et år.
“Brøndby er ikke på tale for mit vedkommende, og det har det mig bekendt aldrig været,” siger Rasmus Würtz.
AaB’eren fik lidt af et internationalt gennembrud ved U/21-slutrunden i Portugal i foråret, og siden er han blevet belønnet med en fast plads i Morten Olsens landsholdstrup, hvor det dog ikke er blevet til spilletid i efterårets tre EM-kvalifikationskampe. For Würtz er det også det internationale, der trækker.
“Det skal være udlandet, hvis et skifte skal komme på tale i vinter. Ellers kan der jo også vente et spændende forår med AaB med udsigt til at spille om medaljer,” siger han.
I forbindelse med U/21-EM blev der talt om en pris på Rasmus Würtz oppe omkring de 20 mio. kr., men på den tyske hjemmeside transfermarkt.de er han stadig registreret for de 600.000 euro (4,5 mio. kr.) som han stod til før slutrunden. Med snart kun et år tilbage af kontrakten skal prisen også reguleres nedad.
AaB har indenfor det seneste år solgt Trond Andersen og Martin Ericsson til Brøndby, men det ser altså ikke ud til at Rasmus Würtz bliver den næste.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
På vej til storklub?
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub