Rasmus Würtzafviser Brøndby

AaB-spilleren vil til udlandet eller spille sæsonen færdig i det nordjyske



AaBs landsholdsspiller Rasmus Würtz er flere gange blevet bragt på tale som emne i Brøndby, der som bekendt har akut behov for forstærkninger og justeringen i truppen når januar-markedet åbner.

Men på vestegnen skal man ikke stille store håb om tilgang af den 23-årige midtbanespiller, som AaB ellers har bebudet er til salg i vinterpausen eftersom hans kontrakt med klubben udløber om et år.

“Brøndby er ikke på tale for mit vedkommende, og det har det mig bekendt aldrig været,” siger Rasmus Würtz.

AaB’eren fik lidt af et internationalt gennembrud ved U/21-slutrunden i Portugal i foråret, og siden er han blevet belønnet med en fast plads i Morten Olsens landsholdstrup, hvor det dog ikke er blevet til spilletid i efterårets tre EM-kvalifikationskampe. For Würtz er det også det internationale, der trækker.

“Det skal være udlandet, hvis et skifte skal komme på tale i vinter. Ellers kan der jo også vente et spændende forår med AaB med udsigt til at spille om medaljer,” siger han.

I forbindelse med U/21-EM blev der talt om en pris på Rasmus Würtz oppe omkring de 20 mio. kr., men på den tyske hjemmeside transfermarkt.de er han stadig registreret for de 600.000 euro (4,5 mio. kr.) som han stod til før slutrunden. Med snart kun et år tilbage af kontrakten skal prisen også reguleres nedad.

AaB har indenfor det seneste år solgt Trond Andersen og Martin Ericsson til Brøndby, men det ser altså ikke ud til at Rasmus Würtz bliver den næste.









LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira