Rasmus Würtzafviser Brøndby

AaB-spilleren vil til udlandet eller spille sæsonen færdig i det nordjyske



AaBs landsholdsspiller Rasmus Würtz er flere gange blevet bragt på tale som emne i Brøndby, der som bekendt har akut behov for forstærkninger og justeringen i truppen når januar-markedet åbner.

Men på vestegnen skal man ikke stille store håb om tilgang af den 23-årige midtbanespiller, som AaB ellers har bebudet er til salg i vinterpausen eftersom hans kontrakt med klubben udløber om et år.

“Brøndby er ikke på tale for mit vedkommende, og det har det mig bekendt aldrig været,” siger Rasmus Würtz.

AaB’eren fik lidt af et internationalt gennembrud ved U/21-slutrunden i Portugal i foråret, og siden er han blevet belønnet med en fast plads i Morten Olsens landsholdstrup, hvor det dog ikke er blevet til spilletid i efterårets tre EM-kvalifikationskampe. For Würtz er det også det internationale, der trækker.

“Det skal være udlandet, hvis et skifte skal komme på tale i vinter. Ellers kan der jo også vente et spændende forår med AaB med udsigt til at spille om medaljer,” siger han.

I forbindelse med U/21-EM blev der talt om en pris på Rasmus Würtz oppe omkring de 20 mio. kr., men på den tyske hjemmeside transfermarkt.de er han stadig registreret for de 600.000 euro (4,5 mio. kr.) som han stod til før slutrunden. Med snart kun et år tilbage af kontrakten skal prisen også reguleres nedad.

AaB har indenfor det seneste år solgt Trond Andersen og Martin Ericsson til Brøndby, men det ser altså ikke ud til at Rasmus Würtz bliver den næste.







Eksperter raser: Hvad med Messi?




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



Mikael Anderson AGF Superligaen LIVE

TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?

Her kan man se La Liga fremover

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer

Rooney: Her er Englands store problem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Portugal – Kroatien

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

PL-træner blev fyret over E-mail

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Spanien – Østrig

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte